Vali hiinoitteli itsensä pihalle kaupoista,en voi ymmärtää tuollaista touhua.
VALIO
7
514
Vastaukset
- paskavaltio
Takana on kilpailuviranomaisen määräys, Valio on kuulemman myynyt maitoa liian halvalla. Valtion mielestä Suomen kansalaisten on maksettava kaikesta kalleimman mukaan, liian halvalla myyminen on rikos.
- wdthjgfdj
No eipä tuolla alalla paljon kilpailua ole... Onhan Ingman ilmoittanut jo myös nostavansa hintoja. Tässä on sellainen kartelli mitä kukaan ei koskaan tule tutkimaan...
- paskavaltio
Oletetaampa että kilpailuviraston teoria kävisi toteen ja Valio onnistuisi ns. polkumyynnillään "savustamaan" kilpailijat pois markkinoilta ja sitten nostaisi hinnat pilviin.
Mitä sitten tapahtuisi?
Uusi toimija tulisi markkinoille, esim. Arla Ingman ja möisi maitoa halvemmalla kuin Valio saadakseen markkinoilta jalansijaa jolloin myös Valion olisi jälleen laskettava hintoja pysyäkseen mukana.
Näin toimii aito vapaa kilpailu, ei siten kuin kilpailuvirasto luulee.
Kilpailuvirastossa on ilmeisen epäpätevää porukkaa puuhastelemassa ja sotkemassa asioita, joutaisi erottaa heidät kaikki ja lakkauttaa mokoman kelvottoman viraston!!- Maitolaiva tulee
Niin se vapaa kilpailu toimisi, jos olisi oikeaa kilpailua. Kaksi maidonjalostajaa ei riitä siihen, varsinkaan kun toinen on raaka-aineen tuottajien omistuksessa ja voi pelata raakamaidon hinnalla. Paikallisilla pikkumeijereillähän ei ole valtakunnallista merkitystä.
Kunnon kilpailuun tarvittaisiin tuontia, ja siihenhän alkaa nyt hinnankorotusten jälkeen olla kannattavia mahdollisuuksia.
- Anonyymi
Valio sai myös hiljattain tuomion ja kovat sakot. Tosi vastuullinen yritys.
https://www.kkv.fi/ajankohtaista/tiedotteet/kkv-esittaa-valiolle-900-000-euron-seuraamusmaksua-heinon-tukku-yrityskaupan-hyvaksymiseksi-asetetun-ehdon-rikkomisesta/- Anonyymi
Valio taktiikkana tuntuu olevan ostaa yrityksiä ja ostaa täten kilpailijat pois markkinoilta. Sitten ostetun yrityksen porukalle annetaan kenkää ja johtajat nostaa suuret bonukset. Vastuullinen, vastuullisempi, Valio.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Valio taktiikkana tuntuu olevan ostaa yrityksiä ja ostaa täten kilpailijat pois markkinoilta. Sitten ostetun yrityksen porukalle annetaan kenkää ja johtajat nostaa suuret bonukset. Vastuullinen, vastuullisempi, Valio.
Myös vuoden ruokahuijaus tittelin ovat saavuttaneet:
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/2016012821032590
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle263224Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A122389Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.812296Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1062014Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.761653Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥461508Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta251417Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001295- 1201170
Tulipalo viimeyönä
Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj151126