Suomen Antifa

Toveri Jussi

SUOMEN ANTIFA

Fasismin yleisiksi piirteiksi voidaan katsoa nationalismi, rasismi, seksismi ja korporativismi. Fasistisen ideologian mukaan on kansan uhrauduttava nationalististen päämäärien hyväksi. Fasismissa kansallisuusaate on äärimmilleen vietyä ja se tarkoittaa ns. oman kansan ja valtion ihannoimista ja parempana pitämistä sekä muiden kansojen halveksimista, avointa rasismia. Kun fasismi pyrkii kohdistamaan esimerkiksi Suomen kansan huomion omaan "erinomaisuuteen" ja "kansalliseen yhteyteen", onnistutaan kansan ajatukset kääntämään pois kapitalistisen yhteiskunnan epäkohdista. Aina ei fasismin tunnistaminen ole niin helppoa. Fasismi on kapitalismin tuotos, joten meidän on tunnustettava se tosiasia, että fasismia ei voida voittaa ilman kapitalistisen yhteiskunnan murskaamista ja todellisen kansanvallan rakentamista.

Tämän päivän Suomessa nationalismi ja rasismi ovat voimakkaassa nousussa, tästä parhaana todistuksena toimii Perssuomalaisten vaalimenestys ja Ruotsista johdettujen uusnatsien toistuvat hyökkäilyt vasemmistoa ja vähemmistöjä vastaan. Me olemme fasismin vastainen toveriryhmä ja huolestuimme tästä ajanhengestä sekä ennen kaikkea siitä, että Suomessa ei oikeasti ole mitään konkreettista militanttia vastavoimaa fasisteille. Päätimme aloittaa projektin nimellä Suomen Antifa - fasismin vastainen toiminta (Antifa) ja katsoa mitä se tuottaa. http://suomenantifa.blogspot.fi/ Tämän blogin tarkoituksena on toimia fasismin vastaisen toiminnan sanan levittäjänä ja tiedonantajana, tavoitteenamme on että tämä blogi antaisi innostusta Suomen fasismin vastaisille voimille ja ne alkaisivat muodostamaan paikallisia militantteja fasismin vastaisia ryhmiä. Jos haluat olla avuksemme voit lähettää meille kuvia fasismin vastaisista toimista ja vaikka tarinoita omista kokemuksistasi fasismin vastaisessa taistelussa. Muista käsitellä kuvat niin, että niistä eivät fasistit osaa tunnistaa ketään ja kirjoita esimerkiksi kertomukset niin että ne eivät paljasta liikaa tietoja fasisteille. Ryhmäämme voi ottaa yhteyttä jokainen fasismin vastustaja.

Toveriryhmämme näkemys siitä mitä ovat Suomen Antifan - fasismin vastaisen toiminnan peruspilarit:

1. Antifa on ulkoparlamentaarinen militantti vallankumouksellinen kansanliike.

2. Antifa toimii ryhminä. Ryhmät rakentuvat paikallisesti ja toimivat itsenäisesti.

3. Antifa-ryhmät toimivat vapaaehtoisuuden periaatteella.

4. Antifa-ryhmät mukauttavat työmenetelmiään tilanteen mukaisesti, parhaaksi katsomallaan tavalla.

5. Koska Antifan enimmäistavoitteena on yhteiskunta ilman riistoa ja sortoa, toimii jokaisen ryhmän jokainen aktivisti kaikkien kyjensä mukaan fasismia, kapitalismia, rasismia ja seksismiä vastaan.

6. Antifa-ryhmät ovat itsenäisiä, mutta ne ovat velvollisia työskentelemään yhdessä muiden Antifa-ryhmien kanssa. Tulevaisuudessa myös koko Suomessa on järjestettvävä kaikkien Antifa-ryhmien välinen kokous, jossa ryhmät keskustelevat toverillisesti tulevaisuuden näkymistä.

ALAS FASISMI!

[email protected]

1

457

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vernerpunainen

      Antifa on totalitaarinen ja terroria harjoittava "kattokäsite". Sen julkiset kokoontumiset tulisi hajottaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joskus mietin

      miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi
      Ikävä
      26
      5761
    2. Miten reagoisit

      Jos ikäväsi kohde ottaisi yhteyttä?
      Ikävä
      88
      3794
    3. Ryöstö hyrynsalmella!

      Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313
      Hyrynsalmi
      59
      3525
    4. Mitä haluaisit sanoa

      Nyt kaivatullesi?
      Ikävä
      227
      2916
    5. Olisiko kaivattusi

      Sinulle uskollinen? Olisitko itse hänelle?
      Ikävä
      61
      2767
    6. Ihana nainen

      Suukotellaanko illalla?☺️ 🧔🏻🫶
      Ikävä
      52
      2705
    7. Sukuvikaako ?

      Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne
      Iisalmi
      32
      2530
    8. Ootko koskaan miettinyt että

      miksi kaivatullasi ei ole puolisoa?
      Ikävä
      153
      2430
    9. Huomenta ihana

      Mussu ❤️.
      Ikävä
      31
      2005
    10. Avustettu itsemurha herättää vahvoja tunteita - Laillista Sveitsissä, ei Suomessa

      Hilkka Niemi sairastaa harvinaista PLS-sairautta. Hilkan on elettävä loppuelämänsä parantumattoman sairauden kanssa, jok
      Maailman menoa
      121
      1746
    Aihe