Tänään soitti puhelinmyyjä (mies) numerosta 038740999 ja kauppasi jäsenyyttä Veronmaksajien keskusliittoon.
Pitkän puhelun piti tarjouslehdestään ym. muista eduista. Kun kerroin ettei kiinosta, niin sanoi, että toivottavasti jokin asia tässä maailmassa kiinostaa ja löi luurin korvaan.
Todella törkeää käyttäytymistä palvelun myyjältä.
Viimeinen kerta kun vastaan ja jos vastaan, niin tiedän kyllä mitä sanoa.
Pitkän puhelun piti tarjouslehdestään ym. muista eduista. Kun kerroin ettei kiinosta, niin sanoi, että toivottavasti jokin asia tässä maailmassa kiinostaa ja löi luurin korvaan.
Todella törkeää käyttäytymistä palvelun myyjältä.
Viimeinen kerta kun vastaan ja jos vastaan, niin tiedän kyllä mitä sanoa.
Vastaukset 41
Vanhimmat
Kiitos tiedosta! Samasta numerosta yritetty soittaa, tiedänpähän olla vastaamatta. Kaikki markkinointikiellot on mut ei auta ei..
Mulla on kans samasta numerosta soitettu nyt 4 aamuna enkä ole vastannu. Katotaan kuinka monena päivänä vielä jaksaa soittaa :D
Minulle soitteli tänään samasta numerosta...olen jo tallentanut puhelimeeni pitkän listan ÄLÄ VASTAA, niihin numeroihin jotka on paljastuneet puhelinmyyjiksi.
Suomalainen puhmyynti on ihan rehellistä ka asiallista teille myy kuitenkin toiset tahot joka päivä ka koko ajan kaikin keinoin ..vinguttaa ja valitatte tän tyyppisissä paikoissa omaa surkeittanne voi voi kuka näitä lukee elöeitooset saman lausetta. Kansan radio 2
joo sama numeron tännän kilauttellut
en vastannut
Melkein joka talossa on kerjääminen ja kaupustelu kielletty. On se ihmeellistä, ettei tätä häirintää saada millään loppumaan.
Markkinointikiellot ovat vain rahankeruuta, ei niillä ole paljon vaikutusta.
Jos löytyisi kansanedustaja, joka saisi tämän loppumaan, hän saisi ääneni puolueesta riippumatta.
Olet väärässä. Markkinointikielloilla on aivan perkeleen suuri vaikutus.
Markkinointikielto kannattaa tehdä Maistraatin kautta, sieltä saa numeronsa Robinson rekisteriin eikä se maksa mitään. Pitää kuitenkin muistaa uusia kielto kolmen vuoden välein.
Puhelinmyyjät ovat olleet aktiivisia ja ärhäköitä koko kesän. Tilasin tukeakseni suomenruotsalaista kulttuuria aikakausilehden mikä osoittautui (paitsi alunperinkin ylihintaiseksi) huonosti kokoonpannuksi ohueksi mainoslehtiseksi. Sivuja puuttui ja n 10 oli tuplana! Ja minua on vimeisen viikon aikana lähestytty halvoin myyntikikoin sekä ruotsiksi että suomeksi. Ovat lyöneet luurin korvaan kun olen sanonut ettei sanottavansa stemmaa ja (toisessa tapauksessa) kun kysyi saako lähettää ilmaiseksi jotain ja kyseenalaistin niin taas luuri korvaan. Eivät koskaan vahingossakaan sano aluksi olevansa myyntihommissa vaan teeskentelevät olevansa tärkellä asialla. Näitä soittoja tulee pitkin päivää ja iltaa. Lopetan kohteliaan vastaamisen ja valitan. Viime tölpöt ovat myyneet jotain terveys-/hyvinvointiteemaisia lehtiä.
Tehkää näin. Myyjä soittaa. Vastatkaa että älkää enää ikinä soittako tähän numeroon, vaikka muutamalla voimasanalla höystettynä, se on nyt kiellety. Jos soittavat, se on kotiraukan häirintää josta voi ilmoittaa viranomaisille. Nimittäin myyjät nauhoittavat nämä puhelut.
On itellä ainakin toiminut.
Joopa joo, yritä vaan oikeudessa saada läpi tuota kotirauhan häirintänä niin kyllä sinut nauretaan sieltä pihalle. Laki on laki eikä se mitä se on sinun mielestäsi.
Tuuri on käynyt jos ei ole puhelimesi soinut.
Minä aina vastaan mutta jätän puhelimen auki pöydälle. Saan kuunnella aluksi, että varmasti kyseessä on puhelinmyyjä. Sitten poloinen siellä yrittää höpistä jotain. Minulla on suoramarkkinointikielto väestötietojärjestelmässä, joten jos eivät tätä tarkasta, niin saavat sitten puhua ilmalle, jos on jotain asiaa. Saanpa samalla tuettua suomalaisia verkko-operaattoreita.
Ihmeesti on kyllä puhelujen määrät laskeneet tällä menetelmällä :) Joskus ei tule pitkään aikaan yhtään puhelua. Välillä tuli melkein joka päivä, kun olin vielä kohtelias.
Voi sua reppanaa onko sun elämä noin köyhää!
taidat olla ite joku puhelin vässykkä kun niin puolustelet niitä perskärpäsiä??
Suomessa nyt juurikaan kukaan myyjä ei tuputa täällä ei osata myyjän duuniin kuuluu clousata 5 kertaa täällä vaan jengi kitisee ja valittaa omaa surkeutta.
Mullekin soitettiin tuosta numerosta tänään - olin töissä enkä vastannut mutta enpä taida vastatakaan, jos soittavat uudestaan.
Samasta numerosta soitettiin, en vastannut, mutta tulipahan yksi numero lisää AUTO REJECT listaan :) on se teknologia ihmeellistä! Pitäisi varmaan laittaa oletuksena että KAIKKI tulevat puhelut torjutaan, paitsi ne numerot jotka löytyvät TURVALLISELTA LISTALTA.
MIKÄ IHME ON VERONMAKSAJIEN KESKUSLIITTO??? :------D EIKÖ SE OLE SAMA ASIA KUIN SUOMEN KANSALAISUUS..................................................................................
t: jos meinataan kusettaa niin kusettakaa edes kunnolla!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Itse olen ollut jäsenenä ja liityin aikoinaan poikkeuksellisesti puhelinmyyjän kautta (ja luulin, että soittavat oikeasti sieltä heidän toimistolta eikä markkinointifirmasta). Jäsenyys oli hyödyllinen, sillä käytin veroneuvontaa usein. Mutta puhelinmyyjiä on valitettavasti joka lähtöön ja 99%:sti jää kaupat tekemättä. Ei tarvitse olla kuin muutama mätä omena (ja niitä tulee) ja se leimaa kaikki muut. Ja kannattaa mainita jos haluaa numeron kieltolistalle tai jos sen pitäisi olla siellä, turha siitä on soittajalle huutaa kun ei hän sitä numeroa ole poiminut. Olet voinut itse antaa numerosi jonkin kilpailun tai arpajaisen kautta ja se on mennyt ohi kieltolistan.
ainakin omassa älypuhelimessa (joku satasen samsung) on vastaamattoman puhelun vaihtoehdoissa "lisää hylättyjen listalle" ehkä puhelin sitten automaattisesti hylkää siellä olevat puhelut? kokeilemisen arvoinen juttu :))))))))))))) VINK VINK
Kiitos tästä vinkistä!
En ole vielä niin kokenut älypuhelimen käyttäjä, että olisin tuollaista huomannut. Nyt sen kohdan löysin ja heti meni yksi numero listalle.
Kiitos vielä.
Mullekin soitettiin tuosta numerosta tänään - en vaivaantunut vastaamaan.
Itselle soitettiin tänään tuosta numerosta. Latasin joskus aikoinaan iPhoneen yli 1000 numeron listan puhelinmyyjistä ja tuokin puheli tuli puhelinmyyjä nimikkeellä. Jos omistat iPhonen, voit nykyään myös lisätä ei toivotut soittajat suoraan puhelimesta estolistalle. Valitsemalla numeron tiedoista "Estä tämä soittaja", kyseisestä numerosta tulevat puhelut ei tule läpi, vaan linja on kyseiselle soittajalle aina varattu, eikä puhelimeenkaan tule edes näkyviin, että numerosta on koitettu soittaa.
Tänään koitettiin soittaa tuosta numerosta, mutta esto listalle lähti... siinähän soittelee jatkossa kun aina jatkossa lyö "varattua" :D Tulee listoille "kolmioita" jos merkataan vielä jossain käsin ja samanlailla niinku jokunen vuos sitten :D
Soitellut lähipäivinä muutaman kerran tämä numero eli ilmeisesti Scandinavian Marketing Services Oy
Soittojen kohteena oleva numero on ollut jo vuosia yhtäjaksoisesti Robinson-listalla, aina siis välillä tuo uudistettu.
Eli kyseessä on laeista ja muutenkin kaikesta kunniallisesta toiminnasta piittaamaton huijarifirma,
Mistä ihmeestä tämmöisille riittää asiakkaita ?
Ei nimittäin ole kovin hyvää mainosta kyseisille asiakkaille, jotka vielä noille maksavat siitä että heidänkin maineensa mustataan.
Numero edelleen aktiivinen, mulle soitettiin tänään. En tiedä mitä kauppasi tällä kertaa kun en vastannut....
Kivan kuulonen ja asiallinen tytsy soitteli ja tarjosi jäsenyyttä veronmaksajien jäsenliittoon. En tarttunut tarjoukseen tällä kertaa.
Tänään soitettiin minullekin samasta numerosta. En todellakaan vastannut. Pitkälista jo puhelimessa estolistalla.
Kaikki+puhelinmyyntiä+harjoittavat+yritykset+eivät+kuulu.
Suomen+Suoramarkkinoitiliiton+alaisuuteen.
On+paljon+ns+villejä+yrittäjiä,jotka+sitten+soittelevat+milloin+sattuu,
ja+kauppaavat++kaikenmaailman+hilavitkuttimia,remontteja,ym+palveluita+ja+tuotteita.
Sitten+voi+soitella+firmat+jota+ovat+saaneet+asiakasrekisterin+jostakin
ulkopuolisesta+lähteestä.Esim:+Kodinkone+ketjut.Huonekaluliikkeet.
Lehtifirmat,ym,ym..Jos+henkilön+tietoja+löytyy+kyseisitä+rekistereistä.
Eri+firmojen+asiakasrekisterit+ovat+julkista+kauppatavaraa.
Niitä+ostetaan,myydään,vaihdetaan+yritysten+kesken.
Toi+Robinsonrekisterikään+ei+ole+100%+täysin+pitävä.
Että+mikään+ei+ole,niin+varmaa,kun+epävarma.
Onko nämä soitot alkaneet uudestaan ilmaantua? Huomaan, että edelliset tekstit ovat vuodelta 2013. Minulle on soitettu muutama kerta numerosta 0405422550.Tänään vihdoin vastasin eikä siellä ollut ketään!? Löikö luurin korvaan mahdollisesti!?
Minullekin soitti, oli nainen, ja kun en ruvennut jäseneksi, löi luurin korvaan. Ei minkäänlaisia käytöstapoja!
Nainen nainen löi minulle luurin korvaan.
Mikä on ongelmasi? Etkö päässyt jäseneksi elättämään "toimiston" henkilökuntaa.
Nämä huijarit keräävät rahaa vain omiin palkkoihinsa ja palkkioihin eli ovat loisia ja kerjäläisiä. Palkkaavat hyväuskoisia kokemattomia provisiopalkkaisia puhelinmarkkinoijia, joille ei kerrota toiminnan jatkuneen jo vuosia ja kaikille potentiaalisille uhreille on jo soitettu useita kertoja häiriöiksi asti.
Kannattaa kertoa soittajalle selvin sanoin totuus toiminnasta ja odottaa hänen lopettavan puhelun. Jos ei tajua lopettaa, kertokaa millainen oppimiskyvytön epäpätevä idiootti hän on. Jos väittää vaan tekevänsä työtään, toistakaan sanomanne hiukan enemmän kärjistäen ja kertokaa jotain soittajan esimiehestä ja vanhemmista.
Hirveää. Miten selvisit siitä takaiskusta? Vai olitko kenties ansainnut sen omalla käytökselläsi?
Jättää vaan avoimen puhelimen pöydälle ,keskustelkoot itsekseen niin kauan kuin lystää , ei noille enään viitsi edes keskustella kohteliaasti mitään kun jatkavat vaan inttämistään.
Just soitti joku ämmä monotonisella äänellä samasta paikasta. löin luurin korvaan..pelkästään puheääni oli kusipäinen
Soittajat eivät ymmärrä,että kouluissa,töissä ja kursseilla ehditä vastailemaan vaan kuunnellaan opetusta samaten nukkuessa vuorotöiden jälkeen vastaamattomia puheluita....soittaa apua jos hätä hoitoa saa.Kodeissa ongelmia puhelimen käytössä mukamas aikuiset sivullisina sitten häiritsee mallina.
Hajoo päiviin!
Mainoskiertueitakin varataan aikoja helsingin seudulle,ku ei kiinnosta 800 km kulkeaa.
Ei kannata vastata yhteenkään itselleen (Tuntemattomaan) nroon, koska on kaikenlaisia puoskareita ja "yrittäjiä" liikkeellä, jotka kokeilee saada ilmaista rahaa Paskanpuhumisilla.
Kaikki tuntemattomat Estoille / Poistoon aina.
Ps. Te puhelin myyjät opetelkaa laittaa tekstaria miksi soitatte. Onks teille 'pishing' termi tuttu! ?👀👀👀👀👀👀👀👀👀👀👀👀👀👀👀👀👀
Se on juurikin noin.. 👍🏼
Pilkkikää netissä, 😴 mutta Kalastelkaa ulkona.🎣