Saako Fasaania ottaa langalla

Tuolla on joku hullu joka langalla saalistaa Fasaania. Onko se rauhoitettu, pitäisikö tehdä jotakin? Mielestäni langalla saalistaminen on kiellettyä?

http://www.qulinaristi.com/blogi/2013/02/02/389
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kuten kirjoitit tuolla on joku.....
Siinä asiassa on kaikkiKIELLETTY, ILMOITA ASIASTA POLIISILLE HETI.
Metsästän itsekin, mutta laillisesti

Äänestä

Noniin, rauhoittukaas vähän. Kaveri ilmoitti ruokablogissaan pari keinoa, mitenkä taajamassa voi fasaania pyytää. Tekstissä ei kyllä mainittu hänen itsensä niin tekevän.
Lankapyynti on kielletty, niinkuin haulikolla ampuminenkin. Nykyään ei tarvitse ampua kuin kerran haulikolla, asutuksen läheisyydessä ja sitten voikin jo odottaa poliisien rynnäkköä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Birdsaver kirjoitti:

Tuolla on joku hullu joka langalla saalistaa Fasaania. Onko se rauhoitettu, pitäisikö tehdä jotakin? Mielestäni langalla saalistaminen on kiellettyä?

http://www.qulinaristi.com/blogi/2013/02/02/389

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu