Mosambikin metsäohjelma

Veronmaksaja5

Taannoin oli uutinen ainakin Iltalehdessä että kuinka Mosambikin metsäohjelman nimissä maksettuja kehitysapurahoja oli käytetty väärin. Kehitysministeri Heidi Hautalahan matkusti oikein paikan päälle virkamiesten kanssa asiaa selvittämään, paljastui että kehitysapurahoilla oli kohteessa projektin työntekijät ostelleet itselleen autoja ja moottoripyöriä, tankanneet niihin bensiiniä ja maksaneet niiden huoltoja, projektin johtaja oli ostanut itselleen Toyota LandCruiser maasturin, rahoja oli käytetty jopa alligaattorien metsästämiseen, kuitteja oli hukassa tai ne oli epämääräisiä joista ei käynyt ilmi mihin rahat oli menneet, kirjanpitoa oli laiminlyöty, projektin työntekijät olivat tehneet myös kalliin matkan Brasiliaan, tältä matkalta kuitit tosin oli kirjanpidossa. Hyvällä syyllä voi kysyä? Onko nämä asioita mihin rahat oli alunperin tarkoitettu?. Eikös rahoilla olisi pitänyt kehittää Mosambikin metsätaloutta?. Ei pystyneet Hautala ja virkamiehet luotettavasti selvittämään mihin kaikkeen rahoja oli käytetty, sittenhän uutisessa sanottiin että Hautala laittoi piikin kiinni. Paljonkohan näitä väärinkäytöksiä löytyisikään kun oikein alettaisiin penkoa? Onko kunnollista valvontaa mihin rahoja ylipäänsä käytetään? Tämä ilmitullut tapaus Mosambikin metsäohjelma kertoo siitä että kovin on valvonta heikkoa. Suomessa sitten tavallisen kansalaisen elämää kurjistetaan koko ajan KUN EI OLE RAHAA, mutta tälläiseen löytyy kyllä rahaa.

2

207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toirada taas

      Miten on sinun mielestäsi käytetty välimerellisiä köyhänapuja? Kreikka, ja ne muut? Lähetän tässä rätisevän kuuman vinkin Atlantin puolelta. Luuletko, että tämä maa on jarkossa pidättynyt tuhlaamasra miehiä, tarmoa ja rahaa tähän harrastukseen, joka ei ole jalkapallo? Tunnussana alkaa "afg....."
      http://en.wikipedia.org/wiki/Portuguese_Colonial_War

    • TOTUUS KEHITYSAVUSTA

      Suomalaisten veronmaksajien rahoilla rakennettiin kaivoja mosambikiin. Kuten myöhemmin todettiin, synnyttivät naiset siellä ainakin yhden lapsen lisää, koska jäi aikaa, kun ei vettä enää tarvinnut hakea matkojen takaa. Asiasta kertoi MT aikanaa, vuotta en enää muista. Samassa yhteydessä kerrottiin, että mosambikissa on ollut todellinen väestöräjähdys.
      TÄMÄKIN TEKSI OLI HYYSÄRISAKIN TOIMESTA POISTETTU TÄSTÄ KETJUSTA, EIHÄN NYT TOTUUTTA SAA MILLÄÄN KERTOA, MENEEKÖ HYYSÄREIDEN " BISNEKSET SEKAISIN?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      183
      6513
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      93
      5422
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      17
      3772
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      123
      3397
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      227
      3223
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      83
      2381
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      1
      2108
    8. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1716
    9. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      46
      1701
    10. Läppärit kahviloissa

      Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi
      Kahvilat
      44
      1399
    Aihe