Oma hevonen?:)

Minäwaan

Minulla on vuokra hevonen ja tallilla hoitohevonen eli osaan hoitaa hevosta ja olen ratsastanut ja hoitanut hevosia n. 2-3 vuotta. osaan kaikki perusjutut ja siskoni on ratsastanut ja hoitanut hevosia n. 4-5 vuotta ja hän voisi auttaa hevosen hoidossa. Eli olisinko valmis ottamaan hevosen? Mikä hevonen olisi hyvä ensihevoseksi???:) Kiitos jo etukäteen !:--)

4

186

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • katherine__

      Jos kuvittelet, että 2-3 vuodessa opit oikeasti kaikki asiat hevosen hoidosta ja ratsastuksesta, et tiedä hevosista yhtään mitään.

      2-3 vuotta on todella todella vähän hevosten parissa, eikä siinä ehdi kokea kuin pintaraapaisun siitä mitä hevosen omistus on. Eikä se 4-5 vuottakaan kovin paljoa ole.

      Joka tapauksessa voi olla että olet valmis hevoseen tai sitten et, ei sitä tiedä.
      Tärkeää on kuitenkin se raha, jos hevosen ostat. Hevosta ei elätetä kesätyörahoilla tai säästöillä, vaan pitää olla säännölliset tulot. Alaikäisenä vanhempiesi pitää siis hevonen maksaa. Haluavatko vanhemmat käyttää jopa 800e/kk hevoseen?

      Ensihevosen tulee olla sinulle sopiva. Usein sanotaan, että ensihevosen pitää olla pomminvarma ja superkiltti. Mutta se ei pidä paikkaansa, hevosen pitää olla SINULLE sopiva.
      Jos haluat lähinnä maastoilla ja köpötellä, joku pomminvarma köpöheppa onkin hyvä. Jos taas haluat oikeasti edistyä ja kilpailla, tulee ostaa hevonen, jolla on sopivasti kapasiteettia.
      Joka tapauksessa ensihepan tulee olla terve, hyväluonteinen, hyvin koulutettu (köpöttelyheppakin mielellään vähintään HeB-tasoinen) ja aikuinen (yli 7-8v.).

    • Minäwaa

      Vanhempani maksaisivat hevosen eikä hevosen osto ole vielä varmaa ja hevonen ostettaisiin muutenkin vasta vuden tai parin päästä! eli opin vielä hevosista paljon :)

    • SamanVerranRidannut

      Joo oot valmis mun mielestä jos kerran saat kermana kakun päälle vielä apua siskoltasi.
      Ensihevoseksi sopii joku rauhallinen ja varma heppa. tsemppiä!

    • 234566543

      Minusta olisit valmis, jos heppa menisi täysihoitotallille.
      Ensi hepaksi sopii paremmin rauhallinen ruuna tai kiltti tamma. Rotu riippuu siitä, mihin tarkoitukseen hevonen tulee. Jos ostat hevosen, niin otathan säännöllisiä valmennuksia sen kanssa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      156
      2677
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      199
      1957
    3. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      71
      1706
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1638
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1421
    6. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      75
      1098
    7. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1040
    8. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1019
    9. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      26
      1004
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      191
      954
    Aihe