on syntiä

en ole urheilulllinen ja olen eskon kanssa samaa mieltä: se on siksi syntiä. sen ajan voisi rukoilla j aauttaa muita j arahan voisi antaa seurakunnille.
7277
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

En ole urheiluihmisiä tippaakaan, mutta tuskin se urheilu syntiä on. Missäs se Raamatussa synniksi sanotaan?

Äänestä

Haluaisin hellareilta rehellisen vastauksen väärin käsitysten välttämiseksi. Onko teistä synti positiivinen vai negatiivinen käsite?
Esimerkiksi liikunta tapahtumat ovat normaali ajattelussa positiivisia juttuja. Jos teillä siis synti on positiivinen käsite niin kaikki ok.

Äänestä
  • Liikunta ja urheilu ei ole syntiä ,päin vastoin.
    Sanotaanhan raamatussakin että ruumis on jumalan
    temppeli ja siitä pitää pitää hyvää huolta.

    Äänestä

  • paavali kirjoitti:

    Liikunta ja urheilu ei ole syntiä ,päin vastoin.
    Sanotaanhan raamatussakin että ruumis on jumalan
    temppeli ja siitä pitää pitää hyvää huolta.

    Eräs vanha arvostettu helluntaisaarnaaja kertoi ajoista, jolloin seurakunnan pastorin näkeminen veryttelypuvussa tiesi ylimääräistä istuntoa ja asian käsittelyä. (Onko pastori langennut? Voiko häntä enää ottaa vakavasti? Eikö ruumiillisesta harjoituksesta ole hyötyä vain vähään? Miksi pastori ei tee, niin kuin Raamatussa selvästi sanotaan?)

    Siihen aikaan pastorin piti aina liikkua edustavana puku päällä.

    No ajat ovat siitä kovasti muuttuneet.

    Äänestä

ei ole syntia. Jos jokin tekee siita synnin, se on se, etta henkilo joka harrastaa urehilua tekee siita itselleen epajumalan, mutta siltikaan liikunta ja urheilu itsessa eivat ole mitaan syntia.

Äänestä

on esim halunkakkuu, siivous, luuttuaminen, ojankaivuu, lannanluonti. kävely päämäärään, auttaminen.lumenluonti, viljankylvö j akyntö

Äänestä
  • lisäisin tähän vielä kahvitauon, ruokatunnit ja nukkumisen. Työntekoa pitää vielä kysyä hellareilta, he varmasti tietää onko siinä kysymys synnistä vai Jumalan palveluksesta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


urheilu kirjoitti:

en ole urheilulllinen ja olen eskon kanssa samaa mieltä: se on siksi syntiä. sen ajan voisi rukoilla j aauttaa muita j arahan voisi antaa seurakunnille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu