Meillä on kaksi nuorta sisäkissaa, puolivuotiaat veljekset. Molemmat ovat käyneet ihan normaalisti hiekkalaatikolla meille tulosta lähtien (olivat 14vk-ikäisiä tuolloin), eikä kumpikaan koskaan ole tehnyt tarpeitaan muualle kuin kylppäriin, MUTTA toinen heistä on aina ollut äärimmäisen tarkka hiekkalaatikon puhtauden suhteen ja jos hiekassa on parit pissat niin tekee kakat lattialle. Melkein heti aloitti tuon homman ja laitoin pian molemmille omat hiekkalaatikot. Eri hiekkalaatuja (myös puupohjaista) kokeiltu ja paakkuuntuvasta hiekasta tietty olen kokeillut heti ottaa paakut pois, mutta ei tunnu muuta kuin putipuhdas hiekka kelpaavan kakalle.
Eihän tuo katastrofi ole jos kakat on kylppärin muovimatolla hiekkalaatikon vieressä, mutta jos jotain vinkkejä jollakin olis antaa, että kakat saatais tehtyä sinne minne niiden on tarkoitus tulla:)
Eka viikon oltiin kotona koko ajan heidän kanssaan ja senkin jälkeen ovat olleet arkisin vain 4-5 tuntia keskenään kotona. Kaikinpuolin ovat kotiutuneet loistavasti ja ovat seurallisia, leikkisiä ja hellyydestä nauttivia kissoja eli ei pitäis mitään psyykkistä stressiä tms. olla.
Kissan nirsoilu hiekkalaatikon puhtauden suhteen
5
169
Vastaukset
Kuinka paksua hiekkakerrosta pidät laatikossa? Yhdellä tutulla kissa protestoi jos hiekkaa on sen mielestä liian vähän. Jos hiekan määrä laatikossa laskee alle 10cm:iin, kissa alkaa tehdä juuri noin. Riippunee kissasta mitä ne pitävät sopivana määränä enkä tiedä tekeekö sinun kissasi niin samasta syystä vai ei, mutta kannattaa se kokeilla. Eli laita reilusti lisää hiekkaa laatikkoon.
Tai voisit kokeilla siirtää hiekat isompaan laatikkoon. Silloin kissallasi olisi tilaa etsiä puhdas paikka kuopalleen kauempana pissapaikoista.
Meillä on 50-litranen varastolaatikko ja siinä parhaimmillaan 20cm hiekkaa. Silti kissa kaivaa pohjaan asti kuopan torttujaan varten. Tekee siivosti kaikki tarpeensa laatikkoon vaikka olisi paljon vähemmänkin, mutta selvästikin tykkää kun on reilu kerros mitä kaivaa.- 99+4
Mulla on kolme vanhaa kissaa joista yksi on todellinen hienohelma hiekkalaatikon puhtauden suhteen, eli herralle ei kelpaa jos hiekkis ei ole todellakin puhdas. Se sentään ei tee tarpeitaan lattialle vaan kiljuu hiekkiksen vieressä niin kauan kunnes ihminen tulee sen putsaamaan. Joskus jopa pieni pissakikkare hiekkalaatikon päällä häiritsee herraa.
Ja miksei häiritsisi, sillä menisitkö itse tarpeillesi vessaan jonka lattia lainehtii pissasta tai pytty on täynnä sitä itseään?
Meillä siis yksi hiekkalaatikko puhdistetaan joka kerran kun siellä on vierailtu, mutta kaksi muuta vain kerran päivässä.
Silloin kun kukaan ihminen ei ole kotona koko päivänä tekee siisti kissani tarpeensa puhtaimpaan hiekkikseen mutta ei peitä jälkiään. Siihen jää pissut ja kakkelit pinnalle haisemaan. Kuka sitä nyt jalkojaan likaamaan. Likaisitko sinä?
Kissoissa on siis eroja. Joku on ylisiisti, joku normaali tai joku hälläväliä -tyyppi kuten nuorimmaiseni. - meauo
Meilläkin kaksi kollia, joista toinen tekee kakat aika usein hiekkalaatikon edessä olevalle pörrömatolle, jonka tarkoituksena kerätä niitä hiekkoja... tekee kakat aina siihen matolle yöaikaan, kun ollaan nukkumassa eikä nähdä tapahtumaa. Putsataan kyllä molemmat astiat ennenkuin mennään nukkumaan, mutta silti se kakkakasa tulee siihen matolle melko usein, jos toinen ehtii käydä pissillä tai kakalla ennen sitä tarkempaa herraa.
Se ollaan huomattu, että kissa alkaa aina hirveästi mouruamaan, rääkyy kuin tapettava ja kulkee pitkin kämppää silloin kun on kakat tulossa, mutta herran mielestä ei voi sinne astialle mennä. Unessa ollessaan sitä ei tajua. Huoh. Päiväaikaan se kyllä nätisti tekee ne tarpeensa sinne astiaan, eikä nipota niin paljoa.
Nyt ei ole pitkään aikaan ollut sitä mattoa siinä astian edessä, kun ei jaksa kokoajan olla sitä putsaamassa. Kun ei ole ollut mattoa, niin kakatkin on nyt löytyneet sieltä astiasta niinkuin pitääkin... haluttas kuitenkin sitä mattoa siinä pitää.
Huvittaa molempien poikien kakkarituaalit. Toinen ei vaivaudu peittelemään ollenkaan, tai no yrittää peitellä kun kaapii vaan talon seiniä ja kopin kattoa. Se hienompi herra taasen rakentaa hiekasta hirmuisia byramiideja. Aina kakalla käynnin jälkeen pitää molempien kujerrella ja rymistellä hirveää rallia pitkin kämppää, semmoista kakkarallia. Välillä saattaa juostessa lentää pari "plussapistettä" (eli kakkapalleroa) pyllykarvoista, kun on sen verran pitkät karvat.
Huvittaa, miten hulluina kissat on kloriitin hajuun. Kun pestään kylppärissä astiat ja jätetään sinne muhimaan ovi kiinni, niin kissat pyörii oven toisella puolella kuin huumenarkkarit nuuskimassa ja halailemassa sukkia, mattoa tai mitä milloinkin.. - eroja on
Meidän neiti pissaa välillä kylppärin lattialle laatikon viereen jos on pellettejä laatikossa. Menee hiekkalaatikkoon ja työntää peppunsa laatikon reunan yli.Paakkuntuva ,puhdas ,ohut hiekka vain kelpaa kunnolla.Ei koskaan peitä jätöksiään,on oikea hieno helma.
- bravooooooooooo
kissaneidilleni kelpaa nykyään vain mikrohiekka johon tekee hienosti asiat, hiekkalaatikko korkeareunainen malli koska peittelee kuin traktori tekeleitään. pelletti ei enää kelpaa, pissailisi nurkkiin jos vielä yrittäisin pellettiä tarjota
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 933451
- 1093135
- 562335
- 221902
Olisitpa rakkaimpani
Kaipaan sinua. Ikävä sinun läsnäoloa ja kaikkea sinussa. Päivistä, jolloin nähdään tulee onnellisia päiviä. Sinun seuras61738Mietin että
Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin201735Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon
Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..111680Tajusin vaan...
Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein241516Aaamu on täällä taas!
Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa131411Noin ulkonäkö-jutut ei multa
Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin381394