Tyttökiekkoilijat ja urheilullisuus?

PasiKuikkanen

Viimeaikoina olen kiinnittänyt huomiota eri urheilulajeissa ja ikäryhmissä olevien nuorten alkoholin ja tupakkatuotteiden käyttöön. Nyt puhun nimenomaan alle 18 vuotiaista ja Suomen huipputasolla olevista urheilijoista. "Huolestuneena" olen pannut merkille että suhteellisesti suurimmat käyttäjäryhmät löytyvät tyttöjääkiekkoilijoista. Vertailukohtia minulla on jääkiekkoileviin poikiin ja eri yksilölajeissa urheileviin nuoriin. Muista joukkuelajeista minulla ei ole tarkempaa käsitystä. Epäilen että nämä ongelmat ovat suurimpia joukkuelajeissa, koska joukossa tyhmyys tiivistyy.

Suurin osa käytöstä varmasti tapahtuu salaa, mutta minusta on todella ihmeellistä että nämä 14-17 vuotiaat tytöt poseeraavat viinaksien ja nuuskapurkkien kanssa täysin julkisesti mm. internetin ihmeellisessä maailmassa. Onkohan vanhemmat ja valmentajat tästä ilmiöstä tietoisia? Toivottavasti ainakin nämä tytöt ottavat onkeensa ja vaikkei se käyttö loppuisi niin ei sitä kannata julkisesti esitellä!

2

311

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sama huomio

      Nuuska on yleistä tyttö/naiskiekkoilijoilla niin alottelijoilla kuin huipuilla. Yllätys kuitenkin olut ei kuulu mutta väkevät kylläkin.

    • Luikastelija

      Jääkiekkopiireissä tuntuu olevan kahta suuntausta, toiset haluavat "äijämäistää" naisjääkiekon, toiset taas pitää lajin "jokatytön" lajina.
      Itse olen kokenut, että tyttökiekkovalmennus oli omien lasten kohdalla kiitettävän kasvatuksellista, kiroilusta rankaistiin ja hyvää käytöstä edellytettiin muutenkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      152
      2186
    2. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      97
      1423
    3. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      341
      1423
    4. 168
      1291
    5. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      68
      1081
    6. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      978
    7. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      940
    8. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      939
    9. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      27
      872
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      46
      849
    Aihe