Pissasakko ja koiran terveys

Galluppia pukkaa

nyt puhutaan paljon pissasakosta, kertokaas nyt asijantuntijat onko se koira sairas jos se merkkaa tai on pentu joka ei ole vielä oppinut sisäsiistiksi?
vai onko nyt kuitenkin niin että ne ihmiset ovat itse sairaita jotka väittävät koirien normi käytöstä sairaalloiseksi ja keksivät sakkoja hyvien ja tunnollisten koiranomistajien kiusaksi. hyvä koiranomistajahan haluaa harrastaa koiransa kanssa

10

98

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mari N.

      Merkkailu on normaalia ja pentujen sisäsiisteysharjoittelu on joskus pitkä prosessi, tuomitsen nämä pissasakot ehdottomasti enkä aijo osallistua yhteenkään tapahtumaan jossa se on käytössä. En halua tukea tällaisia sakkoja jotka ovat kohtuuttomia.

    • Rahan perässä

      ihan normaalia on, en käsitä nyt ideaa tässä sakossa ollenkaan, tuntuu rahastamiselta

    • Liisa

      Juu en minäkään nyt saa kiinni oikein siitä mikä tän pissasakon pointti on. Kerätä rahaa ihmisiltä rahoittaakseen jonkun mätsärin toimintaa, ei ne rahat niihin siivoomisiin noin isoja summia vie kuin mitä olen kuullut. 30 euroakin perivät yksistä pikkupissoista!

    • Toinen puoli

      Itse olen sitä mieltä, että koiraharrastajien tulee pyrkiä pitämään puhtaana harrastusalueensa. Siihen kuuluu jätösten keräämisen lisäksi myös se, että vähän katsotaan, minne koira pissii. Koirien merkkailua vahditaan myös normaaleilla remmilenkeillä, miksei siis näyttelyalueillakin? Postilaatikoiden kylkiä ei saa koristella, ihmisten kotipihoille kulkevat polut jätetään yleensä rauhaan ja kerrostalon pihoista ei muutamia poikkeuksia lukuunottamatta löydy keltaista pissapostia. Vaikka pikkukoira haluaisikin merkata omistajansa kanssa juttelevan henkilön housunlahkeet, ei sitäkään sallita. Miksi koiratapahtumille (yleensä vuokratut!!) alueet eivät saisi samanlaista kunnioitusta osakseen? Pentupalstalla on menossa oikein hyvä keskustelu siitä, kenen sitten pitäisi maksaa merkkailuista ja juniorikehän vahingoista koituvat kulut, ellei sitten vahingontekijän omistajan... kun eivät ne kehien matot ole ilmaisia eikä epäsiistiksi muuntunutta urheilukentän reunaa haluta vuokrata enää samaan hintaan näyttelytoiminnalle.

      • minunmielestä

        samaa mieltä ja esim tokohallissa, jossa harrastamme, niin on nurmikenttä ja minusta välttämätöntä että merkkailua rajoitetaan pissasakoilla. Koira kun ei saa toko-kokeessa haistella maata, ja jos sinne olisi pissailtu ihan surutta, niin olisi ihan hirveä kiusaus koiralle olla se nokka maassa kokeissa.


    • Mikäli omistajat itse siivoavat koiriensa lätäköt ym jätökset kehästä, en tuota pissasakkoa ymmärrä, mutta jos joku muu ne siivoaa, niin sitten ko sakon voisi määritellä siivouspalkkioksi.

    • Kouluttaja67

      "kertokaas nyt asijantuntijat onko se koira sairas jos se merkkaa tai on pentu joka ei ole vielä oppinut sisäsiistiksi?"

      Molemmat mainitut ovat merkkejä koiran sairaudesta. Olen itse namittanut koiruleitani ja ne ovat onnellisia kun niiden ei tarvitse enää merkkailla eikä olla sisäsiistejä. Olen kokenut koirankouluttaja, joten tiedän mistä puhun.

    • Miten lahjominen liittyy merkkailuun? Meillä ei ole lahjottu ainuttakaan koiraa ja hyvin ovat sisäsiisteiksi oppineet. Muutenkin ne ovat pitkälle koulutettuja ja ihan ilman ainuttakaan makupalaa. Jos koira ei opi muuten kuin syöttämällä sitä jatkuvasti, on vika kouluttajassa.

      Pennuille sattuu joskus vahinkoja, mikä yleensä on ihmisen vika. Ei pentu ole läheskään välttämättä sairas vaikka vahinko sattuisikin.

      "olen namittanut koiriani eikä niiden tarvitse enää merkkailla eikä olla sisäsiistejä". Siis mitä? Sallit niiden tehdä tarpeensa sisälle? Vai pidätkö niitä ulkona yötä päivää kesät talvet?

      Kokenut koirankoluttaja, todellakin... Anteeksi nyt, mutta sen perusteella mitä sanoit, en kyllä antaisi koiraani sinulle koulutettavaksi. Voi olla että tulkitsin väärin, mutta minusta viestisi oli varsin yksiselitteinen.

      • Kouluttaja67

        Tosi ärsyttävää tollainen provoilu. Et tiedä selvästi mitään kouluttamisesta. Onnellinen koiruli ei nosta sivistymättömästi jalkaa eikä nuuhki sivistymättömien rakkien eritteitä. Se kulkee uljaan atleettisesti ja oikiaoppisesti sekä sivistyneesti ulkoiluttajan oikialla puolella eikä temmo hihnassa. Tarpeet tehdään sitten kotosalla lehden (Kaleva tai Lapin Kansa) päälle. Vain koira joka on sivistynyt voi olla onnellinen.


    • Hah! Jos toistelet tuota itsellesi tarpeeksi kauan ja vakuuttavasti, saatat jonakin päivänä jopa uskoa siihen. Onnea yritykselle!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      175
      1471
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      41
      1049
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      735
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      670
    5. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      650
    6. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      36
      643
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      28
      642
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      607
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      593
    10. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      587
    Aihe