REKAT SAATAVA RAUTATEILLE!

http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194782048088/artikkeli/jattirekat herattavat vastustusta - tiet kuluvat ja sillat liian heiveroisia.html

jättirekat venäläisten käsissä on pahin painajainen Suomen teillä. Eivät nuo maksa edes mitään käyttömaksuja tiestöstämme, sekin tilanne pitäisi muuttaa tuolla rajalla jo tänne tultaessa.

Siis rekat rautateille. Jos kaivosteollisuus haluaa suurempia kertakuljetuksia, niin nyt sitten valtion rautateiden kalusto kuntoon, siellä ne kulkee turvallisemmin kuin jättirekat heikkokuntoisilla teillämme ja silloilla.
974
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Hyvä ehdotus. Miksi niitä rahtikontteja ei voisi kuljettaa rauteillä lähemmäs määränpäätä?

Äänestä

Hallituksen liikenne- ja viestintäpoliittinen ministerityöryhmän päätös sallia jättirekat Suomessa on hätäilyä. Tätä mieltä ovat eduskunnan liikennevaliokunta ja kuljetusala.

Liikenneministeri panttaa teiden kunnossapitorahoja muihin kohteisiin ja samanaikaisesti hyväksytään muutos jättirekoille jotka runnovat tiestömme vieläkin huonompaan kuntoon ja kansalaisten henki on löysällä kun venäläiset omalla ajotyylillään tulevat olemaan teidemme kunkkuja ihmishengistä välittämättä.Se väistää joka pelkää on venäläinen ajotyyli.

Kyllä on karsaa katseltavaa miten nykyinen meno eri ministeriöissä surkealla päätöksenteolla ajaa alas kaiken infrastruusien kehityksen jota maassamme on vuosikymmeniä rakennettu.Mutta eihän nämä ajokortittomat,lapsettomat ja kaikki edut saavat ministerit tajua mitään tavallisesta arjesta ja sen ongelmista.

Äänestä

Täysin mahdoton ajatus tuo. Ensinnäkään ei ole rautatieasemia tai edes sitä rautatietä sinne minne tavarat ovat menossa tai mistä ovat lähdössä.

Äänestä

Entä kun eläkeikää nostetaan niin se rekan ratintakana istuu yli 7- kymppinen ukko :)

Äänestä

Kuljetukset siirtyivät rautateiltä maanteille konttiliikenteen yleistyessä. Halvempaa, nopeampaa ja tuottoisampaa.

Äänestä
  • Tämänpäiväisessä Iltalehdessä kerrottiin lahjakkaan nuoren urheilijanaisen menehtyneen maantiellä autonsa ajauduttua päin vastaan tulevaa rekkaa.

    Luin aamun lehdestä valitettavan liikenneonnettomuuden taustoja. Oli kai tyypillinen ohituskolari. Nainen lähti ohittamaan kiireissään eikä tähän ollut tilaa tiellä. Auto lähti heittelehtimään. Vastassa oli rekka.
    Tyypillinen ajovirhe etenkin talvissa tieolosuhteissaa.

    Äänestä

Liikkuuhan tuota tavaraa aika lailla rautateitsekin, käys katsomassa jossain isommalla asemalla, sillä näkee pitkiä VR-Cargo/Transpoint vaunujonoja.

Miten ne junat saisit esimerkiksi lähikauppasi pihaan? Maanteitsekö?

Mahtais olla pitkiä junia! Kerrankin nelostietä pohjoiseen ajaessani laskin puolessa tunnissa vastaan tulleen 50 rekkaa. Jos sama tahti olisi läpi vuorokauden, niin sehän tekis 2400 rekkakuormaa yhdelle reitille yhteen suuntaan.

Pahin painajainen Suomen teillä on Suomen tiestö!!! Tiethän ovat lähinnä keskiaikaisia ansapolkuja, hieman enimpiä mutkia oiottu ja sammalikkoja ja mättäitä tasoiteltu. Eteneminenkin hirveää nyökkimistä, kun nopeusrajoitukset vaihtelee.

Äänestä
  • Syrjäseutujen ylläpitäminen on Suomen pahin ongelma.

    Äänestä

  • Kallista lystiä kirjoitti:

    Syrjäseutujen ylläpitäminen on Suomen pahin ongelma.

    Totta. Ihmisten pitäisi muuttaa sieltä Suomen reuna-alueelta keskemälle maata.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vähemmän ruumiita kirjoitti:

http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194782048088/artikkeli/jattirekat herattavat vastustusta - tiet kuluvat ja sillat liian heiveroisia.html

jättirekat venäläisten käsissä on pahin painajainen Suomen teillä. Eivät nuo maksa edes mitään käyttömaksuja tiestöstämme, sekin tilanne pitäisi muuttaa tuolla rajalla jo tänne tultaessa.

Siis rekat rautateille. Jos kaivosteollisuus haluaa suurempia kertakuljetuksia, niin nyt sitten valtion rautateiden kalusto kuntoon, siellä ne kulkee turvallisemmin kuin jättirekat heikkokuntoisilla teillämme ja silloilla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu