Tuulivoimaa

ropellit pyörimään

Hyvä esitys perussuomalaisilta on että saataisiin Karkkilaan tuulivoimaloita. Kolme tuulivoimapuistoa ja jokaiseen kymmenen tuulivoimalaa. Karkkila on uudenmaan korkeinta seutua joten täällähän tuulee alituiseen. Voimaloitten tuottama taloudellinen hyöty on huomattava ja energian tuotto puhdasta.
Eipä mennyt ääneni hukkaan kuntavaaleissa.

11

396

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .uimamaisteri

      Ehkäpä vielä parempi ratkaisu olisi rakentaa ydinvoimala Rautamäen läheisyyteen. Käytetyn ydinpolttoaineen voisi loppusijoittaa Rautamäen kaivoskuiluihin. Voimalaan tarvittava lauhdevesi voitaisiin pumpata saavajoesta, jonne se tehtävänsä tehtyään laskettaisiin takaisin. Näin saataisiin Pyhäjärvi pysymään sulana ja uimakelpoisena läpi talven.

    • 20+10=30

      Sähköntuotannolla saadaan Karkkilan talous nousuun. Kaikkiaan hyvä idea!

    • Järki käteen

      Aivan järjetöntä paskaa. Paljon onkin hyötyä kun ensin sijoitetaan miljoonia, että saadaan pari propellia pyörimään kukkulalle, sitten odotetaan vuosia, että maksavat itsensä takaisin... Ideahan on lähes tulkoon samaa luokkaa kuin se kun joku ehdotti vesivoimaloiden rakentamista keskelle järviä, tulos on samaa luokkaa.

      • namibian sankarit

        äitis oli


    • kalkuloikaa itse..

      Voimalaitostekniikan professori Rauno Rusasen mukaan tuotanto-olosuhteet Suomessa ovat heikommat kuin Euroopan tuulivyöhykkeellä sijaitsevilla Saksalla, Alankomailla ja Tanskalla, missä tuulten keskinopeudet ovat 7−9 metriä sekunnissa. Suomessa jäädään alle 5 m/s. Siksi tuulivoima ei Rusasen mukaan Suomessa pysty kilpailemaan energiamuotona samalla tavalla.

      Suomen tuulivoimayhdistyksen mukaan on kuitenkin paljon tuulivoiman tuotantoon sopivia paikkoja. Tuulen keskinopeus on Suomessa merialueilla 8-9 m/s, sisämaan aukeilla alueilla 4,5–5,5 m/s, mutta pohjoisella uudellamaalla 7-7,5m/s.
      Näin ollen Karkkila kuuluu voimakastuuliseen alueeseen ja on mitä sopivinta seutua tuulivoimaloille. Voimalat maksaisivat itsensä takaisin jo muutamassa vuodessa. Olisi suurta tyhmyyttä jättää voimalat rakentamatta.

    • vatti ja woltti

      Kannatetaan!

    • Simonits3

      Mitä ne karkkilan persun sekoilevat? Pysykää linjassa. Perussuomalaiset vastustavat tuulivoimaa yleisesti valtakunnan tasolla sen meluhaittojen vuoksi.

      Toisaalta tämän ymmärtää, kun katsoo noita karkkilan persiuja, karsuja. Säälittävää väkeä. Suurin osa ei ole ollut töissä koskaan, yhdellä on silmä päälaella ja toisella kasvaa parta vaan korvaan. Oikea vahakabinetin kauhugalleria ja eikä niitä älykkyydelläkään ole juuri siunattu.

      • Vode 666

        Tässä taas Karkkilanpenaalin terävin kynä kommentoi...


      • Tsuikka-
        Vode 666 kirjoitti:

        Tässä taas Karkkilanpenaalin terävin kynä kommentoi...

        Kuka on karkkilapenaali?


    • ilmaista sähköä

      Tuuli enerkia on puhdas luonnon tuote! Ja tuuligeneraatorien huminaan kyllä tottuu nopeasti! Linja pitää!

    • puhdas enerkia

      Jyrkkä EI kunta liitoksille! TuulivoimaaKarkkilann!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      27
      3505
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      2710
    3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      118
      2652
    4. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      2338
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      77
      1742
    6. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      50
      1668
    7. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      26
      1616
    8. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      16
      1597
    9. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1325
    10. Jos saisit antaa yhden neuvon

      jälkikasvullesi elämää varten, niin minkä antaisit?
      Sinkut
      141
      1302
    Aihe