Nykyisessä politiikassa ei ole mitään järkeä. Rinnastetaan kannabis vaikkapa amfetamiiniin ja Subutexiin.
Jos haluat estää uusien murheellisten huumehelvettitarinoiden synnyn, niin käytä ihmeessä vaikutusvaltaasi kannabiksen dekriminalisointiin jonka kautta laillistamiseen!
Lisäksi, on järjetöntä kieltää ihmisiltä paljon vähemmän haitallinen päihde kuin alkoholi, ja dekriminalisointi leikkaisi ammattirikollisten rahavirtaa merkittävästi.
Ei ole mitään syytä jarrutella edistystä.
Jos haluat estää uusien murheellisten huumehelvettitarinoiden synnyn, niin käytä ihmeessä vaikutusvaltaasi kannabiksen dekriminalisointiin jonka kautta laillistamiseen!
Lisäksi, on järjetöntä kieltää ihmisiltä paljon vähemmän haitallinen päihde kuin alkoholi, ja dekriminalisointi leikkaisi ammattirikollisten rahavirtaa merkittävästi.
Ei ole mitään syytä jarrutella edistystä.
Vastaukset 64
Vanhimmat
Äsken oli 4457 kannattajaa "Kannabiksen käytön ja hallussapidon rangaistavuudesta luopuminen" -nimisessä kansalaisaloitteessa. Hyvä niin.
Jatkaisin mielenkiintoisesta aiheesta, tossa oli yksi uutinen, jossa sairas ihminen oli kasvatellut muutamaa kannabispensasta. Poliisi ilmiannosta vei ne sittemmin. Mutta toimittaja kirjoitteli, että "ei vetoaminen sairauteen auttanut, vaan oikeus voitti!".
Aivan ja Suomessa on kroonisia kipupotilaita kipujärjestöjen mukaan noin miljoona. Järjestöjen mukaan kipupotilaat ovat yhteiskunnassa suorastaan heitteillä. Lääkkeet ovat kalliita ja tehottomia ja tarkoitettu vain hyvin varakkaille.
Jos 60 MS-potilasta saa luvan kannabispohjaiseen Sativex suusuihkeeseen, niin entä se loppu miljoona. Ei mitään. Kärvistelköön.
Lisäksi kipupotilaat ovat perisuomalaisina kateellisia. Esimerkiksi niille sadalle miljoonalle kipupotilaalle USA:ssa ja euroopassa, jotka voivat kasvattaa ja käyttää laillisesti kannabista kivun hoitoon.
Mutta ei Suomessa. "Päättäjät" ovat lisäksi lanseeranneet sloganin, että "emme voi antaa sellaista signaalia, että kannabis olisi jotenkin hyväksyttävissä".
Mutta mikkelle kannabiksen käyttö sai aikaan skitsofrenian puhkeamisen.
Vai niin, onpa se vallan kauhea asia. MIllä tavalla tämä asia vaikuttaa "mikken" elämään? Mitäs sellainen "mikke" tekee? Asuuko sekin teltassa ulkomailla, kuten sinun skitsofreeninen poikasi asui monta vuotta, kun et yhtään välittänyt asiasta?
Jos se mikke on sun mielestäsi kerran maailman kovin valehtelija, niin kuitenkin uskot kun se sanoo olevansa skitsofreenikko? Lisäksi sun piti näyttää niitä mikke valheitakin, mutta et ole näyttänyt. Oletkos valehtelija sittenkin ihan itse?
Mikke valehteli hallituksen myyneen pohjavetemme. Hallitus ei ole myynyt pohjavesiämme.
Mikke väitti olevansa maailman lahjakkaimpien rumpaleiden joukossa. Esim. Drummer World -saitilla kukaan ei väitä niin. Maailma ei ole miken kanssa samaa mieltä.
Mikke koki kannabiksen olleen hänellekin vähähaittainen, vaikka joutui käyttönsä vuoksi mielisairaalaan. Hän meni siis hullujenhuoneeseen vaikka haitat olivat mitättömät.
Ja mikke sairastui skitsofreniaan kannabisnarkkarointinsa vuoksi.
"Mikke valehteli hallituksen myyneen pohjavetemme. Hallitus ei ole myynyt pohjavesiämme."
Nyt laitat sitten linkin, jossa mikke näin toteaa, että "hallitus on myynyt pohjavetemme". Sellaista kun ei koskaan ole väitetty muiden kuin vain sinun toimestasi. Asiassa kun on käsitelty vain sitä, että lainsäädäntöä muutettiin, että tuo vesivarojen myynti on helpompaa sitten jos ja kun se tehdään tulevaisuudessa.
Etsippä ensin tuo, missä MIkke toteaa, että hallitus on vedet myynyt, ja mennään sitten eteenpäin, helvetin valehtelija.
"Mikke väitti olevansa maailman lahjakkaimpien rumpaleiden joukossa."
Videoidensa perusteella hän onkin yksi motorisesti taitavimpia. Kiistaton asia. Virtuoosimainen soittaja.
Haluatko, että asiaa mennään erityisesti nyt kysymään Drummerworld-palstalta ja ladotaan ihan kaikki faktat kehiin ja kysytään, että montako vastaavaa on maailmassa olemassa tai ollut aiemmin?
Väitit, että hallitus myy pohjavetemme, kun laki sen mahdollistaa. Ei ole myynyt. Valehtelit.
Em. Saitilla kukaan ei nähtävästi halua vängätä kanssasi. Laitoit sinne videosi näkyviin eikä sitä kehuttu maailman parhaimpien joukkoon kuuluvaksi eikä sinua parhaiden rumpaleiden joukkoon kuuluvaksi.
Valehtelit.
Haistahan joka asiaa vääristelevä avohoito sairasboogi ihan vaan kuule paska ja opettele soittamaan, mytomaani.
Haluatko, valehteleva paskapää, että mennään nyt heti kysymään, montako vastaavaa on maailmassa ja montako on ollut ennen? Kerrot nyt vain mihin palstalle mennään.
Ei ehkä ole paljon kehuttu (paitsi youtubessa) mutta videoiden pohjalta asia pitää paikkansa täysin selvästi, eikä mikkeä ihan turhaan ole ammattimuusikko sanonut timantiksi katukivien joukossa, joka painii raskaassa sarjassa.
Paljon raskaammassa missä sairasbuukit.
Mikke ei ole valehdellut yhtään, sinä ihan koko ajan. Kuten on todettu, homma ei edes toimisi jos Mikkekin valehtelisi.
NÄytä nyt se kohta, missä mikke toteaa, että hallitus myy heti.
Nyt se on mahdollista tulevaisuudessa helpommin, koska laki on jo muutettu, ja koska vastaavia kupruja on maailmassa ennenkin tehty, kuten hyvin tiedät, niin on enemmän kuin todennäköistä, että joku hallitus myy, kun vain velkaa saadaan enemmän vielä aikaan. Siinä taas nykyhallitus on ollut pätevä.
"Hän meni siis hullujenhuoneeseen vaikka haitat olivat mitättömät."
Suomessa tuhannet alkoholinkäyttäjät menevät vuosittain myös hullujenhuoneeseen, osa sairastuu skitsofreniaankin, joten kitisehän niille samalla tavalla, niin on enemmän puuhaa kuin yhden mikken touhujen kommentoinneissa, joista taas on aikaa pitkälti yli vuosikymmen.
Sen jälkeen Mikke on ollut töissäkin yli 10 vuotta.
Kannabiksen haitat on aika mitättömät, se on totta, sillä yli 50 000 ihmistä on siinä ajassa kuollut viinaan, mitä kannabista päivittäin käyttänyt skitsofreenikko on ollut joutumatta psykoosiin tai mielisairaalaan.
Eihän se homma mikke toimikaan valehtelusi vuoksi. Sinä et todellakaan voi nostaa itseäsi maailman parhaimmistoon kuuluvaksi rummuttajaksi, koska lähinnä vain itse ja sivupersoonasi olette samaa mieltä. Drummer worldissakaan sinua ei noteerata, Modern Drummer -lehden tammikuun numerossa sinusta ei ole sanaakaan.
Sinä valehtelit mikke.
Kerro nyt vain, tuon maneeri-itkusi sijaan, mihin palstalle haluat, että mennään heti kysymään asiasta, että montako vastaavaa soittajaa mitä mikke on, on maailmassa ollut ja montako on? Ja kuinka monta on vastaavassa ajassa, itseoppien, tullut vastaavanlaiseksi soittajaksi, joka kykenee soittamaan mitä tahansa kuuleekin.
Sinun mukaasi mikke hallitus muutti lainsäädäntöä, jotta pystyisi myymään pohjavetemme ulkomaille. Ei ole myynyt.
Valehtelit.
Näytä nyt se kohta, jossa niin sanotaan. Aika vähäpätöisestä asiasta kuitenkin olet aika merkittävän itsellesi tehnyt. Mikke saattoi olla väärässäkin, ei valehdella. Mutta kaivappa se kohta esille, niin katsotaan miten asia on. Sinähän asiaa väität, joten todista väitteesi myös.
Nyt on kuitenkin helpompi myydä, jos sille tarvetta tulee, kun ennakkovalmistelut on juridisesti jo tehty.
Sinulle mikke kannabis ei ole ollut vähähaittainen väitteistäsi huolimatta, koska jouduit käyttösi vuoksi mielisairaalaankin ja vielä kahdesti. Valehtelit.
Mikkeä ei pidetä maailman parhaimmistoon kuuluvana soittajana, joka väität olevasi. Valehtelit.
Sinulla on selvästi ongelmia, mikkellä ei. Koluat jotain vuosikymmeniä vanhoja psykooseja, kun toinen on käynyt töissäkin yli kymmenen vuotta ja käy edelleen, ja sitten vielä opetellut soittamaan ja tullut motorisesti yhdeksi maailman parhaista.
Sen jälkeen kun Mikken viimeinen psykoosi oli, sen jälkeen niitä on Suomessa ollut muilla yli 100 000, joista pieni osa sairastui skitsofreniaankin. Suurin osa on johtunut alkoholista ja amfetamiinista. Kannabishan aiheuttaa psykiatrista hoidontarvetta alle 50 tapausta vuodessa, alkoholi taas monta päivittäin.
"Skitsofrenia helpottuu viimeistään viisikymppisenä, mutta usein oireet alkavat helpottaa jo 40 ikävuoden paikkeilla, jolloin skitsofreniaa potevan elämänlaatu myös paranee."
http://www.skitsofreniayhdistys.fi/index.php/skitsofrenialuennolla
"mikke saattoi olla väärässäkin..."
Aivan. Eli esitit epätoden, valheellisen väittämän. Valehtelit.
Kerro nyt, mihin haluat mennä asiasta kysymään, niin mennään. Tuo kylähullun maneeri-itkusi on aika typerää, kun voidaan ihan heti mennä kysymään asioista, ja ihan mitä haluat kysyttävän.
Väärässä oleminen ei ole sama asia kuin valehtelu, jos et tiennyt. Sinä valehtelet pääasiassa ihan koko ajan, Mikke ei valehtele, mutta saattaa olla väärässä, mutta sitäkin harvemmin.
Olet ihan pelkkä häiriintynyt psykiatrian potilas, joka ei ole koskaan käyttänyt kannabista, mutta on enemmän sekaisin kuin yksikään kannabiksen käyttäjä. Käytä kannabista, tule järkiisi.
Motorisesti yksi taitavimpia videoiden perusteella kuitenkin. Vaikea sun on videoita vastaan itkeä, kun niitä voi katsoa nekin, jotka niistä suoraan tajuavat motoriset asiat ihan helposti, vaikka sulle asia olisikin perin vaikeaa, etkä asiaa haluaisi uskoa, koska vihaat MIkkeä. Onhan se ihan joka asiassa sua parempi.
Nyt vielä näytät missä se väittämä on, niin saadaan totuus selville, koska sinut tunnetaan palstalla niin suurena valehtelijana ja häirikkönä jo vuosien ajalta, että on ihan turha uskoa enää mitään mitä avohoitopäästäsi ulos sonnit.
Ainakin Fredin ja Dannyn taustalla vuosia soittanut rumpali ja ammattimuusikko pitää Mikkeä "timanttina katukivien joukossa, joka painii raskaassa sarjassa."
Etkö häntä nyt lainkaan noteeraa, arvostettu ammattimuusikko kuitenkin?
"Skitsofrenia helpottuu viimeistään viisikymppisenä, mutta usein oireet alkavat helpottaa jo 40 ikävuoden paikkeilla, jolloin skitsofreniaa potevan elämänlaatu myös paranee."
Irti Huumeista ry:n perustajan skitsofreeninen poika taisi viettää 50-vuotispäiviään teltassa asuen.
Elämänlaatu parenee ainakin silloin, jos ne merkittävät ympäristön stressitekijät poistetaan tai niiden vaikutusta saadaan vähennettyä. Muutos vaatii muutosta koko perheeltä, ei vain potilaalta.
mIkke touhussa ei ammattilaisia noteerata kun pääpaino on jonkun avohoidossa hihhuloivan wannabe-rumpali-mytomaani-sairasbuugin "ammattitaidossa" ja "asiantuntevuudessa", jonka avohoitopotilas se on saanut kun soitti samaa rytmiä yli 13 vuotta, ennen siirtymistään musiikkibisnekseen. Huima juttu, sääli että on ihan keksitty sairasbuugi-satu.
Muutos vaatii muutosta koko perheeltä, ei vain potilaalta.
Narsisti-isä ei muutu, ennen muut murenevat. Ja niinhän siinä usein aina käykin, ja sitten narsisti-isällä alkaa kiivas syntipukin etsintä itsensä ulkopuolelta.
Narsistinen luonnehäiriö on erittäin vaarallinen ja tuhoisa.
Voit sitten varmaan jo lopettaa tuon porusi ihan tyystin, jos et kerran uskalla lähteä asiaa selvittämään että kuinka hyvä mikke on ja että onko vastaavia paljonkin. Näytät lähinnä paikkomielteiseltä.
ja sillonku oli sikaflunssa ja rokote niin mikkehän sano että on sitten suurin huijaus, mihin länsimainen lääketiede taas on koskaan kyennyt vapaamuurarimedian avustuksella.
ensin tapeltiin jonoissa ja nyt osa nukkuu siellä täällä tahtomattaan.
munat tervaan vaan ja saatanalle loosissa kunniaa, että abc.
mikkellä on nyvä elämänlaatu jota kannabiskin tukee.
kannabis tukee elämää.
tue kannabista ja elä, mään.
Se teki yrittäjänä myös niihin aikoihin yli 14 tuntista työpäivää hyvin pitkään. Eikä sen työ ollut mitään netissä valehtelua, mutta siitä sai kyllä hyvää palkkaa, koska ei ole paljon sen alan ammattilaisia.
Kuten jossain todettiin, asiat on vähän laaja-alaisempia mitä yksikään syy yksinään.
Silti kannabisnarkkarointi aiheutti mikkelle ensin kannabispsykooseja ja lopulta skitsofrenian.
Niinpä, kannabis ei ole täysin vaaraton ja haitaton, vaikka se onkin maailman vähähaittaisin päihde ainakin sellaisille, joilla ei ole ollut vaikkapa nyrkit pystyssä riehuvia juoppoisukkeja tai skitsofrenialle altista geneettistä perimää.
Ilman kannabistakin Mikke olisi sairastunut, näin ovat lääkärit suureksi todennäköisyydeksi myös todenneet. Tosin ehkä vasta vanhempana, jolloin asia olisi ollut erilainen. Nyt hänellä oli aikaa toipua, eikä hänen edes tarvinnut sairastaa teltassa ulkona vuosikausia, ilman mitään hoitoa tai yhteyttä rakkaisiin ihmisiin, ja selkeästi sairaus ei häntä suuremmin hallitse, koska hän on käynyt töissä useita vuosia.
Skitsofrenia ja sen kokeminen ovat hyvin subjektiivisia asioita, etkä sinä voi mitenkään kyetä määrittelemään ko. sairauteen sairastuneen ihmisen elämän laatua, varsinkaan kun omassasi sitä ei selvästi paljonkaan ole, jos aika menee netissä skitsofreenikolle kiukutteluun. Se kertoo siitä, että ei elämä ihan mallillaan ole.
Muuta telttaan, pääset vähemmällä, eikä stressi vaivaa mitä mikke netissä tekee.
Olikos pakko-oirepotilaalla vielä jotain muuta?
Kukaan muu suvustasi ei ole diagnosoitu skitsofreenisiksi. Tautia ei ole saatu suvussasi "puhkaistua" kahvilla, ei työnteolla, ei edes viinalla. Sinä mikke kuitenkin onnistuit.
Sinä sait kannabisnarkkarointisi myötä "puhkaistua" itsellesi skitsofrenian. Sinä onnistuit siinä, missä kukaan muu suvussasi ei ollut onnistunut: "puhkaisemaan" itselleen skitsofrenian.
Ja sinä mikke onnistuit siinä kannabiksen avulla.
"Kukaan muu suvustasi ei ole diagnosoitu skitsofreenisiksi."
Kerroppa lisää MIkken suvusta, jos olet selvittänyt enemmänkin?
Muista myös, että tällä hetkellä MIkke on yksi suurimmista rummunsoiton virtuooseista maailmassa, selitäs miten se tapahtui.
"Ja sinä mikke onnistuit siinä kannabiksen avulla."
Oletkos koskaan jutellut sen mikken kanssa, ja kysellyt että miten se elää ja missä on käynyt töissä vuosien ajan? Tai mitä on tehnyt muutenkin? MIkke kun on tosiaan onnistunut, sitä ei voi kieltää, se on sentään näkijä ja tekijä, eikä vaan selittäjä.
Sinulle mikke juuri kannabis laukaisi skitsofrenian. Ei siinä selitykset auta.
Sinua asia selvästi häiritsee enemmän kuin MIkkeä. Sellaista se varmaan on kun on oikeasti sairas, eikä vain stabiili skitsofreenikko, joka on täysin sinut sen maailman kanssa, josta sinulla ei ole hajuakaan, ja silti automaattisesti vielä pidät itseäsi parempana, vaikka olet soittotaidoton ja kaikki juttusikin ovat joko valehtelua tai paskaa.
Kyllä hedelmistään puu tunnetaan, ja sinun hedelmäsi ovat mätiä jo ennenkuin ne edes ovat edes kukiksi asti puussa ehtineet. Jos MIkken skitsofrenia vaivaa sinua, vaikka se ei muita haittakaan (eikä sitä suurin osa edes tajua olemassaolevaksi) ehkä sinun kannattaisi yrittää parantaa se, jos et itsessäsi kerran koskaan mitään parannettavaa näe.
Oletko missä määrin tutustunut itsemurhiin mikken suvussa?
Mistä ne mielestäsi ovat johtuneet?
En tiedä. Katsoivat kenties epähuomiossa jonkun rumpuvideosi?
Eli noin köyhäksi meni sinun juttusi sitten.
Entä mihin palstalle haluat mennä kanssani kyselemään, että onko MIkke yksi motorisesti taitavimpia tällä hetkellä, ja että onko hänen kehityshistoriansa täysin ainutkertainen tunnetussa maailmanhistoriassa? Rumpalit.net, Muusikoiden.net, Drummerworld, tai joku muu? Epähuomiossasi et ole kertonut vielä, vaikka itkusi jatkuu kuten ennenkin, koska olethan ihan tosi säälittävä.
MIkke sentään teki jotain uutta ja suurta, sinä et koskaan mitään, koska valheitasi ei noteeraa kukaan, eikä muista ole mitään näyttöjä, eikä tule.
Oletkos nassis koskaan piri- ja hormonipäissäsi kokeillut sellaista exitonly-poistumista, jossa puhkaiset pääsi sillä käsiaseellasi kuten idolisi? Varmaan et, mutta koitas miltä se tuntuu ja miten vaikuttaa nettiin.
täytyy näin mikkenä sanoa, että jos kannabis olisi ollut laillista, olisi tullut haettua varmaan apuakin, eikä vain katseltua miten jännää kaikki on kun psykoosi kypsyy hitaasti monen kuukauden aikana, mutta kun kukaan ei edes asiasta tiennyt ja käyttö on laitonta ja käyttäjät leimataan, niin kenelle siitä kertoisi.
mutta enää ei vituta yhtään, kun olen helvetin hyvä rumpalikin muun lisäksi, eikä vastaavia ole maailmassa yhtään muita.
En käytä huumeita, eikä sinunkaan mikke olisi pitänyt käyttää.
Sinä käytit kannabista mikke ja siksi sinulle "puhkesi" skitsofrenia.
Vielä sai saatanan käärme itsensä alemmaksi. Monta vuotta kyllä jo pohdin että saako vielä, mutta vielä sai vaan.
Juttusi on jo niin maneerista, että käyttäisit edes jotain huumeita, voisit olla mielenkiintoisempi ja juttuihisi voisi tulla paljon enemmän järkeä, siinä missä nyt jo jankkaat vain ihan samaa paskaa ja valehtelet, ja esittelet noita pakko-oireitasi ja vihaasi, joiden uskon nykyisin jo hyvin riittävän murhaan. Ehkä murha/itsemurhaan, käsiaseesi kanssa.
Skitsofrenia kannattaa sairastaa nuorena, niin on enemmän aikaa elää.
Menehän mikke jo nukkumaan. Valvominen ei tunnu olevan hyväksi sinulle eikä kannabiksen avulla hankitulle skitsofreniallesi.
Skitsofrenia on hieno sairaus, mutta Jumala ei sitä kaltaisillesi jumalattomille suo koskaan sen jumalallisimmassa muodossa. Etkä edes ole yksi maailman parhaista rumpaleistakaan. Motorisesti ainutkertainen.
Menehän jo psykiatrille, koska olet paljon sairaampi kuin minä, eikä elämäni muutenkin kuulu sinulle, vaikka ehkä luulet niin.
Ja mene soittotunneille, niin opit joskus soittamaan, eikä tarvitse valehdella enää sen asian suhteen.
Hieno sairaus varmaan, mutta ainakin tosi huonosti ymmärretty ja hoidettu. Siinä suurimmat ongelmat.
Muistas myös se lsdn käyttö josta on kirjoitettu, söi kuulema ku karkia
Sinulle ei tunnu olevan hyväksi edes hereilläolo, jutuissa kun ei enää sen suurempaa sisältöä ole kuin jonkun vuosikymmen sitten kokema psykoosi.
Oletko kuullut, että psykoosissa mikke valvoi kerran yli kaksi viikkoa, ja valvominen on edelleen paras keino jokaisen saada psykoosi ihan ilman mitään huumeita. Todennäköisyys yli 70 prosenttia kun vaan jatkat. Kokeiles konstia.
En tiedä. Ruumisauto hakee, asianajaja hoitaa, poliisi korjaa.
sittemmin kirjoitinkin asiasta myös laajamittaisen selkokielisen kuvauksen, jotta muiden ei tarvitse enää vastaavaa kokea.
yksi parhaita psykoosikuvauksia, sanoi hannu lauerma.
Mut ihan oikeutetusti, vuosien jälkeen, niin miltä se tuntuu? Samalta. Tuskin. Ei koskaan.
Tai joutuivat ehkä kaltaisesi tunnekuolleen ja ehkä hyvinkin väkivaltaisen narsistin lähipiiriin jossain vaiheesssa elämäänsä? Moni narsistin uhri muuten tappaa jossain vaiheessa joko itsensä tai narsistin. Kumman valinnan sinä haluat oman lapsesi tekevän?
Yleensä narsisti kuolee kun narsistin luoma pelko perhepiirissä loppuu jostain syystä. Silloin se on kuolema tulollaan, jos se tulee, jos ei itseään tapa sitten toinen päästäkseen perhepiirin piinaavasta keskitysleiristä pois, jos niin paha on tilanne. Helposti on, kun on narsistit kyseessä.
Lsdt se taas sai monta kertaa siltä kaverilta jolta osti hasista.
Siksi narsistille onkin tärkeää että pelkoa ylläpidetään, koska juuri pelolla hallitaan narsistin lähipiiriä, keskitysleiriperheen vankeja.
Laillistaminen ei välttämättä ole ainoa tapa vähentää kannabiksen käyttäjien asemaa. YAD esitteli keväällä vaihtoehtoisen mallin, jossa sakottaminen korvattaisiin kokonaan huomauttamismenettelyllä. Muutenkin kannabiksesta tulisi puhua esimerkiksi valistuksessa erillään muista huumeista. Ei tulisi siis niputtaa kaikkia aineita automaattisesti huumeita-sanan alle.
Lisää tuosta YAD:n ehdotuksesta:
http://www.yad.fi/toiminta/ajankohtaista/760-yad-ottaa-kantaa-kannabispolitiikkaan
http://www.facebook.com/otakantaakannabiksesta?fref=ts