Rikhard III

Miten kuninkaan hautapaikka on voitu unohtaa noin totaalisesti. On tietysti voinut olla tarkoituskin. Ja maine tietysi on mitä huonoin, mutta oliko hän todella se joka tapatti pienet prinssit Towerissa.

6

126

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sellaista se on

      Dynastia vaihtui,Tudorit tuli valtaan, ja totuus piti muuttaa ja vanhat muistot hävittää. (Siksi nypypäivänäkin binLaden upotettiin salaa valtamereen). Mutta Brianniassa on nykyään Rikhard 3;n fan clubeja. jotka kertovat että hän oli köyhien asialla. Eikä oikeastaan yksinään tappanut koko lähisukuaan kruununtavoittelussa. Shakespearen draamojen koko historiallinen tausta on kyseenalaistettu.

      • Luokkayhteiskunta

        Briteillä on kompleksi suhde kuninkaallisiinsa. Richard III alastonta silvottua ruumista kuljetettiin paraatissa hevosenselässä. Ja nykypäivän keltainen lehdistö ei jää paljon jälkeen riepottelussa.


      • pannarista terviset

        -- shakespear oli homoeroottine pikku kirjailija ,jonka ansioita alalla suurentelee kaikki homot -- ja pyrki jo silloin siihen missä Suomi on nyt, eli täydellisessä homoeroottisessa diktatuurissa.


    • boouuhuler

      No eihän ne vielä sun handusta oo excaliburiakaan löytäneet, nuo hörökorvaiset pisamanaamaiset maailmanvalloittajat.

    • oleelliset asiat !

      Oleellinen kysymys on, oliko Rikhard III punikki?

      Entä miten Rikhard III vaikutti itärintaman tapahtumiin vuonna 1944?

      Mitä mieltä Rikhard III oli Mannerheimista?

    • rikhartivani

      Hyvä mies oli rikharti! rikharti vapautti suomen torpparit. rikharti näytti lahtareilla närhen värkit. mannerheimi juoksi rikhartia karkuun ameriikkaan asti. rikharti lopetti lahtarikaartin ja pisti lahtarit leirille. taliini kehu rikhartia. nato ei uskalla höökiä, kunpelkää rikhartia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      25
      4847
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      139
      4635
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      58
      4386
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      8
      3412
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      77
      3360
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      42
      3107
    7. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2784
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      31
      2625
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      27
      2500
    10. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      86
      2492
    Aihe