Kiva katsella kun duunarit lähtee töihin

olen ammatiltani viljelijä. Omistan kymmenen vuokra-asuntoa ja asun itse yhdessä talvisin, herään aamulla katsomaan kuinka duunarit rapaavat jäisiä auton laseja ja lähtevät väsyneinä töihin tienaamaan minulle tuki-rahoja.
12109
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Pitkä talvi ja liikaa rahaa.

Äänestä

Todella kunnoitettaava yhteiskunnan rahojen kuppaamista.

Äänestä

Duunari on SUomen syöpä

Äänestä

Niin minäkin talvella katson mutta kesäisin katson kun raadat että pääsen taas sun pelosta nostamassa perunaa ja punajuuria ja lantuja.

Tätä on jo jatkunut 20 vuotta kiitos

Äänestä

Se on hienoa että kaikki on tämän yhteiskunnan puolesta.

Äänestä

Joo ja ne raappaa lasejaan sun traktoris vieressä siinä vuokrakasarmin parkkiksella...

Ei vuokratulot ole tukirahoja. Tyhmyytesi perusteella toki uskon sinut ahneeksi maajuutaloiseksi

Äänestä

Parhaiten puhalletaan hiiliä yhteiskunnalle luomalla muutostarvetta puolin ja toisin.

Tämä nykyinen juutaloisrahavalta on kaikkien vihollinen, jotka toivovat
yhteiskuntaa ihmisiä varten eikä ihmistä yhteiskuntaa varten.

Parhaiten puhallamme tällä hetkellä yhteen hiileen, kun aiheutamme Suomessa työttömyyttä ja muuta kurjuutta niissä määrin, että kansalla nousee halu nousta vastarintaan ennen kuin se on myöhäistä kasvottoman rahan ohjaaman totalitaristisen kehityksen vuoksi.

Äänestä

Jos joskus menisit edes viikoksi katsomaan johonkin tilalle, niin uskottavuus olis edes hiukan parempi.

Oikeat viljelijät tekee ympäri vuorokauden töitä...talvellakin, mm metallipajassaan, karjan kanssa jne tai sitten ulkopuolisella.

Äänestä

Jos jollakin ammattiryhmällä menee mielestämme liian hyvin, silloinhan vika on järjestelmässä, eli eu:ssa, silloin pitää meidän joilla menee huonosti, pyrkiä äänestämään sellaista puoluetta joka etsii irtipääsyä pahasta, myös

Äänestä

Joo-o, huvittaa se minunkin maanantaiaamuna katselle kun duunarit lähtee töihin, minä käyn syömässä aamupalan ja menen takaisin nukkumaan. Kuka sitä viitsii ylös nousta kun on vielä pimeää, en minä ainakaan.

Kaiken mahdollistaa hyvä sosiaaliturva. Minulla on iso kaupungin kaksio (pk-seutu) joten tämäkin puoli kunnossa, ei tarvitse pelätä että kusipäävuokraisäntä heittää asunnosta ulos. Elatusmaksujakaan ei tarvitse maksella kun on työtön.

Taidan mennä takaisin nukkumaan...

Äänestä

Olet maajussi paljas uneksija ja uljas...

Äänestä

Hai Meikäläisten olot on parantunnu huomattavasti sen jälkee ku on ruvettu töihin, Myö oltii ennen Kymenlaaksos paperitehtailla opiskelemassa rullausta. Hyö lakkauttiit tehtaat nii myö vaihettii alaa. Ruvettii hoitaa vanhuksii. Pohjanmaalla on isoi tupii jois vanhuksii ,käyää moikaa heit porukoilla . Meijän firman naiset siivoo ja jututtaa heit joskus myö lauletaakin . Vanhukset tykkäät siint laulust ku Haihtunut on kuin tuhka tuuleen. Yleensä on puhast ku myö lähetään. Mie oon ihmetellykii et miks nuoret ei hakeudu alalle? Hyvin täl pärjää.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Elämä on ihanaa. kirjoitti:

olen ammatiltani viljelijä. Omistan kymmenen vuokra-asuntoa ja asun itse yhdessä talvisin, herään aamulla katsomaan kuinka duunarit rapaavat jäisiä auton laseja ja lähtevät väsyneinä töihin tienaamaan minulle tuki-rahoja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu