Kaupunginhallitusten ja lautakuntien kokoukset avoimiksi?

miksi_salailu?

Tulisiko mielestänne kaikkien Suomen kunnanhallitusten ja lautakuntien kokousten olla lähtökohtaisesti aina julkisia (avoimia yleisölle)?

* Jos kyllä, miksi?
* Jos ei, miksi?

Mikäli joku vetoaa tutuksi tulleeseen luottamuksellisuus-perusteluun (eli salailu on tarpeen, jotta asia voidaan käsitellä "luottamuksellisesti"), odotan erittäin hyviä perusteluja tälle, miksi se on oikein. Kruunupyyn kunnanhallitus on avannut kokoukset yleisölle avoimiksi jo 2011, eikä käsittääkseni mitään vaarallista, luottamuspulaa, uhkaavaa yms. ole tapahtunut. Kruunupyyssä toiminta on avoimempaa, mikä on varmaan hyvä asia? Miten kaikkien kokousten avoimuus voisi olla siis väärin?

Pitäisikö hallituksen ja lautakuntien kokousten julkisuus _lähtökohtana_ kirjauttaa uuteen Kuntalakiin?

3

204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mie9isse1

      Kunnanhallituksen kokoukset voisivatkin olla avoimia. Positiivista avoimuutta. Epäilemättä osa kuntalaisten kyräilystä johtuu siitä, että ei tiedetä tarpeeksi päätöksenteosta ja kuvitellaan kaikkea mahdollista salailua.

      Lautakuntien kokoukset olisi ainakin omassa kunnassa vaikea toteuttaa yleisötilaisuutena, koska kokoukset pidetään pienissä tiloissa ja joskus jopa sähköisenä.

    • Yksityisyys kunniaan

      Lautakuntien ja hallituksen kokouset eivät voi olla julkisia, ainaskaan kaikki. Osassa lautakuntia käsitellään luottamuksellisia (yksittäistä kansalaista käsittelevää) tietoja - sitä oikeutta ei saa purkaa.

    • mieisse1

      Lautakuntien pöytäkirjat ovat kuitenkin julkisia, joten? Sosiaalilautakunta lienee anoa syystä luottamuksellinen taho.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      55
      1196
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      90
      1167
    3. Tämän päivän puukotusuutinen

      Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.
      Seinäjoki
      17
      1040
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      17
      878
    5. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      45
      793
    6. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      112
      768
    7. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      64
      722
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      12
      707
    9. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      38
      609
    10. YT skoda Transtech

      Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..
      Kajaani
      71
      600
    Aihe