LENSWAY VAROITUS

Hatuttaa_paljon

Haluan varoittaa kaikkia Lensway -nimisestä yrityksestä.

Yritys lähettää silmälaseja, piilolinssejä ja muita optiikkatuotteita pelkästään henkilötunnuksen ja nimen perusteella ilman ennakkomaksua ja muita tarkastuksia (kuten verkkopankkitunnistautuminen tai ennakkomaksu jolla voidaan varmentaa tilaajan olemassaolo).

Jouduin rikoksen uhriksi. Toinen henkilö tilasi aurinkolasit tiedoillani (nimi hetu) omaan kotiinsa. Posti kuljetti tuotteet ovelle henkareita kyselemättä. Hetun tekijä tietää siitä että on entinen tuttu ja päässyt tietoihin käsiksi.

Lensway siirsi velan perintään ja perintä karhusi saatavaa siitä osoitteesta johon tuotteet tilattiin. Asia meni vireille riita-asiana käräjäoikeuteen jolloin sain sen tiedoksi. En siis saanut perintäkirjeitä. Minulla oli 14vrk aikaa antaa käräjäoikeudelle vastine.

Olen hankkinut juristin, tehnyt rikosilmoituksen ja vien asiaa eteenpäin. Asian tekee inhottavaksi se että kotivakuutus ei korvaa kyseistä riita-asiaa, en ole "korkeiden" tulojeni vuoksi oikeutettu julkiseen oikeusapuun ja rikoksentekijä on tietojeni mukaan varaton - en siis tule saamaan tekijältä tai keneltäkään muulta suurella todennäköisyydellä ikinä rahojani takaisin. Oikeuden saaminen on meinaan kallista sillä varatuomarin tuntitaksa pyörii n. 250 eurossa. Huomion arvoista on se että alkuperäinen velka on 120 euroa ja perintä- ja muine kuluineen n. 300 euroa. Tulee siis mieleen että pitäisikö vain maksaa vaikka kyseessä on oikeasti se että olen rikoksen uhri.

Vaikka yrityksen toiminta sinänsä olisikin laillista, on se kuitenkin moraalitonta sillä laseja voidaan postittaa pelkällä henkilötunnuksella kenelle tahansa. Siis oikeasti, jos tiedät jonkun nimen ja henkilötunnuksen, voit tilata laseja minne tahansa! Miten paljon tahansa! Lasku ja perintä kohdistuu siihen kenen tiedoilla tuotteita tilasit! Kätevää!

Vink vink verkkorikolliset! Helppoa rahaa tiedossa.

Asiasta on reklamoitu ja ilmoitettu kyseiseen verkkokauppaan mutta uskon ettei muutosta asiaan tule.

Haluan siis varoittaa kaikkia Lensway B.V. -yrityksen kohtuuttomasta toiminnasta ja muistuttaa kaikkia että pitäkää huoli henkilökohtaisista tiedoistanne. Kannattaa asioida VAIN sellaisen yrityksen kanssa joka tarkastaa asiakkaansa tiedot ennen tuotteiden ja laskujen lähettämistä.

0

246

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mies vinkkinä sulle

        Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
        Ikävä
        89
        7627
      2. Oletko katkera kun

        Et saanut kaivattuasi
        Ikävä
        105
        5522
      3. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

        Hänelle 🫶 ⬇️
        Ikävä
        266
        4738
      4. Haluun sua niin paljon

        ❤️🥰🥹 Miehelle
        Ikävä
        48
        4662
      5. Vietetään yö yhdessä

        Rakastellaan koko yö
        Ikävä
        65
        3382
      6. Mitä palveluita mies..

        Haluaisit tilata minulta? -N
        Ikävä
        50
        2768
      7. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

        Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
        Ikävä
        58
        2447
      8. Olet oikeasti ollut

        Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
        Ikävä
        22
        2408
      9. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

        Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
        Ikävä
        29
        2372
      10. Nyt se sit loppuu

        Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
        Ikävä
        41
        2244
      Aihe