Uutistoimistot kertovat
Paavi eroaa
cuccvl ön
27250
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Paljonkohan saapi eläkettä?
Todennäköisesi hyvinkin riittävästi. Sanoisinko jopa ihan liikaa.
Paaveilla ei ole palkkaa eikä eläkettä. Hän tulee saamaan asunnon ja ruuan ja mahdollisesti tarvitsemansa lääkkeet ja lääkärinavun, mikä ei liene liikaa 23erfg:nkään mielestä, pitkästä ja uskollisesta elämäntyöstä kirkossa.
Kiitos paavi Benedictus elämäntyöstä Jumalan palveluksessa!
http://www.dailymail.co.uk/news/article-2269255/Popes-dove-peace-ends-pieces-Seagull-attacks-bird-seconds-Pontiff-releases-Vatican-balcony.html
Annan kaiken tukeni uskoville katolilaisille tässä asiassa. Pidän paavin ratkaisua ennen kuulumattoman häpeällisenä kirkolle, mutta rukoilen puolellenne parempaa tulevaisuutta!
Minä en pidä työkyvyttömän vanhuksen vetäytymistä pois paavin vaativasta työstä häpeällisenä, pelkästään murheellisena. Olen läheltä seurannut vanhusten elämää ja tiedän mitä se on. Vaikka hyviä hetkiä olisi, ei kokopäivätyö onnistu. Ei enää pysty esiintymään julkisesti pettävän fysiikan tai aivotoiminnanhäiriöiden takia. Paavi on aktiivinen kirkon pää, ei mikään kumileimasin. Hänen vuorokausiohjelmansa on ollut julkisestikin nähtävillä. Se on vaativa 60-vuotiaallekin saati sitten vanhemmalle.
Onhan niitä vanhuksia pidetty tärkeissä viroissa, vaikka jokainen on nähnyt, että mistään ei tule enää mitään. Benedictus ei halua olla tällainen henkilö.
Tuleekohan avioerokin nyt mahdolliseksi kun paavi saa erota noin vain?
Paavi nimittäin tiesi ryhtyvänsä paaviksi kunnes kuolee. Mitä se nyt mamistelee?
Benedictuksella lienee muistissa, kun hän hoiti sairaan paavin virkatehtäviä viitisen vuotta. Hän ei halua samanlaista kohtaloa omille avustajilleen, vaan luopuu tehtävistään, kun vielä voi sen itse sanoa.
Luultavasti Benedictus siirtyy Jumalan luokse jo melko pian. suotakoon hänelle iankaikkinen muisto, kun se aika tulee.
Onneksi ei seurannut edeltäjänsä esimerkkiä.
Kenen etua se palvelee, että kirkon johdossa on toimintakyvytön vanhus?
Parempi toimintakyvytön kuin virkaintoinen - niitäkin on nähty!!
Kekkonen teki toisin. Erosi vasta sitten, kun ei enää ymmärtänyt, mistä virasta oli eroamassa.
"Kekkonen teki toisin. Erosi vasta sitten, kun ei enää ymmärtänyt, mistä virasta oli eroamassa. "
Kekkonen ei eronnut, eikä tietänyt mistään mitään¨, kuvitteli vain olevansa Jumalasta seuraava.
Onhan tämä järkyttävä uutinen, mutta se ei ole sitä kirkon kannalta. Kirkko tulee saamaan uuden paavin, joka apostoli Pietarin seuraajana johtaa sitä eteenpäin.
Usko näkee asiat aivan toisessa valossa kuin uutistoimistojen otsikot.
Jospa Josef ainoana paavina tajusi mitä kusetusta tuohon virkaan sisältyy? Tajusi, ettei Jesseä voi kukaan "hitlerjugend" korvata! Rehellinen heppu!
10 pistettä!!!
Jos Turkson valitaan paaviksi, maailman pankkijärjestelmä saattaa muuttua todella nopeasti. Hän on ajanut uuden maailmanpankin luomista:
http://www.news.va/en/news/full-text-note-on-financial-reform-from-the-pontif
New World Order antoi Ratzingerille käskyn erota, ja Ratzinger tietysti noudattaa vapaamuurarien ja illuminaattien tahtoa.
Haikea päivä, mutta selvästikin paavi on harkinnut asiaa tarkasti ja tämä on oikea ratkaisu. Kaikkea hyvää hänelle ja katoliselle kirkolle nyt ja tulevaisuudessa!
Uutisoinnista särähtää korvaan, että olikohan se CNN vai BBC jossa toivotaan seuraavaksi räväkkää "mediapaavia". Aivan kuin Benedictus XVI ei olisi ollut heidän makuunsa tarpeeksi vakuuttava ja aktiivinen. Hävytöntä.
Totta, on ihan asiallista antaa tilaa nuoremmalle, kun tuntee voimansa heikkenevän. Saappaat jalassa kuolevista sankaripaaveista ei ole hyötyä kirkolle, jos eivät sitä pysty kunnolla johtamaan. Kunnioitukseni Benedictusta kohtaan nousee entisestään, kun ajattelee mistä hän on valmis luopumaan kirkon edun nimissä. Harva tuohon pystyy, Vaatii aikamoista epäitsekkyyttä ja henkistä/hengellistä kanttia.
"Saappaat jalassa kuolevista sankaripaaveista ei ole hyötyä kirkolle, jos eivät sitä pysty kunnolla johtamaan."
Kyllä minusta hekin ovat arvokkaita ja tarpeellisia, aivan erityisesti nykyisenä nuoruutta palvovana aikana.
Nazinger taisi aavistella jotain. Voisin kuvitella että on tulossa isompia paljastuksia Vatikaanin sotkuista pedofilia- ja pankkimaailmassa. Rotta jätti uppoavan laivan.
Hän erosi, että jää enemmän aikaa lapsille.
Ensin savustetiin ulos Wrobel, nyt Benedictus. Ja muka ei ole katkirkkoa enää olemassa!
Harmi ettei piispa Sippo ehtinyt vielä kardinaaliksi...muuten saisimme suomalaisen paavin.
Pidän tätä merkkinä siitä, että Vatikaani on lopullisesti joutunut Uuden maailmanjärjestyksen rakentajien haltuun.
Olen itkenyt jo eilisiltapäivästä alkaen, enkä ole yötäni saanut nukuttua. Uutinen Hänen Pyhyytensä vetäytymisestä on ollut minulle kauhea isku, sain kunnian tutustua häneen ollessaan vielä kardinaali, ja hän on ollut suuri kunnioitukseni ja ihailuni kohde. Ymmärrän Hänen ratkaisunsa, joten tuskani on subjektiivista. Mutta olen järkyttynyt ja sanaton.
Meillä ei kohta ole enää saksalaista kaikkien aikojen oppineinta Pyhää Isää.
Huonoin paavi vuosisatoihin eroaa, toivottavasti saamme paremman tilalle. En todellakaan jää kaipaamaan häntä.
Paavin ero kertoo kaiken: hän epäonnistui. Toivottavasti ensi kerralla kardinaalit miettivät pitempään ja rukoilevat enemmän ennenkuin ryhtyvät paavinvaaliin.
Kun B16 on kuitenkin nimittänyt puolet kardinaaleista itse, ja toinen puoli on JP2 nimittämiä, niin voidaan olla aika varmoja että uusi paavi on samasta puusta veistetty. Ja tätähän kirkko tarvitseekin. Uskollista isäntää talolleen.
Oremus pro invicem.
y.m.sJ ospa paavi vasta nyt huomasi,ettei jumala ollut valinnut paavin vvirka-asemaa edustamaan itseään,vaan tavallisia oikeutta rakastavia vaatimattomia kalastajiaustamaan itseäänavallisia