Olen nyt syönyt noin 5 viikkoa Roaccutania ja ihan hyvin lääke on auttanut.
Ihon rasvaisuus on hävinnyt ja finnejä/paiseita ei tule enää yhtä paljon.
Kuitenkin vasempaan poskeeni on kuurin aikana tullut pieniä paiseita/finnejä, jotka eivät meinaa parantua millään. Niissä ei ole valkopäätä joten ei voi puristaa, jota en kyllä muutenkaan arpien pelossa tekisi. Ihoa olen kosteuttanut myös näiden finnien ja vanhojen arpien kohdalta kuurin aikana ja myös bepathenia olen käyttänyt mutta ei näytä auttavan. Nämä "pienet paiseet" siis laskeutuvat erittäin hitaasti ja jättävät ikävän punaisen arven joka paranee erittäin hitaasti, vaikka ihoa ei koskettelisi turhaan ja ihonhoito myös kunnossa.
Hyvin ärsyttävää kun jos näen tuollaisen pienen paiseen/finnin poskelleni tulevan, hyvin suurella todennäköisyydellä siitä on jälki vielä kuukausien jälkeen näkyvissä.
Onko jollain vastaavia kokemuksia ja miten olette noiden parantamista nopeuttanut?
Roaccutan ja "ikuiset" finnit
18
3292
Vastaukset
- joo.
Ainoa kokemus on se, että vitutttaa noi punaset arvet enemmän kun mikään muu asia maailmassa. Tuntuu että roaccutanin aikana joka ikisestä finnistä jää 1kk - 2 vuotta kestävä punanen jälki... VMP.
- peiteainetta...
Joo roasta tuli itsellenikin juuri poskiin tollaisia, joita ei voinut puristaa. Niitä tuli 1-4kk kuurin alusta. Mitä kauemmin oli syönyt, sitä nopeammin ne kuitenkin alkoivat tulla pintaan ja sai puristettua ne. Tosin ihan sairaan kipeitä puristaa, kun se tali oli muuttunut ihmeen kovaksi. Tuli kuitenkin siististi pois.
Ihotautilääkäri mulle sanoi, että arville ei kuurin aikana juuri mitään voi, eivätkä kuurin aikana arvet parane, koska iho on kuiva ja ohut. Arpien paraneminen alkaa vasta kuurin jälkeen.
Itsellänikin poskiin tullut arpia, sellaisia punaisia jälkiä. Muualle esim. otsaan ei ole tullut. Ilmeisesti poskissa olivat niin syviä sitten?
Osta hyvä peiteaine niin kestää pää punaisia jälkiä. Joe blascoa itselläni menee ja peittää punaiset jäljet hyvin. Toivon, että kuurin jälkeen tuleva kesä ja ruskettuminen hoitaa tehtävänsä arpien suhteen.
Hyvät rasvat on tosiaan tärkeitä, niinkuin edellinen sanoi. Itselläni menee kanssa oliiviöljyä ja kalaöljyä, sekä paljon pähkinöitä ja manteleita. - aapee
Itse en kyllä noita uskalla lähteä puristelemaan, saattais tulla aika pahaa jälkeä ja silloin se paraneminen vasta kestäiskin. Jos niissä olis edes se valkopää niin vois kevyesti koittaa puristaa, mutta tässä tilanteessa jos tollaisen puhki saisi niin verta sieltä vain lähinnä tulisi ja niin kuin sanoin, paraneminen kestäisi vielä pidempään.
Joo kalaöljyä syön itsekin ja pähkinöitä myös jonkun verran.
Unohtu tossa alotuksessa mainita että emuöljyä tuli hankittua kun sitä niin kehuttiin, tosin vasta pari päivää olen käyttänyt mutta tuntuu että hiukan se on jo onnistunut noita arpia vaalentamaan ja varsinkin yhtä vastapuhjennutta finniä on selkeästi estänyt arpeutumasta, eli suositukseni kyseisestä öljystä, toivottavasti ajan kuluessa auttaa yhä selvemmin.
Jos joltain löytyy lisää vinkkejä arpien vaalennukseen ja noiden paiseiden taltuttamiseen roakuurin aikana (sinkkipasta myös koitettu mutta itselleni ei suurta apua) niin antaa tulla vain! = ) - Äskönen..........
Joo ei kannatakaan puristaa missään nimessä tollaisia paiseita. Saa järkyttävän sinisen arven! Kun roaa syö pidempään, niin itselläni ainakin ne paisemaiset patit muuttuivat ja ihoon tulee pienen pieni valkoinen pää, jonka voi puristaa. Muuten eivät näköjään edes parane. Sattuu vaan sairaasti kun tali on niin ihmeen kuivaa.
Itselläni on a-vitamiini-johdannainen avitcid lääkeaine, joka on määrätty ennen roakuuria ja sitä ei saisi kai käyttää samaanaikaan roan kanssa, koska kuivattaa myös ihoa. Se kuorii tosi tehokkaasti kyllä ihoa ja parantaa arpia.
Kuurin alussa käytin sitä kun tuli kamalia paiseita ja niistä jäi pahat arvet. Minusta auttoi kunhan jaksoi eka katsella kuinka iho hilseili irti niistä kohdista, mutta kun iho parantui näiltä alueilta niin tuli huomattavasti parempina.
Toinen vinkki, niin itse käytän luonnonmukaista kosteusvoidetta, missä on beetakaroteenia. Lavera on merkki, ostin ihan ekolosta. Siinä on oranssihtava sävy, mutta ei tee naamasta kuitenkaan mitään porkkanan väristä. Tosi hyvä tuote kun ihon väri on laikukas ja epätasainen. Vapaapäivinä voin olla vain ihan tää naamassa, arvet ikäänkuin hukkuu johkin ja ihon väri sata kertaa parempi.
Jotkuthan kehuu parhaimmaksi arpien parantajaksi sitä bebanthen emulsivoidetta, eli ei sitä tuhtia, vaan kevyempää. Itse en oo testannut.
Toinen mikä tulee mieleen on puhdas 100% aloevera geeli. Sehän läpäisee ihon syvälle asti ja parantaa esim. palovammat. Oon käyttänyt itse koiran hotspotin hoitoon ja on parantunut parissa päivässä. Enpä oo muuten itsekään tajunnut sitä kokeilla!! Täytyypä ostaa sitä taas! Vois olla muuten hyvä tuote. - Huh!
Siis voiko roaccutania syövä ihan oikeasti sanoa puristavansa finnejä? Uskomatonta, luulisi että sen tason myrkkyä syödessä osaisi ihan perustason säännön eli jos haluaa minimoida arvet niin finneihin ei edes kosketa.
- RoaRoa
Aloe Vera on todella hyvä tuote arpien vaalentamiseen ja muutenkin ihon tasavärisyyden saamiseen. Olen käyttänyt nyt noin kuukauden 100% luomulaatuista aloeverageeliä kasvoille ja erittäin punainen, arpinen iho on nyt melko luonnollisen värinen.
Tuntuu siltä, että Aloe Vera auttaa myös akneen. Tulehtuneet finnit ovat vähentyneet huomattavasti Aloe veran käytön aikana.
Vielä niitä on kuitenkin sen verran, että kuuri Roaccutania varmaan täytyy taas syksymmällä aloittaa. Kuurin ajan käytän kosteusvoiteena Bepanthen emulsiovoidetta sekä kookosöljyn ja mainitun Aloe veran sekoitusta. Toimii suht hyvin, vaikka niidenkin kanssa tuntuu,että naama tippuu irti. Kuiviin silmiin en ole Roakuurin aikana löytänyt mitään ratkaisua. Jos jollakin ideoita, niin kertokaa! - 2. vastaaja
Moi
Olen tuo toinen postaaja. Nyt on 5 kuukautta mennyt tuosta viestistä ja roakuuri loppui about 1-2kk sitten. Punaiset jäljet ovat alkaneet lähteä! Vielähän niitä on, mutta eipä enää häiritsevästi. Enää ei tarvitse ajatella aknea juuri lainkaan, sillä roa kyllä tehosi.
Sain tosin viikko sitten taas pienen finnin ja siitäkin jäi punainen jälki.. Ilmeisesti omaan harvinaisen huonot geenit. Mutta jos ihme tapahtuisi ja finnejä ei enää hirveästi tulisi niin mä olen selättänyt aknen! Jos aknen saa kuntoon niin punaläiskät kyllä lähtee vuodessa pois. - asdfghsasdf
mullaki tuli kuurin alku kk joihiki kohtii sellane paise, joka ei vaa millää lähteny. ja jos koitti tehä pientä reikää ja puristaa, niin tuntu et se on vaa sementtii se sisus et ei se sieltä mihinkää lähe. ne kuitenki sit yhtäkkii lähti ajan kanssa. et ei enää no probleemoo
- arvet muistona
Kuoppa-arpia on mukavasti jäänyt kauttaaltaan kasvoihin. Että sellainen tauti tämä. Kolmas mieti Roa kuuri menossa nyt 34 vuotiaana...
- Roaa
Sama ongelma täällä, etenki selkään ja rintaan tuli roan aikana muutamia sellasia paiseita, joita ei saa millään puristettua ja kestää kuukaisia laskeutua vaikka mitä temppuja tekis. Onneksi enää yksi sellanen jäljellä ja roakin jo loppu. Noista jäi punaiset jäljet, mut onneks ei oo naamassa. Lukemattomista mustapäistä pääsin hienosti eroon roalla, pari pikkufinniä on vielä ilmaantunut. Jos tilanne huononee, niin ei muuta ku uusi kuuri syksyksi. Ja ikää täälläkin jo yli 30 :(
- jessex23
Ei Roakaan ihmeitä tee mutta yli 90% vähemmän finnejä
tulokseksi saa jos kuurin loppuun syö ja jos jonkun ajan päästä alkaa
iho kukkia taas aloittaa toisen kuurin,se on yksilöllistä,toiset tarvitsee
sen.
Sitten arpien/värimuutoksiin minulla on auttanut ainoastaan emu-öljy mutta sekin vaatii vähintään 3kk käytön tehotakseen, aloe verasta minulle ei ollut mitään hyötyä.- Fakkiintunut
Miten vitussa sä tiedät että se vaatii sen 3kk. Vituttaa tommoset "vaatii 50vuotta" " tehoaa vasta 4kk jäleen". Mitä jos siinä ajassa olet muuttamut elintapojasi jollain tavalla ja et huomannut että muutos johtuukin siitä. On nimittäin aika paska öljy jos vasta 3kk päästä tehoaa. Kuukaudessa pitäis jo näkyä tuloksia. Ei mulla muuta
- arpia riittää
Täällä loppui toinen Roaccutan-kuuri 2 kk sitten. Iho on tällä hetkellä täysin finnitön, mutta väritykseltään hyvin epätasainen ja punoittava. Akneni ei koskaan ollut pahimmasta päästä, mutta oli sen verran sitkeää laatua, että antibioottien ja liuoksien jälkeen sain Roaccutanin. Punaisia arpia oli naamassa jonkun verran jo ennestään, kiitos teinivuosien ihonalaisten pattien. Nyt näiden kahden Roaccutan kuurin jälkeen ihossani tuntuu yhtäkkiä olevan triplasti enemmän arpia kuin aiemmin, siis sellaisissakin kohdissa missä en ole edes havainnut mitään finnejä pitkään aikaan ilmenneen. Mitään pahenemisvaihetta en kummankaan kuurin aikana kokenut eli siitäkään ei ole voinut arpia jäädä. Vaikuttaa siis siltä, että nuo kaksi kuuria ovat tuoneet joka ikisen arven ihon alta näkyviin. Toiseen poskeeni alkoi myös yhtäkkiä toisen kuurin lopulla ilmestyä kuoppamaista arpea, eli ne jäljet jotka aiemmin olivat pelkkia punaisia pigmenttiläiskiä ovat nyt myös aavistuksen kuopalla. Eivät onneks radikaalisti ja tuo kuoppamaisuus näkyy oikeastaan lähinnä vaan tietyssä valossa, mutta säikähdin kyllä hieman kun huomasin asian...
Nyt sitten rukoillaan, että iho pysyy kunnossa eikä tarvitse kolmatta kuuria lähteä hakemaan. Tällä hetkellä haluaisin vaan keskittyä ihon vahvistamiseen, noiden arpien hoitamiseen ja värin tasoittamiseen. Kokeilussa ovat olleet erilaiset öljyt (mm. se paljon puhuttu emuöljy), msm, aloe vera yms yms. Houkuttaisi kokeilla BM-sarjan geeliä, josta moni tuntuu saaneen helpotusta arpiin. Olen vaan nykyään todella varovainen siinä mitä iholleni laitan, enkä ole uskaltanut vielä kokeilla... Mitään turhia kemikaaleja en enää suostu iholleni laittamaan, vaan haluan pysyä mahdollisimman hellävaraisissa ja luonnonmukaisissa tuotteissa. - arvet tuo särmää
Itse olen nyt kolmannella miedolla Roaccutan kuurilla ja kyllä ne arvet todellakin kuoppina näkyvät tietyssä valaistuksessa hyvin selvästi. Ikävä tauti siitä, että jokainen puristettu finni näkyy kuoppana ihossa. Eli siis kauttaaltaan kasvoissa.
Roa kuuri reilun kk jälkeen on hoitanut ihon finnittömäksi ja normaaliksi, kuuri loppuu sitten aikanaan tammi-helmikuussa. Saa nähdä miten ihon käy. Rauhoittuiko jo vihdoin 35-vuotiaana vai jatkaako kapinointiaan. Ei nuo voiteet kuoppiin auta, ikävä kyllä. Kai ne on pakko hyväksyä kuten tämä tautikin, joka on kestänyt lapsuudesta aikuisuuteen. Arvet on, arvet jää, kunnes kuolo korjaa.
Pääasia että iho on finnitön.- Yyyyyyyyyy
Miks sulla ne tulee kuoppaisiks, itellä tasottuu 2-7 pv finnin puristamisen jälkeen. Itellä lähinnä valkopäitä, leuan alueella kivasti punasia jälkiä onneksi sentään tasaisia.
- arpia riittää
Joskus voi käydä niin, että ennen pelkät tasaiset arvet menevät kuopalle... johtuneeko sitten roaccutanin aiheuttamasta ihon ohenemisesta. Masentavaa tuo vaan on, kun ei tiedä palautuuko iho tasaisemmaksi sitä mukaa kun aikaa kuluu kuurin syömisestä ja iho vahvistuu. Itsellä tosiaan nuo kuopat eivät ole syviä ja näkyvät ainoastaan tietyssä valossa. Epätoivo meinaa silti iskeä.
- näin on
puristelu ei juurikaan aiheuta arpia vaan roacuttan kun pska lähtee pois, varsinkin jos on isoja ja syviä paiseita. yleensäkin jos ihoon tulee muutoksia esim. nopea pituuden kasvu saattaa aiheuttaa arpia.
- apuaaaapua
Hei mulla on vasta kuudes päivä roaa menossa ja naaman kutina on aivan sietämätön!!! Mistä tää johtuu, onko teillä muilla kutissut?? Ainoo mistä oon lukenu on kuivuminen, mutta mulla ei oo yhtään kuiva, vaan rasvainen ja kutiaa!
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 544736
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1724286- 673902
- 1273882
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans493681Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe793508- 983051
- 542895
- 252726
Korjaamo suositus
Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p152460