Paljonko hevosen pito maksaa?

Ukittu

Paljonko luulisitte hevosen pitämisen maksavan omalla tilalla kuukaudessa ? Tarkoitan siis normi kuluja ei yllättäviä maksuja (esim. Eläinlääkäri )

11

903

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kasiro

      Heinät, kaurat, kuivikkeet... hmm.. ehkä n. 100 E. Suolakivi, mahdolliset lisärehut ym tietysti siihen lisää, suolakivi tosin ei paljoa maksa mutta se pitää olla aina saatavilla.

    • Ukittu

      Kiitos vastauksesta ^ ^

    • katherine__

      Omassa tallissa kuluja on mm.
      - vesi
      - sähkö
      - vakuutukset
      - rakennusmateriaali (kentän/tarhojen aidat/tolpat, tallin rakenteet, vesi-/ruokakupit...)
      - kentän hoito
      - jätehuolto, lannan poisto
      - kuivikkeet
      - heinät, väkirehut
      - tarvikkeet (kottikärryt, ämpärit, luudat, talikot, ensiaputarvikkeet jne...)
      - mahdolliset koneet (tarvitaanko esim. traktori/mönkijä)

      sekä tietysti sitten itse hevosen kulut, eli
      - kengitys
      - vakuutus
      - ell-kulut (madotus, rokotus, raspaus)
      - varusteet


      On hyvin vaikea arvioida, paljonko näistä tulee, koska se riippuu niin paljon tallista.
      Vaikuttavia asioita on mm.
      - tallin koko ja hevosmäärä
      - kentän koko ja laatu (kuinka hyvin hoidetaan)
      - tallin korjaustarpeet (esim. vanhaa tallia pitää korjata enemmän)
      - mahdollisesti lainanlyhennykset (millä rahalla talli rakennetaan, löytyykö maata jo valmiina vai pitääkö sekin ostaa)

    • Ukittu

      Kiitos vastauksesta :)

    • Kasiro

      Kysyjä kysyi hintaa kk:ssa. Kottikärryt, talikot,luudat ym ovat kertahankintoja eikä niitä tarvi joka kk ostaa. Ruoka, vesi kuivikkeet ovat jatkuvaa kulutustavaraa. Vesiputket tietysti maksaa ellei ole kantovesi, mutta sekin on kertahinta, putkia ei uusita joka kuukausi. Kenttää ei ole pakko olla, pellollakin pystyy ratsastamaan. Tarha on välttämätön mutta meillä se on tehty luonnonpuusta joka olisi kaadettu kuitenkin polttopuiksi. Ei siis maksanut sekään.
      Koska on oma tila, niin oletan siellä olevan vanha navetta tai talli. Meillä korotettiin vanhan vasikkakarsinan seinää ja siitä tuli hyvä boxi. Eikä maksanut kuin vähän vaivaa. Jätehuolto, eil lannan poisvienti hoituu traktorilla omalle pellolle johon se kynnetään lannoitteeksi.
      Eli noissa asioissa voi säästää monella tavalla.

    • Kasiro on oikeassa. Ruuat, vedet ja kuivikkeet ovat kuukausikuluja, ja mahdollisesti kengitykset jotka myös ovat säännöllisiä kuluja.

      Eli meillä menee heinään noin 30e/kk hevosta kohti (ei saa muuta rehua), vettä en osaa sanoo kun samaan laskuun menee talon muukin vedenkulutus. Kuivikkeena on turve joka ei montaa euroa maksa kuutiolta, mutta rahti voi olla jokusen satasen riippuen siitä mistä sitä tilaa, riippumatta siitä paljonko lavalla on tavaraa. Jos tilaa vaikka 30m3 kerralla, sitä ei tarvi pariin kolmeen vuoteen tilata lisää, mikä säästää rahtikuluja huomattavasti. Viimeks kun käytiin itse hakemassa perälavalla, niin maksoi n. 15e/m3. (kulutus meillä noin 1m3/kk/hevonen). Ja ne kengitykset mihin meillä riittää n 3kk välit on n. 100-120e riippuen siitä tarvitaanko uusia kenkiä tai tilsakumeja. Aikalailla kuuluu olevan keskimääräinen hinta, jotkut kengittäjät haluavat enemmänkin, toiset tyytyvät vähempään.

    • katherine__

      Aloituksessa ei kerrottu, minkälainen talli on kyseessä, joten siksi luettelin kaikki mahdolliset kulut, mitä tuli mieleen. Todennäköisesti aloittajalla ei vielä tallia edes ole, vaan hän vasta alustavasti kuluja kyselee. Siksi ajattelin laskea nämä isommat hankinnatkin mukaan.

      Tietysti eri asia on, jos löytyy jo runsaasti rahaa takataskusta :)

      Toki esim. varustekulut ei ole kuukausittaisia kuluja, mutta jos tallia on vasta perustamassa, näitä varustehankintoja joutuu tekemään todennäköisesti useampana kuukautena osissa ja tällöin hevosen pidon kuukausihinta nousee.

      Monet myöskin haluavat jakaa kulut useammalle kuukaudelle. Esimerkiksi jos talliin tulee vaikkapa se putkiremontti, harvalla on varaa laittaa kerralla koko summa maksuun. Mieluummin sitä säästää etukäteen tietyn summan kuukaudessa tai vaihtoehtoisesti ottaa lainaa ja remontin jälkeen maksaa joka kuukausi lainaa pois.

      Aloittaja ei myöskään kertonut, millaiset tilat ja hevoset hänellä on. Kaikilla ei ole sitä omaa metsää ja peltoa, josta saisi aidantolpat ja ratsastuspaikat ilmaiseksi. Tai sitten toisilla on pelkkää umpimetsää, mikä ei ole sen parempi, koska tarhaa/tallia varten joudutaan raivaamaan tasaisempaa maata. Nämäkin kulut mahdollisesti joutuu jakamaan useammalle kuukaudelle.
      Jos kunnolla haluaa ratsatsuksessa treenata, se kenttäkin on pakollinen juttu, ellei ole valmis useita kertoja viikossa valmis lähtemään jonnekin treenaamaan.

    • Tuo on totta ja niistä menoista on hyvä olla selvillä, mutta nuo ovat perustamiskuluja joita ei (mielestäni) pitäisi sekoittaa siihen paljonko hevonen syö rehua tai kuluttaa kuiviketta. Loppujen lopuksi aloittaja ei kysynyt paljonko oman tallin perustaminen tulisi maksamaan tai mitä kaikkea siihen pitäisi laskea mukaan, vaan paljonko maksaisi pitää hevosta omalla tilalla.

      Mutta joku muu voi tarvita tietoja oman paikan perustamisesta, joten hyvä että sekin puoli tuli esiin. Luettelosi näytti varsin kattavalta. :)

      Yksinkertainen kysymys voi näköjään olla yllättävän tulkinnanvarainen...

    • omaponit

      Meillä on 2 shetlanninponia 1 suokki ja kuukausimaksut keskisuomessa on noin 600 €

    • ihmettelevä naapuri

      Täytyy tuo hevosten pito olla melko mukavaa ja halpaa koska työtön sosiaaliavustuksilla eläväkin pystyy pitämään useita hevosia ja koiria. Miksi eläimiä annetaan ihmisille, jos he eivät pysty huolehtimaan edes omasta toimeentulostaan. Säälittää hevosten ja koirien puolesta.

    • 65674

      meillä on pihassa noin kaksitoista hevosta,joten kyllä siihen menee monia tonneja jo kuukaudessa. syövät kuiteskin sen verran paljon. en osaa tarkalleen sanoa mutta meillä on kaksi hevosta vuokralla ja ne maksaa meille jotain 400e kuussa sisältäen ruuat,sähköt,vedet,kuivikkeet,kengityksen tms. ei se halpaa ole,mutta harrastus mistä kannattaa maksaa!:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      111
      7945
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      399
      7108
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      79
      4422
    4. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      4159
    5. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      202
      2578
    6. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      32
      2322
    7. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      99
      2267
    8. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      20
      1989
    9. Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."

      Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m
      Tv-sarjat
      1
      1867
    10. Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!

      Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv
      Tv-sarjat
      1
      1850
    Aihe