Kaupunginhallitusten ja lautakuntien kokoukset avoimiksi?

miksi_salailu?

Tulisiko mielestänne kaikkien Suomen kunnanhallitusten ja lautakuntien kokousten olla lähtökohtaisesti aina julkisia (avoimia yleisölle)?

* Jos kyllä, miksi?
* Jos ei, miksi?

Mikäli joku vetoaa tutuksi tulleeseen luottamuksellisuus-perusteluun (eli salailu on tarpeen, jotta asia voidaan käsitellä "luottamuksellisesti"), odotan erittäin hyviä perusteluja tälle, miksi se on oikein. Kruunupyyn kunnanhallitus on avannut kokoukset yleisölle avoimiksi jo 2011, eikä käsittääkseni mitään vaarallista, luottamuspulaa, uhkaavaa yms. ole tapahtunut. Kruunupyyssä toiminta on avoimempaa, mikä on varmaan hyvä asia? Miten kaikkien kokousten avoimuus voisi olla siis väärin?

Pitäisikö hallituksen ja lautakuntien kokousten julkisuus _lähtökohtana_ kirjauttaa uuteen Kuntalakiin?

3

162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mie9isse1

      Kunnanhallituksen kokoukset voisivatkin olla avoimia. Positiivista avoimuutta. Epäilemättä osa kuntalaisten kyräilystä johtuu siitä, että ei tiedetä tarpeeksi päätöksenteosta ja kuvitellaan kaikkea mahdollista salailua.

      Lautakuntien kokoukset olisi ainakin omassa kunnassa vaikea toteuttaa yleisötilaisuutena, koska kokoukset pidetään pienissä tiloissa ja joskus jopa sähköisenä.

    • Yksityisyys kunniaan

      Lautakuntien ja hallituksen kokouset eivät voi olla julkisia, ainaskaan kaikki. Osassa lautakuntia käsitellään luottamuksellisia (yksittäistä kansalaista käsittelevää) tietoja - sitä oikeutta ei saa purkaa.

    • mieisse1

      Lautakuntien pöytäkirjat ovat kuitenkin julkisia, joten? Sosiaalilautakunta lienee anoa syystä luottamuksellinen taho.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4418
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      152
      3261
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2544
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      53
      2524
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      110
      2235
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1893
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      23
      1662
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1626
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      169
      1530
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      36
      1265
    Aihe