Kuka antaa toimeksiannon perinnälle ?
- Velkoja.
Siis otetaanpa heti uudestaan.
SIIS:
Kuka tilaa perintätoimiston palveluja ?
- Velkoja.
Se maksaa joka tilaa. Eikö totta ?
Eli perintäpalkkiot kuuluu velkojan maksettavaksi,
ei velallisen.
Vai onko teidän oikeustajunne mukaista, että ylivelkaantunut lapsiperhe maksaa viimeisistä kaurapuurorahoistaan, perintätoimistojen kohtuuttomat palkkiovaatimukset ?
Ja koska perintäpalkkiot ovat tähtitieteellisiä, jää toisten velkojien saatavat maksamatta.
Siis: jos velallinen maksaisi kykynsä mukaan alkuperäisiä velkoja, velkojat saisi enemmän.
En usko että Suomen laki v. 2004,
voi olla näin takapajuinen.
* * *
Tässä ei ole kyse veloista.
Vaan perintätoimistojen harjoittamasta
velallisten RYÖSTÄMISESTÄ.
Velallisen rahat, perusmenojen jälkeen, kuuluu velkojalle, EI PERINTÄTOIMISTOLLE.
RAAMATUN KÄSKY: ÄLÄ VARASTA !
Perintätoimistot varastaa ylivelkaantuneen lapsiperheen pienokaisten ruokarahat !!!
* * *
Jos ajat autolla kolarin, kysynkö sinulta:
Mitäs ajoit ? En vaan yritän pelastaa sinut.
Sekä yhteiskunta yrittää pelastaa sinut.
Jos ylivelkaannut ja joudut perittäväksi, kysynkö sinulta:
Mitäs otit velkaa ? En. Vaan yritän auttaa sinua jaloillesi mahdollisimman pian.
Mutta yhteiskunta, perintätoimistot ja laki tekee tässä pahan virheen.
Laki ei auta velallista vaan antaa perintätoimistojen ryöstää jo talousahdinkoon ajautuneet perheet.
Samakuin lääkäri hakkaisi potilaita kirveellä.
Perintäbisnes romahtaa
1
444
Vastaukset 1
- Blear
Eihän sitä perintöä ole pakko antaa Suomessa tai edes rahassa. MM. Osakkeiden perimisestä ei mene penniäkään veroa. Siskoni poika peri 14 vuotiaana reilun 600,000 euron edestä omaisuutta (poikaparka meni kyllä hieman sekaisin). Jos esim. rahat siirretään sveitsiläiseen pankkitiliin, edes interpolilla ei ole valtuuksia tarkistaa tilitietoa ellei kyseinen henkilö ole takaa-ajettuna rahanpesusta tai huumekaupasta epäiltynä. Veronkierto ei ole sveitsin lain mukaan rikos, suomen viranomaiset saavat siinä tilanteessa jäädä nuolemaan näppejään. Olen kyllä samaa mieltä, se perintö kuuluu kyllä perijälle eikä perintötoimistolle. Rosvoamista yhtä kaikki... En kyllä yhtään ihmettele miksi serkkuni järjesti asiat niin ettei veroa peritä (syövästä ei enää siinä vaiheessa voinut toipua), melko lailla varastamista ottaa osa siitä rahasta jota ihminen on kerännyt elämänsä ajan ilman mitään syytä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1091340
- 45911
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50736Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r131696- 70666
- 67616
- 53597
- 55555
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.94485Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20480- 34467
Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32458Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142453Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?115453Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e92451- 5448
- 49447
- 51445
- 52403
- 42400