5 Ms. 20:16-17
”Mutta näiden kansojen kaupungeissa, jotka Herra, sinun Jumalasi, antaa sinulle perintöosaksi, älä jätä ainoatakaan henkeä eloon, vaan vihi ne tuhon omiksi: heettiläiset ja amorilaiset, kanaanilaiset ja perissiläiset, hivviläiset ja jebusilaiset, niinkuin Herra, sinun Jumalasi, on sinua käskenyt”.
1. Sam. 15:3
”Näin sanoo Herra Sebaot: Mene siis ja voita amalekilaiset, ja vihkikää tuhon omaksi kaikki, mitä heillä on; äläkä säästä heitä, vaan surmaa miehet ja naiset, lapset ja imeväiset, raavaat ja lampaat, kamelit ja aasit”.
Jumala vaati tappamaan
21
67
Vastaukset
- sinäkin kuolet
No onkos maailma muuttunut ?
Luuletko, ettei Jumala ole muka tietoinen jokaisesta elämästä ja kuolemasta planeetalla.
Mikä sinä ole sanomaan vastaan, mikäli niistä joku on Jumalan sallima. Jopa aikaansaama.- ei kiitos
minä voin päättää haluanko palvoa joukkosurmaajaa lapsien tappajaa. en halua.
- et siihen malliin
ei kiitos kirjoitti:
minä voin päättää haluanko palvoa joukkosurmaajaa lapsien tappajaa. en halua.
Voithan sinä päättää ihan mitä vaan.
Mutta sitä et pysty päättämään, mitä Hän sinusta päättää. - 34yy3434y34y
et siihen malliin kirjoitti:
Voithan sinä päättää ihan mitä vaan.
Mutta sitä et pysty päättämään, mitä Hän sinusta päättää.näinhän se aina sadististen diktaattorien kohdalla menee. ei mitään uutta.
palvo tai tule kärsineeksi on kristinuskon ydinsanoma. jumala haluaa kiristää ihmisen palvomaan itseään. - sopiihan sitä
34yy3434y34y kirjoitti:
näinhän se aina sadististen diktaattorien kohdalla menee. ei mitään uutta.
palvo tai tule kärsineeksi on kristinuskon ydinsanoma. jumala haluaa kiristää ihmisen palvomaan itseään.No kuitenkin uskot Jumalan olevan.
Jatka sitten vaan Jumalan kanssa painimistasi. - 5+18
sopiihan sitä kirjoitti:
No kuitenkin uskot Jumalan olevan.
Jatka sitten vaan Jumalan kanssa painimistasi.On vain terveen moraalin vastaista palvoa jotakin niin pahaa ja julmaa olentoa. Se, että tämä olento on kuviitteellinen, tekee koko asiasta omalla tavallaan huvittavaa mutta myös entistäkin traagisempaa.
- tyhjää täys
ei kiitos kirjoitti:
minä voin päättää haluanko palvoa joukkosurmaajaa lapsien tappajaa. en halua.
" minä voin päättää haluanko palvoa joukkosurmaajaa lapsien tappajaa. en halua."
Ja kuitenkin PALVELET SAA TANAA. Se on se valheen isä.
Ja ap:lle. Asiayhteydestään otettu R-paikka ei sano mitään.Te ateisti olette varsin tyhmää sakkia kun samat asiat saa JANKATA JOKA PÄIVÄ. VIISAS oppii vähemmälläkin.
- body2
Jumala ei ole koskaan vaatinut ketään tappamaan, vaan se käsky on sisäistä tai ulkoista vallanhimoa ja jumaluus on vain tekojen peitenimi.
Menneinä vuosituhansina teokratia oli yksi pahimmista julmuuksien aiheuttajista.
Onneksi olemme täällä jo demokratian valtatiellä ja se karsii pahimmat sadistit pois.- Tappajien Isä
"Jumala ei ole koskaan vaatinut ketään tappamaan..."
Etkö lukenut aloituksen tekstejä? Jumala tappoi valitun kansansa tieltä valtavat määrät ihmisiä. Jumalan nimissä ne ristiretketkin tehtiin. Jumalan nimessä juutalaisia vainottiin/vainotaan yhä.
10. Älä tapa, häh?
Hei,
Kysymys, siitä, miksi Jumala käskee Vanhassa testamentissa tappamaan, nousee aika ajoin palstallamme.
Tämä on kieltämättä haastava kysymys. Yhtäältä on helppo vastata, että tappaminen on aina väärin ja että siitä on suora kielto viidennessä käskyssä (Vanhassa Testamentissa). Myös Jeesus opettaa näin. Mutta entä kun Vanhassa testamentissa kuvataan, miten Jumala käskee jotakuta tappamaan? Pelastushistorian näkökulmasta oli tärkeää, että Israelin kansa, jolle Jumala oli varannut erityisen aseman maailmassa, säilyi muiden kansakuntien keskellä eikä tuhoutunut. Tällöin jonkin kansan tuhoaminen oli tapa suojautua.
Vanhan Testamentin väkivaltaiset kuvaukset eivät oikeuta mitään väkivaltaa nykypäivänä. Kristinusko on rauhan uskontao. Katselemme asioita Jeesuksen elämän, kuoleman ja ylösnousemuksen näkövinkkelistä. Hänen puheensa ja toimintansa, sanoma rakkaudesta on, Raamatun ydinviesti. Moni Vanhan Testamentin väkivallan teko ihmetyttää, vihastuttaa ja jää kysymysmerkiksi siihen asti, kunnes Kristus saapuu uudemman kerran maan päälle.
t. Maarit-pappi- 10+9
Eikös tämän perusteella voitaisi sanoa, että nykykristityt palvovat nimenomaan Jeesusta? Jumala puolestaan on kyseenalainen, pelottava ja mahdollisesti paha olento, joka jää uskonnossa taka-alalle.
- Jumalaapelkäävät
10+9 kirjoitti:
Eikös tämän perusteella voitaisi sanoa, että nykykristityt palvovat nimenomaan Jeesusta? Jumala puolestaan on kyseenalainen, pelottava ja mahdollisesti paha olento, joka jää uskonnossa taka-alalle.
Juuri näin asia on. Maarit-pappikin kertoo, että ilman Jeesusta Jumala ei olisi kovinkaan hyvä tyyppi.
Onneksi jumalissa on vallinnavaraa, jos on jumaliin päin kallellaan. Ei tuollainen nyt ainoa jumala ole. Raamatustakin löytyy muiden kansojen jumalia, joista ei kerrota lainkaan noin julmina.
Minuakin uskovaisena askaruttaa, että syvän pahuuden ja rikollisuuden palkka Vt:n aikoihin oli kuolema. Olisiko ollut jokin parempi keino? Varmaan tähänkin saan aikoinani tyhjentävän vastauksen.
Tälläisten aloitusten hämäävä piirre on se, että kerrotaan tuomio, mutta rikos jätetään (tarkoituksella?) kertomatta. Asia jää puolinaiseksi ja asiayhteydestä irroitetuksi. En vaan edelleenkään ymmärrä ketä tai mitä tälläinen palvelee? Olen tätä kysellyt ennenkin, yhtään vastausta en tähän epäloogiseen toimintaan ole saanut. Totuutta tälläinen toiminta ei ainakaan palvele. Ja voisi olettaa, että totuus juuri olisi tärkeä ja kiinnostaisi kaikkia.- Opeta meitä
juhani1965:
Kerrotko meille, mitkä olivat näiden kansojen synnit:
heettiläiset ja amorilaiset, kanaanilaiset ja perissiläiset, hivviläiset ja jebusilaiset?
Mistä löysit tiedon niistä? Olisihan mielestäsi tärkeää mainita myös rikos eikä vain Jumalan käskyä tappaa heidät. Kerro nyt meille se totuus, jota itse peräänkuulutat. - tt11
Opeta meitä kirjoitti:
juhani1965:
Kerrotko meille, mitkä olivat näiden kansojen synnit:
heettiläiset ja amorilaiset, kanaanilaiset ja perissiläiset, hivviläiset ja jebusilaiset?
Mistä löysit tiedon niistä? Olisihan mielestäsi tärkeää mainita myös rikos eikä vain Jumalan käskyä tappaa heidät. Kerro nyt meille se totuus, jota itse peräänkuulutat.Itse en enää muista mikä oli kunkin kansanryhmän synti, mutta on kyllä teoksia joissa myös tämä puoli tuodaan esiin.
Sen muistan, että Kaanaan maat kansat Jumala tuomitsi kuolemaan ja eräänä perusteena oli, että aina esikoiset heitettiin Molokin kitaan mikä varmaan oli jonkinlainen rikkipitoinen tulipätsi. Kuinka kauhea tapa tuollainen onkaan ! Opeta meitä kirjoitti:
juhani1965:
Kerrotko meille, mitkä olivat näiden kansojen synnit:
heettiläiset ja amorilaiset, kanaanilaiset ja perissiläiset, hivviläiset ja jebusilaiset?
Mistä löysit tiedon niistä? Olisihan mielestäsi tärkeää mainita myös rikos eikä vain Jumalan käskyä tappaa heidät. Kerro nyt meille se totuus, jota itse peräänkuulutat.Hyviä kysymyksiä. Kyseisten kansojen synnit löytyvät saman Raamatun sivuilta kuin itse tuomiokin. Ensinnäkin Jumala oli pitkämielinen näitä kansoja kohtaan, antoi vuosisatoja aikaa parannuksen tekoon. Kun sitä ei tapahtunut, seurasi tämä tuomio, pahuuden mitta täyttyi. Kuten Raamattu ilmaisee asian: "Näiden kansojen jumalattomuuden tähden Herra, sinun Jumalasi,karkoittaa heidät sinun tieltäsi..".
Kansojen synnit olivat moninaiset: Esim. sukupuolinen moralittomuus rehoitti, "Rikkaat rikastuivat ja köyhät köyhtyivät", oli okkultisimia,astrologiaa,taikauskoa,spiritismiä ja hedelmällisyyskultteja, pakanatempeleissä palvelivat mies-ja naispuoleiset prostotitoidut ja lapsia uhrattiin Baal jumalalle.
- tt11
Syyttä suotta Jumala ei tapata ketään.
Itse uskon, että kyseessä olivat ihmisryhmät, joiden pahuus oli täyttä paatumusta. Nämä kansat tekivät pahuutta jossain muodossa niin kauhein menoin, että heidän kohdallaan kaikki järki ja moraali oli mennyt peruuttamattomasti ja ainut keino oli tappaa heidät kaikki tyyni pois pahuutta harjoittamasta.
Myös lähitulevaisuudessa Jumala toimii täsmälleen samoin periaattein. Kaikki joille pelastus Jeesuksessa ei ole kelvannut ja ovat alentuneet pilkkaamaan tuottamuksellisesti ja systemaattisesti Jumalaa, niin kaikkia heitä kohtaa sama rangaistus kuin Vanhan testamentin aikoihin.
Eli tässä suhteessakin Jumala sama kuin ennenkin. Jumala ei muutu eikä Hänen periaatteensa muutu. tt11. Miksi et tiedä? Heetiläisten ym. seitsemän kansan "synti" oli se, että he asuivat väärässä paikassa: siinä minne Israelin Jumala oli tarkoittanut asuttaa israelilaiset Egyptin jälkeen.
Jumalan ratkaisu oli niin hänelle tyypillinen: heidät piti surmata. Ikävä kuulla, että "Jumala ei muutu". Se tietää viattomia uhreja.- EL: ak.IM
sotahullua
Ei tosta nyt isoja otsikoita saa aikaiseksi. Tosta on korjaus Malakian kirjoituksien viimeisessä luvussa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,824404Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu242978Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt262825Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1162575Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172499Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1122238Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e1012190Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.6382068Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka342038MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,141995