Mikä on paras leffa mitä ootte ikinä nähny sanokaa vaik 5 leffaa!!!
MIKÄ ON PARHAISTA PARAS!!??????
27
3288
Vastaukset
- starets
1.huuliharppukostaja
2.papillon
3.syväjoki
4.kauriinmetsästäjä
5.hurjajoukko- bronsu
Siinä tuli lista, kuin melkeen omalta näppäimistöltä! Top vitosta on hyvin vaikea koostaa, koska en pysty panemaan edes kahtakymmentä parasta näkemääni elokuvaa paremmuusjärjestykseen. Kuitenkin nuo mainitut kuuluva kaikki "listalle" Ehkä oman top vitoseni sisältäisi Papillonin sijasta vielä jonkun Peckiksen, esim "Tuokaa minulle Alfredo Garcian Pää":n
- starets
bronsu kirjoitti:
Siinä tuli lista, kuin melkeen omalta näppäimistöltä! Top vitosta on hyvin vaikea koostaa, koska en pysty panemaan edes kahtakymmentä parasta näkemääni elokuvaa paremmuusjärjestykseen. Kuitenkin nuo mainitut kuuluva kaikki "listalle" Ehkä oman top vitoseni sisältäisi Papillonin sijasta vielä jonkun Peckiksen, esim "Tuokaa minulle Alfredo Garcian Pää":n
Kiitos, taitaa olla meillä saman tyylinen tuo elokuva maku. Olisin tietty lisännyt mm. Sam peckiksen getawayn, missisippi palaa yms, nekun kuuluvat niihin kärkielokuvihin, mutta listalle 5 ne olisi ollut vaikea sulloa. Itse olen kova Peciksen filmien ystävä.
- bronsu
starets kirjoitti:
Kiitos, taitaa olla meillä saman tyylinen tuo elokuva maku. Olisin tietty lisännyt mm. Sam peckiksen getawayn, missisippi palaa yms, nekun kuuluvat niihin kärkielokuvihin, mutta listalle 5 ne olisi ollut vaikea sulloa. Itse olen kova Peciksen filmien ystävä.
Peckinpahin karu tyyli ja miehekkäät elokuvat ovat tehneet minuun lähtemättömän vaikutuksen. Itse asiassa mielenkiintoinen lista saataisin "top-5-peckis-teemasta" Yritän nyt koostaa sellaisen:
1.Tuokaa minulle Alfredo Gacrian pää (elokuvan dynamiikka on häikäisevä. Alkaa otoksella joutsenista ja päättyy konepistoolin tulitukseen)
2.Hurja joukko (tarviiko edes perustella:-))
3.Rautaristi (myös käsikirjoitukseltaan erinomainen, mutta peckiksen ansiosta Coburn tekee elämänsä roolisuorituksen)
4.Olkikoirat (Erinomainen kasvutarina ja alati ahdistava tunnelma)
Viitossijan täyttäminen tuottaa ongelmia, mutta sanoisin, että Pat Garrett ja Billy the Kid. Se on myös sellaista vähän "erilaista" westerniä, vaikkain pidän myös perinteisestä lännenelokuvasta. - starets
bronsu kirjoitti:
Peckinpahin karu tyyli ja miehekkäät elokuvat ovat tehneet minuun lähtemättömän vaikutuksen. Itse asiassa mielenkiintoinen lista saataisin "top-5-peckis-teemasta" Yritän nyt koostaa sellaisen:
1.Tuokaa minulle Alfredo Gacrian pää (elokuvan dynamiikka on häikäisevä. Alkaa otoksella joutsenista ja päättyy konepistoolin tulitukseen)
2.Hurja joukko (tarviiko edes perustella:-))
3.Rautaristi (myös käsikirjoitukseltaan erinomainen, mutta peckiksen ansiosta Coburn tekee elämänsä roolisuorituksen)
4.Olkikoirat (Erinomainen kasvutarina ja alati ahdistava tunnelma)
Viitossijan täyttäminen tuottaa ongelmia, mutta sanoisin, että Pat Garrett ja Billy the Kid. Se on myös sellaista vähän "erilaista" westerniä, vaikkain pidän myös perinteisestä lännenelokuvasta.Myös nuo, ovat suosikkejani. Tämän päivän elokuvat, valitettavasti kun ei sytytä. Sorrutaan ylitse ampuviin suorituksiin, ja varsinkin siinä
kun 45kg nainen runnoo ja potkii 100kg miehiä, kumoon ja johtaa jotain erikoisjoukkoja yms. sanonpahan vaan että potaskaa, ei mitään realiteettejä. Eipä taida nuita ohjaajiakaan enää olla jotka kovin kiinnostaisi. Jos jonkun elokuvan olen tänä päivänä katsonut, niin ne ovat juoneltaan heikkoja ja plagioituja ex-elokuvista. - bronsu
starets kirjoitti:
Myös nuo, ovat suosikkejani. Tämän päivän elokuvat, valitettavasti kun ei sytytä. Sorrutaan ylitse ampuviin suorituksiin, ja varsinkin siinä
kun 45kg nainen runnoo ja potkii 100kg miehiä, kumoon ja johtaa jotain erikoisjoukkoja yms. sanonpahan vaan että potaskaa, ei mitään realiteettejä. Eipä taida nuita ohjaajiakaan enää olla jotka kovin kiinnostaisi. Jos jonkun elokuvan olen tänä päivänä katsonut, niin ne ovat juoneltaan heikkoja ja plagioituja ex-elokuvista.Niinpä. Nykyaikana tuottajat ovat todella varpaillaan jo elokuvan käsikirjoitusvaiheessa. Esim. koska nykyään on trendikästä tämä mahco-tyttöily, ei uskalleta tehdä yhtään elokuvaa, jossa ei olisi Lara Croftin (=tietokonepelisankari) näköistä typykkää vetämässä jengiä dunkkuun. Toinen huomio on se, ettei naisia tai ylipäätään sympaattisen näköisiä tai kauniita tyyppejä näytetä koskaan ns "rivipahiksina", eli perustykinruokana. TOinen seikka on se, että jokaiseen elokuvaan on tungettava jonkinlainen ei-platoninen ihmissuhde.
TÄmä sen vuoksi, että halutaan maksimoida elokuvan tavoitesegmentti. Peckinpah, Boorman ja kumppanit eivät tällaista laskelmointia harrastaneet. Jos esim Syvä Joki kuvattaisiin uudelleen, olisi yksi melojista hyvännäköinen typy, jolla olisi suhde päähenkilön kanssa:-)
Mielestäni muutamia ihan mukavia poikkeuksia löytyy. Esim Costnerin Open Range oli henkilöasettelultaan ihailtavan traditionaalinen. Toinen mieleenpainuva esimerkki oli tämä "Master and Commander".
- PULP
1.Pulp Fiction
2.Hyvät,pahat ja rumat
3.American history X
4.T2
5.Reservoir Dogs - Santtu
Auringonlaskun katu
Psyko
Mulholland Drive
Valheet ja viettelijät
Häivähdys purppuraa - Mr. Black
parasta olemassakaan
- Spede
Mulholland Drive on hirveetä paskaa ilman käsikirjoitusta. Paras on... American Pie... NO EI SENTÄÄN vaan Kummisetä.
- santtu
Kyllä siinä ihan selkeä juoni oli, sitä ei vain välttämättä tajunnut ekalla katselukerralla. Itse 'hoksasin' juonikuvion vasta useamman katselukerran jälkeen. Niin että kyllä siinä oli ihan kunnon käsikirjoitus, se oli vain leikattu niin, että se loppuosa ei edennyt kronologisessa järjestyksessä, vaan katsoja joutui itse 'vihjeiden' avulla muodostamaan sen tapahtumien järjestyksen loogiseksi(!!) tarinaksi. Ihan kaikkeen ei selitystä saanut, mutta vaille selitystä jäi tarinan kannalta toissijaiset seikat.
- bookhouseboy
Eikä missään järjestyksessä.
Hohto, Kuninkaan Paluu, Lilja-4-ever, Peili, Mullholland Drive, Shawshank redemption, Olympia 1 ja 2, 2001:avaruusseikkailu, E.T., Schindlerin Lista ja Täällä pohjantähden alla.- sikariporras
5.painajainen wall streetillä 4
4.citizen kane
3.vain muutaman dollarin tähden
1.millionaire - elokuva
-lilja 4-ever/ hyivn kuvattu,näytelty,koskettava
- mystic river/ aivan huippu.olisi pitänyt voittaa kuninkaan paluun.
- patch adams/robin williamssin hyvin näytelty elokuva,joka on koskettava.
-bruce taivaanlahja. todella hyvä uusinta jim carreytä, joka jää aikakautemme ehdottomasti paras historiaan.
- its all about love
- Jottain rajaa pojat.....
Edvin Laineen Tuntematon sotilas on ehdottomasti ainut ja vertaansavailla.
Voe niitä paskahoususivareita ja muita viherpiiperoita, jotka ovat vastaan väittämään...- nainen -79
Makunsa kullakin.
Omasta mielestäni ykkönen on Alfred Hitchcockin 'Takaikkuna'. - Nenya
Ehdottomasti Paras on mielestäni Taru Sormusten Herrasta-trilogia!!
- Hillosilmä
Nää ei oo missään järjestyksessä!
Vares
Pahat Pojat
Esa&Vesa Auringonlaskun ratsastajat
Häjyt
Vääpeli Körmy ja Etelän Hetelmät - R.T
-Tänään neloselta tullut Smoke on muuten aika hyvä.Vuosia sitten tykästyin,mutta nyt vasta näin toisen kerran.
-Myös kornisti nimetty Rita Hayworth-avain pakoon(shawshank) on todella hyvä.
-Steinbeck filmatisointi "hiiriä ja ihmisiä"
-Jimmy Deanin näyttelemä Steinbeck filmatisointi "eedenistä itään"
-Sleepers-katuvarpuset...DeNiro lucky strikea imevänä katolisena pastorina...yksi suosikki roolejani ikinä...
-Myös Fred Astaire(miksei Harold Loydkin)hömpötykset saavat sympatiani.
-Isä Camillo elokuva-sarja
.....ja paljon muuta,joka ei nyt tule mieleen....
....Kubrickin Hohdon olen katsonut yli 100 kertaa.... - Romppanen
Ei järjestyksessä,mut nämä:
Molemmat tuntemattomat
Siunattu hulluus
Kätkäläinen
Simpauttaja
Hyvät,pahat ja rumat - 2001
nää on aika hyviä:
- Tuulen viemää -ykkönen lajissaan
- Halloween -maailman paras kauhuleffa
- Das Boot -maailman paras lajissaan
- Meren hiljaisuus
- Sheriffi -maailman paras lännenelokuva - Anna
5 parasta ovat tähän mennessä varmaankin (ilman järjestystä):
Vertigo
The Shining
Chinatown
Beauty and the Beast
The Blues Brothers
mut muitakin loistavia löytyy paljon, mm.
Rear window
Mystic River
LOTR 1
Amelie
Ed Wood
Avain pakoon
Ja sit lisäksi se et paras näyttelijä on ja tulee aina olemaan James Stewart. - Femi40
1. Matrix 1
2. Upseeri ja herrasmies
3. Swordfish
4. Rita Hayworth - Avain pakoon
5. The Doors - T0m0
Suuri Gangsterisota kaikkien aikojen paras elokuva parempaa ei tule eikä ole, tarantinot jää taakse, niinkuin "hienot" efekti paskat LOTR ja muut
- Claudia
-Huuliharppukostaja (Once Upon A Time In The West)(aivan huikea elokuva, mestariteos vaillansa vertaa, musiikki on käsittämättömän upea)
-Mustalaisleiri muuttaa taivaaseen (A Gupsy Camp Vanishes In To The Blue)(elokuva, jonka olen nähnyt kymmeniä kertoja, musiikki tässäkin elokuvassa erittäin kaunista, hieno tarina)
-Suuri Gangsterisota (Once Upon A Time In America) (Tässäkin Ennio Morriconen loistava musiikki, ja Leonen ohjaustyö on loistava, upeat näyttelijäsuoritukset)
Tässä vielä muutamia mielestäni hienoja elokuvia:
-Kauriinmetsästäjä
-Yksi lensi yli käenpesän
-Hohto
-Rita Hayworth -Avain pakoon
-Mulholland Drive
-Vihreä maili
-Moulin Rouge
-Kaunis mieli
-21 Grammaa- Claudia
-Pianisti (Kyyneleet valuivat kuin putoukset tätä katsoessa, hyvin hyvin koskettava elokuva juutalaisvainoista)
- The_Outsider
On maailman paras leffa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee693090Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."251950Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2721543Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.991515Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?2601186Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki261078Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.1201054Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin791036En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711030- 981003