Olisko halpaa kuskaajaa.
Paljonko arvelette maksavan.
Paljonko arvelette maksavan.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Vie kantamalla!
Katso kuluttajaviraston sivulta jos tuotteeklla on takuu tai tuote on virheellinen.
Kävin sivustolla ja näin ollen myyjä vastaa kustannuksista, eli neuvottele myyjän kanssa.
Aikanaan minulta hajosi auton laturi takuuajan mentyö juuri umpeen, mutta sain hyvän neuvon vakuutusyhtiöstä kun oli autopalveluvakuutus , että jos tuote on ollut virheellinen niin senkin jälkeen asia voidaan käsitellä eli ei auton laturia joka vuosi vaihdeta ja näin ollen neuvottelin autoliikkeen kanssa joka tuli asiassa vastaan siten, että hyvitti seuraavassa huollossa ja seuraavan huollon hinta oli hieman yli tuhat euroa jos olisin tuon summan tiennyt olevan niin olisin koko auton pukannut mäestä suon silmään noin kuvainnollisesti todettuna ja sitten tuli mainos autoliikkeestä ja tarjous johon tartuin ja kerrankin sain tuliterä auton alleni.MK
Eukko on kuulemma ylipainoinen, sanoi kuluttaja-asiamies
Kumpi viedään Jyskiin.
Kevytkenkäinen kirjoittaja ukko. heh
Mun sohva ei lahoo valoin sen betonista painaa 500, kg.
Siinäkin piilee vaaraettä se saa kosteutta jostakin joko yökastelusta tai vaihdevuosista ja siten siihen tulee hometta sinulla on sitten purkaminen tarpeen ja siksi tila pitää alipaineistaa eli ilmastointilaitteet ei voi olla tiloissa käynnissä ja myöskin käyttää asianmukaisia varusteita tai ammattihenkilöstöä työn suorittamiseen tämän asian tiedän.MK
Mitätön rihveli ja sorakasa on se betoni sohva. Et sitten tiennyt paljonko betonikuutio painaa. 500 kilon möykky ei ole vielä kummoinenkaan jakkara.
Vai rihveli sano se on 2, metriä pitkä leveys 120, cent. ja 22, millistä harjaterästä siinä
on 4, urassa 2, metrin pätkinä 4, metriä vielä betoniteräs verkko lujikkeena ja betoni
on terästetty vismontilla laittoivat myös lattialämmitys kaapelit alapohjaan
Mutta kaiken paras on Baarikaappi harkkotiilestä luotu luomus pysyy olvit kylmänä ja
viskit viileenä mutta se on erijuttu .
Ole huoleti se on kellarissa muun homeen keskellä kuusivuotta olen asunut eikä ole
home ongelmia ollut rossipohja mökin sokkelossa joten koko home on huu haata
mutta ei ole kyllä kone ilmastointia vaan luukut auki keväällä ja syssyllä kii kivijalassa
no patjana on judo tatami matto eiköhän se riitä siihen yökastelun ehkäisyyn
Tuotteen voi korjata ennen vaihtamista
Takuunantajan pitää oikaista virhe kuluttajansuojalaissa määriteltyjä periaatteita noudattaen (korjaus, vaihto, hinnanalennus, kaupan purkaminen), jos takuu ei sisällä ostajalle lakia edullisempaa oikaisukeinoa.
Takuunantaja ei kuitenkaan ole vastuussa virheestä, jos voi osoittaa vian johtuvan
asiakkaan huolimattomuudesta
tapaturmasta, esim. ukkosvahinko
käyttö- tai hoito-ohjeiden laiminlyönnistä
tavaran vääränlaisesta käsittelystä
Vianetsinnästä voi takuuaikana laskuttaa vain, jos asiakas on toimittanut laitteen takuukorjaukseen selvästi turhaan. Tällainen syy voi olla esim. se, että kyse on asiakkaan itse aiheuttamasta viasta ja tämän olisi pitänyt asiakkaan itsekin ymmärtää.
Korjausajan oltava kohtuullinen
Takuukorjauksesta ei saa aiheutua ostajalle kustannuksia.
Kustannuksiin luetaan muun muassa tavaran korjattavaksi toimittamisesta ja palauttamisesta aiheutuneet kulut, käytetyt varaosat sekä korjaajan työ- ja matkakulut. Takuuseen ei saa myöskään liittää ostajan maksettavaksi tulevaa omavastuuosuutta.
Kohtuullinen takuukorjausaika on noin kaksi viikkoa
Jos korjausaika jostain syystä venyy, kuluttajalla on oikeus vaatia vähintäänkin sijaislaitetta korjauksen ajaksi viimeistään kahden viikon jälkeen
Jos sama vika ilmenee tuotteessa toistuvasti, kuluttaja voi vaatia kaupan purkua, jos virhe ei ole vähäinen. Vaihtoehtona on, että viallinen laite vaihdetaan virheettömään
Sijaislaite
Jos kuluttajalle aiheutuu laitteen korjaamisen takia ylimääräisiä kustannuksia tai olennaista haittaa, hänelle on syytä antaa sijaislaite käyttöön korjauksen ajaksi. Näin menettelemällä takuun antaja voi välttyä korvaamasta kustannukset siitä, että kuluttaja itse huolehtii korvaavan laitteen hankkimisesta korjauksen ajaksi.
Jos esimerkiksi matkapuhelin on ainoa viestintäväline, takuukorjausaika ei saisi ylittää kahta viikkoa. Silloin sijaislaitetta voi vaatia tilalle aiemminkin
Viihde-elektroniikan laitteita ei voida pitää yhtä välttämättöminä. Kuitenkaan niidenkään takuukorjaus ei saisi kestää useita viikkoja. Sijaislaitetta voi pyytää tilalle parin viikon jälkeen.
Sijaislaitteen antaminen ei kuitenkaan saa aiheuttaa sitä, että korjausaikaa venytetään tällä perusteella kohtuuttoman pitkäksi.
Sijaislaitteessa ei välttämättä ole kaikkia niitä ominaisuuksia, joiden perusteella kuluttaja on alunperin valinnut oman laitteensa.
Hiinä She kiitos ,siinä oli asiaa ja nähty myös kirjoittaessa vaivaa MK
Mitäs ostis sieltä Joensuusta, oma moka! On niitä kalukauppoja Lieksassakin ja kuljetukset sekä takuut pelaa. Toivottavasti vahingosta viisastuit. Itse olen aina löytänyt kaikki tarvitsemani huonekalut ja muutkin roippeet oman paikkakunnan myyjiltä.
Olen aivan samaa mieltä kanssasi. Turha on itkeskellä, kun on tehnyt typerästi. Itse en osta mitään Joensuusta. Lieksasta ostaessa tietää, että kaikki toimii. Sama pötee myös vaateostoksilla. Vaatteita korjataan sopivaksi ja alennukset tulee pyytämättä. Kysypäs Joensuussa alennuksia tai korjauksia vaatteisiin. Alennuksille nauretaan ja korjaukset maksaa sen minkä uusi tuotekkin, jos nyt yleensä tälläista palvelua on. Neuvoni on: osta enskerralla Lieksassta!
Paikallinen on paras ja varmin. Minäki ostan tavarat täältä. Haen vaan sossusta lapun ja sitten kauppaan ja tavarat sieltä suoraan kirppikselle. Ei tartte reissuta pitkin maakuntaa. Ainoa huono puoli on se, ettei täällä ole kirppistä huonekaluille. Mut uudet kalut menee kyllä kaupaksi kun laittaa lapun marketin ilmoitustaululle. Hintaa ei saa olla liikaa. Kaikki on puhdasta voittoa. Aatteleppa sitä.
T: Liikemies
Lieksaan non levinnyt muutenkin harmaatalous, mullekkaan ei 70 euron työn veloituksesta tarjottukaan edes kuittia! Siitä vaan vilppiveikot, asiakkaanne vaan menee muualle eli Joensuuhun!
Nyt on tulossa yrittäjän kuittipakko, mutta millähän ne sen valvoo. En ole yrittäjä, mutta aattelin vaan... ja aatelkaahan tekin
Jos asiakas ja myyjä sopii, ettei kuittia anneta niin mitenpä sen kukaan ottaa selville.
Kuolleena syntynyt laki.