Näin syntyivät VIIKINKI-legendat!

tunarit

Jan Guillou selittää kuinka viikinkilegenda syntyi romantisoivana tempauksena 1800-luvulla. Kun Ruotsi oletettavasti viimeisessä sodassaan Venäjää vastaan menetti koko Suomen 1809, oli tarkoitus, runoilijan sanoin, ”voittaa Suomi takaisin Ruotsin rajojen sisällä”. Se tarkoittaa, että keksitään toinen toistaan rajumpia tarinoita meidän uljaasta kansastamme ja historiastamme, vanha temppu kriisiaikoina. Siihen aikaan kun Ruotsi menetti Suomen ei ollut mitään ”viikinkiaikaa” meidän historiankirjoituksessamme. Se aika jota tarkoitetaan oli vain nuorempi rautakausi. Ja sana ”viikinki” oli tuskin tunnettu ja jota Erik Gustaf Geijer oli käyttänyt ainoastaan kerran runossa, Lordi Nelsonia kuvaavassa pilarunossa josta hän kuvasi ”viikingiksi”. Sana tarkoitti nimittäin roistoa, merirosvoa, tihutyöntekijää ja ryöväriä.


Mutta revanssinhaluinen sivistyneistö liittyi yhteen vuonna 1811 yhteiseen yhdistykseen jota kutsuttiin Gööttiläinen liitto palvomaan suuremmoista menneisyyttään. Ja yhdistyksen ensimmäisessä lehtinumerossa julkaisi Geijer runon josta olisi tuleva erittäin kuuluisa. Se on nimeltään ”Viikinki” ja esittää muinaispohjoismaista sankarityyppiä suurin piirtein sellaisena kuin me sen koemme tänään. Esaias Tegneristä tuli gööttiläinen ja kirjoitti siinä sivussa ”Fritjofsin sadun” joka vieläkin kiusaa ruotsalaisia koululaisia.
Taiteilijoita kutsuttiin kokoon lippujen liehuessa ja alettiin maalaamaan kuvia näistä ”viikingeistä”, sillä nyt muuttui myöskin sana tarkoittamaan sankaria, suurta taistelijaa ja nian edelleen.
Taiteilijoiden mielikuvissa syntyi näitten ”viikinkien” ulkonäkö ja pian oli legendojen keksiminen täyttä teollisuutta.
1800-luvun loppuvaiheilla päädyttiin siihen, että nuorempi rautakausi oli niin tärkeä aikakausi jotta sen täytyy saada oma nimensä - viikinkiaika.

http://finnpro2000.tripod.com/vikbirk.htm

6

134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • shhsshhshshshs
    • Jöötin Liitto!

      Sopiva nimi....

    • Han säger ju bara det som alla redan vet. Men det är precis i samma tidsanda som Kalevala "hittas". Och att därför bygga sin identitet så starkt på något som kom till på och i 1800-talets nationalistiska tankegångar är direkt farligt oberoende av om det gäller vikingar eller den äkt finska känslan.
      Det är farligt därför att de inte är fakta utan ett försök att skapa sin egen identitet och legitimitet

      • -ahaa-

        "Han säger ju bara det som alla redan vet."

        Jaa, että Guillou sanoo sen jonka kaikki jo tietävät! Mutta miksi ihmeessä aina vaan kerrotaan viikinkiajasta ja viikinkitarinoista jos kaikki jo tietävät, että ne ovat satuja?


      • -ahaa- kirjoitti:

        "Han säger ju bara det som alla redan vet."

        Jaa, että Guillou sanoo sen jonka kaikki jo tietävät! Mutta miksi ihmeessä aina vaan kerrotaan viikinkiajasta ja viikinkitarinoista jos kaikki jo tietävät, että ne ovat satuja?

        Vem berättar? Är det inte ni som gör det, talar om de våldsamma vikingarna. Det är ju detta som vi vet att de var köpmän, levde i realtivt civiliserade samhällsformer, skötte om sin hygien och var också måna om att utsmycka de föremål man använde.


    • pikko pukkkko

      hehehhe eipä paljoo legendat auttaneet nössöjä kun tuli TURPAAN HUHTIKUUSSA 1940 niin että heilahti. Norjalaisista enemmistö myös osallistui Holokaustiin. Naisista seitsemän prosenttia antoi turskalle haisevaa perää vapauttajalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      41
      2385
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      301
      1974
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      20
      1760
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1575
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      23
      1414
    6. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1309
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      43
      1298
    8. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1255
    9. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      37
      1111
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1016
    Aihe