Eristäytyminen ei ole hyväksi vastustuskyvylle.

Nykyään, kun lapset kohtaavat toisiansa jo tarhassa ja potevat kaikki tartuntataudit minikoossa pieninä , vastustuskyky tarttuville taudeille kehittyy hyväksi.

http://www.iltasanomat.fi/tiede/art-1288536057668.html
183
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Aivan, toista oli ennen, kun asuttiin harvassa ja lasta kasvatettiin "tynnyrissä". Jos tauti lopulta tuli, se oli menoa silloin. Siksi sikainfluenssan kantaisäkin oli aikoinaan vaarallinen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


selvähän se kirjoitti:

Nykyään, kun lapset kohtaavat toisiansa jo tarhassa ja potevat kaikki tartuntataudit minikoossa pieninä , vastustuskyky tarttuville taudeille kehittyy hyväksi.

http://www.iltasanomat.fi/tiede/art-1288536057668.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu