Parista kaadetusta sudesta haloo !

Kissat ovat ajaneet yli 33 lajia sukupuuttoon

Kansainvälisen luonnonsuojeluliiton mukaan kissat ovat aiheuttaneet tai myötävaikuttaneet yli 33 lajin kuolemiseen sukupuuttoon.

Susi pitää aina tappaa kun tulee asumuksien lähelle.
Ei ole edes muuta vaihtoehtoa.
Luonnon eläin kuuluu luontoon, kauas ihmisistä.
Susi ja karhu ei saakkaan pyöriä " nurkissa "
6106
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Tämän päiväinen ykkösuutinen Oriveveltä: Karhu kävi ihmisen kimppuun.
Loukkaantuneen tila vakava. Karhu ammuttu.
Eivät ne otsot ja susihukat niin lutusia ole.

Oliko niin, että 90-luvun alussa täältä Suomesta kiidätettiin tietoa Brysselin suuntaan suurpetojen erityisestä suojelusta. Ettei vaan jotkut änkyrävihreät olisivat olleet asissaan nohovia...
Sen jälkeen siellä on sormea heristetty, kun täällä susi surmaa niityllä karjaa ja vaaditaan kaatolupaa hukalle. Nein! sanoo.

Meneeköhän tieto karhun hyökkäyksestä sinne pääkallonpaikalle?
Kait se on vihreiden tehtävä välittää tällainenkin tieto?

Äänestä

Vihreitten puoluekokokseen tai muuhun kokoukseensa muutama suusi ja karhu.
Siitä vain ovelta päästää joukkoon.
Luulen että monen käsitys muuttuu petoeläimiin.
Petoeläimen pitää olla ihmisestä kaukana, siki pitää heti ampua pois liian lähelle ihmis asmuksia tulevia.
Se susien/karhujen ja ihmisten etu.

Heti niirri pois petoeläimiltä jotka ei pysy alueillaan.

Äänestä
  • Vihree teki lain, jonka mukaan metsässä vapaana metsästävää kissaa ei saa enää ampua. Se vihree kissaihminen, joka laukoo nyt typeryyksiä kokoomuksessa. Vihree ei tajua luonnosta mitään. Ne ei tiedä, että kissa on todellinen tappokone.

    Äänestä

  • tappokonekko kissa kirjoitti:

    Vihree teki lain, jonka mukaan metsässä vapaana metsästävää kissaa ei saa enää ampua. Se vihree kissaihminen, joka laukoo nyt typeryyksiä kokoomuksessa. Vihree ei tajua luonnosta mitään. Ne ei tiedä, että kissa on todellinen tappokone.

    Minkki se vasta kone on, ja niitähän on päästetty tarhoista vapaaksi ihan riittävästi.

    Äänestä

taidat olla vain kissavihaaja, joita monet kieroutuneet ihmiset ovat.

Äänestä

Niin..
Toisaalta vihreät on tappokoneitaluontoon.
Päästäessään minkkejä sinne.

Moni kettupoika on tehnyt luonnolle paljon hallaa.

Heillä "kettupolilla" oli oiken vimma päästää mahdollisimman paljon tarha eläimiä luontoon.
Minkki jo tiedetään melko teurastajaksi. Kuin kissakin.

Jos ei bvihreitä oisi ollut, meillä olisi asiat paljon paremmalla mallilla.
mm elukat olisi häkeissään.
Maan sählntuotanto oliis ajan tasalla mm vuotos & kollaja ym puskisi sähköä yötäpäivää säännöstellen alapuolisia voimaloita-
Ydinvoimaloita olisi 3 kpl pienenpiä jo valmiina uusia.
Nyt sama pitää tehdä monin x kallimpana.
Oltaisin omavaraisia sähkön suhteen.
Nyt 20 - 25 % tuodaan ulkomailta. Venäjän ydinvoimaa n 1400 MW tulee jatkuvasti , paitsi kovilla pakasilla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Isompi taka alalla kirjoitti:

Kissat ovat ajaneet yli 33 lajia sukupuuttoon

Kansainvälisen luonnonsuojeluliiton mukaan kissat ovat aiheuttaneet tai myötävaikuttaneet yli 33 lajin kuolemiseen sukupuuttoon.

Susi pitää aina tappaa kun tulee asumuksien lähelle.
Ei ole edes muuta vaihtoehtoa.
Luonnon eläin kuuluu luontoon, kauas ihmisistä.
Susi ja karhu ei saakkaan pyöriä " nurkissa "

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu