Suunnitelmissa on raskaus, mutta lapsettomuudesta ja keskenmenoista johtuen suunnitelmallisuus on hankalaa, mahdotonta itse asiassa. Mikäli olisin tänä tai ensi vuonna jäämässä äitiyslomalle, ei olisi huolta, koska vuosien 02 ja 03 tulot olivat ok, mutta tänä vuonna olen tehnyt vain jonkin verran töitä ammatinharjoittajana. Mietinkin nyt, miten minun kannattaisi maksaa yel:liä, jotta mikäli vuonna 06 aloitan/pääsen aloittamaan äitiysloman, niin päiväraha ei olisi ihan minimi. Lisäksi mietin sitä, miten yrittäjän kohdalla menetellään silloin, jos haluaa 6kk työtulon perusteella äitiysrahan. Normaalilla palkannauttijallahan on tämä mahdollisuus, mikäli verotettavat ansiot ovat siltä vuodelta alhaiset, jonka perusteella äitiysraha muuten määräytyisi. Voiko yel:liä maksaa jotenkin enemmän 6kk ennen mahdollista äitiyslomaa tms.?
Yrittäjä,yel ja äitiyspäiväraha
Rautalangan vääntöä
2984
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Selvittele seuraavat asiat Kelalta. Maksetaanko äitiyspäiväraha verotettavan tulon perusteella tai YEL:n mukaan. YEL:n voit toki korottaa väliaikaisesti, jos vakuutusyhtiösi siihen suostuu ja Kela sen hyväksyy. Luulisin kuitenkin, että sinulle maksetaan edellisen vuoden vahvistetun verotuksen perusteella, joten vuonna 04/05 kannattaisi tehdä tulosta. Nyt kysymään, kyllä vastaavat, Kelalle muistilapun kanssa.
Olen ymmärtänyt, että YEL:iä voi maksaa niin paljon kuin jaksaa ja Kelassa on osattava vaatia äitiyspäivärahan maksamista ns. 6kk säännön mukaan eli viimeisten 6kk maksettujen YEL:ien mukaan. Ehkä siis tässä suhteessa YEListä voisi olla jotain iloakin, muuten kun tuntuu, että maksaa saa vaan juuri mitään eläkettä ei kerry.
Kommetteja?