Oletteko huomanneet miten Sunnuntaisuomalainen-lehti seilaa mielestään rohkeasti ajan hengen etunenässä. Esim. viime sunnuntaina lehti mainosti etusivullaan transvestiittia ja takasivullaan työnarkomaania. Jouluna alla ei esitety Joulun sanomaa vaan puffattiin näyttävästi kirstinuskon vastaista mutta "neutraalia" vapaa-ajattelua. Eipä taida kestävät arvot olla mediaseksikkäitä tai vaatinevatko toimittajailta ehkä liikaa paneutumista asiaan?
Arvojen rapautuminen: Case Sunnuntaisuomalainen
Babylon6
11157
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Nyt SS:ssa puffattiin uskollisen eli monogamisen parisuhteen "vaihtoehtoja". Uskottomuus ja vastuuttomuus näyttää olevan lehden linja.
tänään tyydyttin esittelemään etusivulla vain panomieskirjallisuutta, sisäsivuilla oli jopa asiaakin..
Ei se vastuuttomuus tai petollisuus kuulu terveeseen suhteeseen oli kyse sitten polygamisesta tai monogamisesta suhteesta. Pahinta tässä yhteiskunnassa ja suhteissa on ihmisten petollisuus ja valehtelu, johon oikein kannustetaan median ja yhteiskunnan taholta.
Tänään kansaa valistetaan siitä miten tyttölapsesta kasvaa poika.
7.4.13 ymmärtämystä sai kannabiksen käyttö, vaikkei se kuulemma ole ihan sama kuin "vesilasin juominen".
media on per.keleen hallussa
Sunnuntaisuomalaisen artikkeli oli hyvä ja asiallinen. Ihmisten halu ilmaista oman sukupuolensa lisäksi vastakkaista sukupuolta lisääntyy koko ajan ja hyvä niin. Jos se tuo iloa elämään, niin mitäpä tuo kenellekään kuuluu!
Mitä se kenellekään kuuluu, jos minä elän omassa muiden mielestä harhaisessa todellisuuskäsityksessä mutta en loukkaa kenenkään koskemattomuutta? Te transutkin olette ainakin Usarin keskusteluja seuraamani perusteella todella kärkkäitä tuomitsemaan skitsofreenikot ja psykootikot, mutta kun teitä arvostellaan samojen periaatteiden mukaan niin vetoatte rasismiin!
Mielestäni on hyvä että joulusta yritetään saada vaihtoehtoisia näkemyksiä, eikä sitä satukirjan tuotetta, kuitenkin itselleni tärkeämpää olisi saada se kulutusjuhlakäsitys joulusta pois ja vaikka sitten kristillisiä arvoja korostaen. Tähän ei tietenkään korporaatiomedia kykene.
joulu ei ole kristillinen juhla, vaan sol invictuksen juhla jonka päälle on lätkitty mukakristillisiä piirteitä, Jeesus ei syntynyt jouluna
joulu on täsin kaupallistettu kapitalistinen muka kristillinen pyhä..
Että v i tut siitä..
Linja jatkuu vakaana; tänää SS ylistää yksipuolisesti joogaa, tarot-kortteja ja liberaaliteologiaa.