Rkp vastustaa omiaankin.Hauska juttu

kunta-asiassa

Pohjalainen.fi:

"Vastasiko kansa väärin
lauantai 02.02.2013
Oli melko suuri ja myös myönteinen yllättys, että 61 prosentin enemmistö Pohjanmaan ruotsinkielisten kuntien asukkaista on valmiita harkitsemaan kuntaliitoksia.

Niin kertoi mielipidemittaus, jonka ruotsinkielinen sivistysliitto (Svenska bildningsförbundet) teetti Taloustutkimuksella.

Vielä kyselyn tulostakin suurempi yllätys oli se, millä tarmolla ja raivolla joukko näkyviä ruotsinkielisiä on rientänyt mitätöimään mittauksen tulosta.

Väärin tutkittu, manipuloitu, johdatteleva, harhaanjohtava, niin kutsuttu tutkimus....

Siinä muutamia laatusanoja, joilla naapurilehdessä Vasabladetissa on yritetty vetää lokaan koko mielipidemittaus ja sen tulos.

Onpa sitäkin kummasteltu, kuinka ihmeessä "noin väärä" uutinen on saatettu päästää Vasabladetin palstoille.

Kansako siis vastasi väärin? Vai eikö Taloustutkimus osaa tehdä mielipidemittauksia? Kumpikaan selitys ei vakuuta.

Tutkimuksen annin voi kiteyttää muutamaan ajatukseen. Enemmistö ruotsinkielisistä on valmiita selvittämään ilman ennakkoluuloja kuntaliitoksia ja myös valmiita liitoksiin, jos niistä koituu selvää etua kuten esimerkiksi parempia palveluja, vahvempi kuntatalous tai parempi toimintaympäristö yrityksille.

Tulos on myös hyvää johdatusta asialliseen keskusteluun liitoksista. Tähän saakka keskustelu ei juuri ole päässyt kukkimaan.

Asetelma on ollut vuosia mustavalkoinen kyllä-ei. Keskustelu on ollut siksi koko ajan melko turhaa eikä jatkuessaan johda tästä eteenpäinkään yhtään mihinkään.

Jos tutkimusta luetaan oikein, jumittuneesta tilanteesta voidaan päästä eteenpäin. Toistaiseksi keskustelu on vain turhaan kärjistänyt asetelmia. Tämä tutkimus voi nyt avata keskusteluun uusia näkymiä.

Nyt pitäisi päästä poteroista ylös niin paljon, että voitaisiin ryhtyä yhteistuumin selvittämään, millaisia hyötyjä ja haittoja liitoksista tulisi.

Tutkimuksen mukaan muutosvastarinta ei ole lainkaan niin suurta kuin ehkä on ajateltu.

Joidenkin mielestä taas kuntaliitokset ovat niin huono idea, ettei niitä kannata edes selvittää. Tuollainen asenne on sama kuin sammuttaisi kaikki valot ja vielä varmuuden vuoksi työntäisi päänsä ämpäriin.

Yksi mielenkiintoisimpia havaintoja tutkimustuloksesta on se, että ruotsinkielisillä kansalaisilla näyttää olevan paljon rohkeampi etunoja kohti kuntaliitoksia kuin niillä, pääasiassa ruotsalaisen kansanpuolueen jäsenillä, joita kansa on valinnut edustajikseen esimerkiksi kunnanvaltuustoihin.

Ristiriita on huutava, mutta mitä sille voi tehdä?

Sen johtopäätöksen ainakin voi vetää, että yhteys äänestäjien ja valittujen välillä ei toimi.

Ruotsinkieliset ovat hauskaa väkeä. He eivät kaihda uudistuksia, jos he tietävät, että ne vievät kehitystä eteenpäin. Kuntauudistus näyttää olevan sellainen.

Ainut ehto yleensä on, että heidän kielelliset ja muut etunsa otetaan uudistuksissa huolellisesti huomioon.

Pohjanmaallakin muutosvalmius tuntuu olevan suurta, vaikka liikutaan RKP:n vanhoillisimmilla alueilla.

Matti Peltokangas

Kirjoittaja on Pohjalaisen pääkirjoitustoimittaja

KIRJOITTAJA ON POHJALAISEN PÄÄKIRJOITUSTOIMITTAJA

14

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Niin!

      Tavallisille suruille alueen kehitys on tärkeämpää kuin kieli- ja puoluepolitikointi.

      RKP on maalaamassa itseään nurkkaan tässäkin asiassa.

      Sama tilanne on taipumattoman pakkoruotsi-kannan kanssa.

    • Muistaakseni:.

      .

      Muistaakseni tuossa kyselyssä kysyttiin mielipidettä Vaasan ulkopuoliseen kuntaliitokseen johon kuuluisivat siis vain lähes täysin ruotsinkieliset kunnat Mustasaaren johdolla, Vaasa ei siis kuuluisi tähän kuvioon

      .

      • fffddddddddf

        pois pakkoruotsi


      • Kysyäkseni?

        Miksi ihmeessä RKP muka vastustaisi sellaista kuntaliitosta?

        Joten muistanet väärin...


    • hmm...

      RKP_n pitään heittää kielitalibanit hittoon puolueestaan. ne pilaavat suomenruotsalaisten maineen ihmisten silmissä..

    • gvc bcgx

      Rkp:n tutkimukset ovat menneet perseelleen järestään tänä talvena.
      Erik Geberin tutkimus lukioista sai myös ruotsinkieliset raivoamaan, mutta siitä syystä, että Geber kirjoitteli 50-luvun rasistiseen tyyliin "vanhoista rikkaista, hienonimisistä kulttuurisuvuista"", joiden lapset hänestä menestyvät lukioissa., verrattun "kulttuurittomiin".

    • Huumoriako

      Suomenkielisten keskuudessa löytyy erilaisia mielipiteitä monestakin asioista, jopa kuntaliitosta.
      Uskokaa tai älkää, mutta samma på svenska.

      Huvittava aloituskirjoitus.

    • g bfd b

      Eli asia on nillä lailla, että Vaasan ympäristökuntien ruotsinkieliset itse asiassa haluavat kuntaliitosselvityksiä, eivätkä vastusta niitä, kuten RKP tekee.
      Ja ruotsinkieliset ovat ihan halukkaita, säästösyistä, liittämään järkevästi kuntia yhteen, kunhan vaan sovitaan, että ruotsiksikin saa vielä palveluja ja varsinkin terveydenhoitoa.

      Rkp sen sijaan vastustaa kaikkea, ei suostu mihinkään, jarruttaa kaikkea.
      Michael Luther etunenässä on suurin kaiken vastustaja ja jarruttaja..

      • Ja Pohjanmaan maakkunta on enemmän kuin Vaasa


    • hmm,,,

      euro konsultoi kuntaliitoksissa, nyt menevät kieliasiat roskakoriin.

    • euro määrää

      Lohja on hieno esimerkki euron voimasta! Lisää samanlaisia järkipäätöksiä.

    • kiville meni

      Hallituksen kuntauudistuksesta ei tule yhtään mitään.

    • Taavetti.

      Täh

    • hmmm....

      Lohja on esimerkki järjettömästä verorahojen tuhlauksesta. Täysin keinotekoinen kaksikieliseksi julistautuminen maksaa valtiolle 4-5 milj € vuodessa.

      Money for nothing, samaan aikaan karsitaan terveydenhuoltoa, poliisia, armeijaa..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      44
      2952
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2621
    3. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2584
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      100
      2226
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      48
      2084
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      331
      1846
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1546
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      73
      1408
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1178
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      28
      1165
    Aihe