Uskovaisten synnittömyys?

Onko uskovaiset synnittömiä ja täydellisiä ?


Jeesus kehotti olemaan taivaallisen isän tavoin täydellisiä.
”Olkaa siis täydellisiä niin kuin taivaallinen isänne on täydellinen.” (Matt 5:48)

Jeesus oli täydellinen ja ainoa synnitön. (Hebr 4:14-16, 2:18, 2 Kor 5:21)
Onko mahdollista saavuttaa täydellisyys ja synnittömyys? (1 Joh 3:2,3-10, 1 Joh 2:3-6)
Ihminen kuitenkin erehtyy, jokainen on syntiä tehnyt ja Jumalan kirkkautta vailla. (Jaak 3:2, Room 3:23)

Uskovainen tunnustaa että ei omassa voimassaan voi olla koskaan täydellinen. (Fil 3:12, 1 Joh 1:8-10) ”Synnittömyys” merkitsee kieltäytymistä tahallisesta synnin teosta ja tekemään parannusta. (1 Joh 1 luku, Mark 16:15-16, Apt 16:31, Room 10:8-14) Täydellisyys merkitsee rakkautta. Rakkaudessa kasvaa. (Joh 13:34-35, Mark 12:28-34, Jaak 1:25-27, Jaak 2 luku, 5 Moos 5:1-22, Room 3:20, 7:22, 2 Tim 3:14-17) Kristitty seuraa Jeesusta. (Jaak 1:1-18)

Uskon ja pyhityksen seurausta: (Hebr 12:14)
”Enää en elä minä vaan Kristus elää minussa. Sen elämän jota tässä ruumiissani vielä elän, elän uskoen Jumalan Poikaan joka rakasti minua ja antoi henkensä puolestani.” (Gal 2:20)

”Me kaikki jotka kasvot peittämättöminä katselemme Herran kirkkautta kuin kuvastimesta muutumme saman kirkkauden kaltaisiksi kirkkaudesta kirkkauteen. Tämän saa aikaan Herra joka on Henki.” (2 Kor 3:18)

Jeesus Kristus antoi esikuvan täydellisyydestä. Hengellinen uskovainen ihminen muuttuu rakkaudessa lähemmäksi esikuvaansa. Rakkauden vaikuttimet vallitsevat jos oikein.
”Minä annoin teille esimerkin että te tekisitte saman minkä minä tein teille.” (Joh 13:15)
-Jeesuksessa Kristuksessa ihminen voi olla täydellinen. Jeesuksen täydellisyys luetaan ihmisen hyväksi. ”Hän on yhdellä ainoalla uhrilla tehnyt pysyvästi täydelliseksi ne jotka pyhitetään.” (Hebr 10:14) -Hebr 10:16-17,26) (Fil 3:14-15, Room 8:29)

Ihminen on vajavainen ja täydellisyys onkin nähtävä Kristuksen rakkauden ja ristin valossa. (Kol 2:8-10) Jeesukselle Kristukselle kuuluu kaikki ansio sillä Kristuksen lahja vanhurskaus ristin uhri luetaan ihmisen hyväksi. (2 Kor 5:17-21, Apt 13:38)

”Uudesti uskossa syntynyt” ihminen omistaa uuden luonteen. Vanha luonne on kadonnut.
”Niinpä emme arvioi ketään pelkästään inhimilliseltä kannalta. Vaikka olisimmekin tunteneet Kristuksen pelkästään inhimilliseltä kannalta emme enää tunne. Jokainen joka on Kristuksessa on siis uusi luomus. Vanha on kadonnut, uusi on tullut tilalle! Kaiken on aikaan saanut Jumala joka Kristuksen välityksellä on tehnyt meidän kanssamme sovinnon ja uskonut meille tämän sovituksen viran. Jumala itse teki Kristuksessa sovinnon maailman kanssa eikä lukenut ihmisille heidän rikkomuksiaan, meille hän uskoi sovituksen viran.” (2 Kor 5:16-19)

Ihminen ei enää kapinoikaan sisimmässään Jumalan tahtoa vastaan. Synti tulee vastenmieliseksi asiaksi. Jeesuksessa on syntien anteeksianto aina. Synti on aina vakava asia. Synnille ei ole mitään muuta puolustusta koskaan kuin Jeesus Kristus, ja puolustus koskee vain niitä jotka hylkäävät syntinsä.
(1 Joh 3:4-10, 4:8, Rom 6:15-23, Hebr 10:26-27, Jes 1:18, San 24:16)

Lopullinen täydellisyys saavutetaan Kristuksen tullessa. (Joh 3:1-2, 1 Tess 5:23.

”Me olemme siis Kristuksen lähettiläitä, ja Jumala puhuu teille meidän kauttamme. Pyydämme Kristuksen puolesta: suostukaa sovintoon Jumalan kanssa. Kristukseen joka oli puhdas synnistä Jumala siirsi kaikki meidän syntimme, jotta me hänessä saisimme vanhurskauden.” (2 Kor 5:20-21)

”Oikeamielisten tie on kuin aamun kajo joka kirkastuu kirkastumistaan täyteen päivään saakka.” (San 4:18)

”Kristus ei mennytkään ihmiskäsin tehtyyn pyhäkköön joka on vain todellisen pyhäkön kuva, vaan itse taivaaseen ollakseen nyt Jumalan edessä puhumassa meidän puolestamme.” (Hebr 9:24)

> Room 8 luku.

Jokaisen on itse solmittava rakkaussuhde Jeesukseen Kristukseen ihmisiin katsomatta. Pyhäkön Ylipappi ja enkelit kuulevat. Aamen.
(Hebr 1:14, 8:1-4)


Jari Laurila
http://jarinhotelli.blogspot.com

1

139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Paavali opetti ettei

      itse ole mitään ja vajavaista on kaikki ihmisellä myös uskovana. Jeesus on Herra!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      309
      2695
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      78
      2465
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      55
      2205
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      77
      1903
    5. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      125
      1682
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      59
      1554
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      138
      1460
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      73
      1328
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      88
      1150
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      77
      1124
    Aihe