Mulla on ulosotossa useita eräitä nuorempana hölmöiltyjä velkoja,eri velkojilta.Tietääkö kukaan eetä voiko niistä sopia yhtenäistä maksusuunnitelmaa,kattaen kaikki velat vai pitääkö sopia eri velkojien summista jokaisesta eri maksusuunitelma?Näistä on tullu maksuhäiriömerkinnät jotka ovat vanhentuneet,velat on menny velkojille aikanaan ja taas ulosottoon.Näistä ei ole uusia merkintöjä vielä luottotiedoissa,voiko nuo velat siitä huolimatta vaikka sopisin ulosottomiehen kans maksujärjestelystä,mennä käräjille ja tulla uudet maksuhäiriömerkinnätOlisko jollain faktatietoa asiasta?
Kysymys ulosottovelkojen lyhennyksestä.
5
875
Vastaukset
- 4+16
Ei niitä uudestaan minnekkään käräjille laiteta, koska niistä on jo ulosottokelpoinen tuomio. Ulosoton kanssa tehdään yksi maksusuunnitelma, jolla maksat yhden könttäsumman ulosottoon ja se on sen ulosottovirkailijan tehtävä jakaa sitä velkaa sitten velkojille. Sinun ei tarvitse siitä huolehtia ketä saa ja ketä ei... Yleensä ulosotto jakaa sen kuukausittaisen summan 2-3velkojalle. Pidä kirjaa sitten niistä ulosottomaksuista mitä hän veloittaa, itselläni se mulkqu vie aina 10€ ylimääräistä mitä laki sallisi... aijon jossain vaiheessa kysyä häneltä meneekö tämä ylimääräinen summa hänen provikoidensa maksuun vai mihin. Itselläni tuo 10€ on n.20% siitä ulosottomaksusta mitä hän saisi veloittaa, aika hyvin tekee tiliä jos joka asiakkaalta otetaan ton verran ylimääräistä.
- Meitsi55
Ulosottomaksut
Ulosottomaksuja ovat taulukkomaksu, käsittelymaksu, tilitysmaksu, myyntimaksu, täytäntöönpanomaksu ja valvonnan myöhästymismaksu.
Taulukkomaksu peritään velalliselta kulloinkin kertyneestä suorituksesta tai lyhennyksestä. Maksun suuruus on riippuvainen suorituksen tai lyhennyksen määrästä (ks. taulukko).
Jos velkaa ei saada perityksi velalliselta velallisen varattomuuden tai muun esteen vuoksi tai hakijan peruutettua hakemuksensa, hakijalta peritään ulosottoasian palautuksen yhteydessä käsittelymaksu. Maksun suuruus tavallisessa ulosotossa on 7,40 euroa asialta ja suppeassa ulosotossa 3,70 euroa asialta. Jos hakija on pyytänyt saatavansa merkitsemistä ulosottorekisteriin passiivisaatavaksi, hänen on suoritettava käsittelymaksun lisäosana 7,40 euroa asialta.
Velkojan on suoritettava hänelle kulloinkin tilitettävästä rahamäärästä tilitysmaksua. Tilitysmaksun suuruus on 1,45 % tilitettävästä rahamäärästä, kuitenkin enintään 500 euroa tilityskerralta. (Muutokset voimaan 1.11.2009)
Ulosmitatun kiinteistön, alusrekisteriin merkityn aluksen, ilma-aluksen, asunto- tai kiinteistöyhtiön osakkeen ja kiinnityskelpoisten ajoneuvojen ja työkoneiden pakkohuutokaupasta peritään taulukkomaksun lisäksi myyntimaksu (ks. taulukko).
Häätöjen, osamaksutilitysten ja turvaamistoimenpiteiden (takavarikot) täytäntöönpanosta ulosottomaksuna peritään täytäntöönpanomaksu (ks. taulukko).
Jollei velkoja valvo kiinnitykseen perustuvaa panttisaatavaansa asianosaiskeskustelussa velkojan on suoritettava valvonnan myöhästymismaksu. Maksu määräytyy velkojan saatavan suuruuden mukaan siten kuin taulukkomaksusta on säädetty, mutta kaksinkertaisena. (Voimaan 1.11.2009)
Ulosottomaksua ei peritä mm. rangaistuksen, uhkasakon ja elatusavun ulosotossa. Estemaksua ei peritä asianomistajalta, jolle rikosasiassa on tuomittu maksettavaksi korvausta. Oikeus- ja verohallinnon viranomaiset sekä syyttäjä- ja esitutkintaviranomaiset ovat vapaat ulosottomaksuista.
Ulosottomaksujen määrät ovat seuraavat:
Taulukkomaksu (Muutokset voimaan 1.11.2009)
Peritty saaminen tai sen osa
* enintään 14 euroa, taulukkomaksu 2,50 euroa
* yli 14 euroa mutta enintään 27 euroa, taulukkomaksu 5,00 euroa
* yli 27 euroa mutta enintään 67 euroa, taulukkomaksu 7,00 euroa
* yli 67 euroa mutta enintään 165 euroa, taulukkomaksu 12,00 euroa
* yli 165 euroa mutta enintään 335 euroa, taulukkomaksu 27,00 euroa
* yli 335 euroa mutta enintään 670 euroa, taulukkomaksu 56,00 euroa
* yli 670 euroa mutta enintään 1 680 euroa, taulukkomaksu 84,00 euroa
* yli 1 680 euroa mutta enintään 8 400 euroa, taulukkomaksu 134,00 euroa
* yli 8 400 euroa, taulukkomaksu 210,00 euroa
Käsittelymaksu
* tavallisessa ulosotossa on 7,40 euroa
* suppeassa ulosotossa 3,70 euroa
* passiivisaatavassa lisäosa 7,40 euroa
Tilitysmaksu (Muutokset voimaan 1.11.2009)
* 1,45 % tilitettävästä rahamäärästä, kuitenkin enintään 500 euroa tilityskerralta
- entinen velallinen
Älä nyt ulosoton kanssa niistä sovi, joudut maksamaan täyden hinnan kuluineen.
Itse sovin jokaisen velkojan kanssa erikseen kolmen vuoden maksusuunnitelman ja vain alkuperäisen velan mukaan, näin pääsin puolta halvemmalla.
Kun olet tehnyt maksusopimuksen/suunnitelman, velkojat ottavat velat pois ulosotosta niin pitkään kun pysyt sopimuksessa. Luottotietosi korjaantuvat 2-3 v kuluttua siitä kun olet alkanut maksuja suorittamaan. - Kokemukset kirjaksi
Kirjoitan kirjaa ulosottomiesten tekemistä mielivaltaisista tai laittomista päätöksista sekä valtakunnanvoudinviraston antamista päätöksistä kuten huomautuksista ulosottoviranomaisille.
Ulosottotapausten määrä on rajussa kasvussa ja moni ensimmäistä kertaa ulosoton piiriin joutunut ei tiedä oikeuksiaan tai velvoitteitaan. Lisäksi eri ulosottovirastoissa ja ulosottomiehillä tyyli ja tapa toimia vaihtelevat suuresti -vaikkei näin pitäisikään olla.
Mikäli sinulla on kokemuksia aiheeseen liittyen ja haluat jakaa ne nimettömänä, voit ottaa minuun yhteyttä sähköpostilla [email protected]. Moni samaan tilanteeseen joutunut voi saada apua kokemuksistasi. - sopimus kannattaa
Jos sinulla on ulosotossa velkoja ja lisäksi säännöllisiä tuloja, ulosottomies lähettää tulon maksajalle maksukiellon, josta tämä perii automaattisesti tietyn kuukaisittaisen summan (alla olevan kaavan mukaisesti) ja toimittaa sen ulosottomiehelle.
Palkasta, eläkkeestä, työttömyyskorvauksesta ja äitiyspäivärahasta voidaan ulosmitata pääsääntöisesti yksi kolmasosa. Myös lomarahat, luontoisedut, provisiot ja erilaiset palkkiot ovat palkkatuloa. Ulosmitattava määrä lasketaan nettotuloista. Sosiaaliavustukset ja -tuet, kuten asumistuki ja lapsilisät eivät ole ulosmittauskelpoisia.
Velallisen ja hänen perheensä toimeentuloa varten ulosmittaamatta jätetään aina suojaosuus. Suojaosuutta laskettaessa otetaan huomioon velallisen elatuksen varassa oleva avio- tai avopuoliso ja samassa taloudessa asuvat omat ja puolison alaikäiset lapset sekä ottolapset. Puolisona otetaan huomioon aviopuoliso, toista sukupuolta oleva avopuoliso ja rekisteröidyn parisuhteen osapuolet. Jos puolisolla tai lapsilla on omia tuloja, jotka ylittävät suojaosuuden 669,00 euroa kuukaudessa, heitä ei oteta huomioon suojaosuutta määrättäessä.
Ulosmittauksesta lähetetään velalliselle ennakkoilmoitus, joka sisältää tiedot perittävästä velasta, suojaosuudesta sekä ulosmittauksen ajankohdasta. Jos ennakkoilmoituksessa olevat tiedot ovat virheellisiä tai velallinen haluaa esimerkiksi maksaa velan, hänen tulee ottaa yhteyttä asiaa hoitavaan kihlakunnanulosottomieheen.
Ulosmittauksen jälkeen ulosottomies lähettää palkan tai eläkkeen maksajalle maksukiellon, jonka perusteella tämä toimittaa ulosottopidätyksen. Ulosmittaus jatkuu, kunnes velka on maksettu.
Ulosottovelalliselle jätettävä niin sanottu suojaosuus on vuoden 2013 alusta 22,30 euroa päivässä velallisen itsensä osalta ja 8,01 euroa päivässä velallisen elatuksen varassa olevan henkilön, esimerkiksi lapsen, osalta.
Suojaosuus kalenterikuukaudessa 1.1.2013 lukien:
Velallinen yksin: 669,00 €
Velallinen
1 elatuksen varassa: 909,30 €
Velallinen
2 elatuksen varassa: 1149,60 €
Velallinen
3 elatuksen varassa: 1389,90 €
Lähde:
http://www.oikeus.fi/5620.htm
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moikka rakas
Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa6516483Mitä tapahtunut
Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?384417HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa2972587- 1351888
Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan
Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.1311533Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?
Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon3891486- 141309
Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä
Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E101263Onko PS kaaoksessa?
Kuinka pahasti kulissit heiluu? Tulenarka aihe? Kyllähän vaalitappio toisensa jälkeen on vakava paikka, mutta jospa P76972- 115955