Eiköhän Raamattu tarinoineen ole nykyään vaan aikamoinen satukirja, onhan se aikojen saatossa muuttunut käännösten myötä ja kaikki asiat kovin tulkinnanvaraisia, että pitäisikö niitä tulkita kirjaimellisesti vai kuvainnollisesti ja hassu juttu kun "uskomattomiin" nuo jutut ei päde millään tavalla :-)
raamattu
3
136
Vastaukset
- Hullutusta saarnautetaan
Raamattu on Kaikkivaltiaan ja pyhän kolmiyhteisen Jumalan pyhää sanaa.
http://www.koivuniemi.com/cgi-bin/raamattuhaku?hakuehto=1&kirjat=1ko
->
1.Kor
1:18 Sillä sana rististä on hullutus niille, jotka kadotukseen joutuvat, mutta meille, jotka pelastumme, se on Jumalan voima.
1:19 Onhan kirjoitettu: "Minä hävitän viisasten viisauden, ja ymmärtäväisten ymmärryksen minä teen mitättömäksi."
1:20 Missä ovat viisaat? Missä kirjanoppineet? Missä tämän maailman älyniekat? Eikö Jumala ole tehnyt maailman viisautta hullutukseksi?
1:21 Sillä kun, Jumalan viisaudesta, maailma ei oppinut viisauden avulla tuntemaan Jumalaa, niin Jumala näki hyväksi saarnauttamansa hullutuksen kautta pelastaa ne, jotka uskovat,
1:22 koskapa juutalaiset vaativat tunnustekoja ja kreikkalaiset etsivät viisautta,
1:23 me taas saarnaamme ristiinnaulittua Kristusta, joka on juutalaisille pahennus ja pakanoille hullutus,
1:24 mutta joka niille, jotka ovat kutsutut, olkootpa juutalaisia tai kreikkalaisia, on Kristus, Jumalan voima ja Jumalan viisaus.
1:25 Sillä Jumalan hulluus on viisaampi kuin ihmiset, ja Jumalan heikkous on väkevämpi kuin ihmiset.
1:26 Sillä katsokaa, veljet, omaa kutsumistanne: ei ole monta inhimillisesti viisasta, ei monta mahtavaa, ei monta jalosukuista,
1:27 vaan sen, mikä on hulluutta maailmalle, sen Jumala valitsi saattaaksensa viisaat häpeään, ja sen, mikä on heikkoa maailmassa, sen Jumala valitsi saattaaksensa sen, mikä väkevää on, häpeään,
1:28 ja sen, mikä maailmassa on halpasukuista ja halveksittua, sen Jumala valitsi, sen, joka ei mitään ole, tehdäksensä mitättömäksi sen, joka jotakin on,
1:29 ettei mikään liha voisi kerskata Jumalan edessä.
...Samanlainen aihepiiri jatkuu samassa kirjeessä...
1.Kor
2:12 Mutta me emme ole saaneet maailman henkeä, vaan sen Hengen, joka on Jumalasta, että tietäisimme, mitä Jumala on meille lahjoittanut;
2:13 ja siitä me myös puhumme, emme inhimillisen viisauden opettamilla sanoilla, vaan Hengen opettamilla, selittäen hengelliset hengellisesti.
2:14 Mutta luonnollinen ihminen ei ota vastaan sitä, mikä Jumalan Hengen on; sillä se on hänelle hullutus, eikä hän voi sitä ymmärtää, koska se on tutkisteltava hengellisesti. - jli
toistat tällaisia kuluneita ilmasta otettuja fraaseja, toivoisin, että tutustuisit muutamiin seikkoihin koskien Raamattua, esim. linkki:
http://www.nic.fi/~jlindell/miksikristusko.htm / Raamattu.
Usein viitataan siihen, että on niin monenlaisia tulkintoja ja ettei toisen tulkinta voi olla parempi kuin toisen.
Tämä sinänsä usein oikeaksi todettu väite johtuu siitä, että moni yrittää lukea Raamattua omien väritettyjen silmälasien läpi. Silloin käy niin kuin käy. Jokaiseen mielipiteeseen voi saada Raamatusta tukea, mutta silloin Raamatun sanoma vääristyy ja sen varsinainen sanoma jää saamatta omaksi vahingoksi.
Raamatun lukemisessa on kuitenkin tiettyjä periaatteita, joiden meidän tulisi noudattaa. Muuten mennään helposti pieleen.
Toivoisin, että jokainen, joka pohtii Raamatun luotettavuutta, tutustuisi myös linkkiin:
Raamatun selittämisen ja tulkinnan perusteet http://www.nic.fi/~jlindell/raamluku.htm
Kirjoitin äskettäin:
Monet yrittävät lukea Raamattua (tai sitten eivät lue) omien periaatteiden ja ennakkoluulojen silmälaseilla, eivätkä ymmärrä mitään (eivätkä tule ymmärtämään).
Miten olisi jos ensiksi yrittäisi vähän paneutua niihin periaatteisiin, joilla Raamattua tulisi lukea. Silloin Raamattu alkaa avautua ja siitä tulee rikas aarrekammio.- huu
Kyllähän me kaikki ollaan jonkinsortin uskovaisia.
Siksi en näekään maailmaa niin kuin juutalais-kristilliset; kahtiajakona uskovaisiin ja ateisteihin.(Raamattu-skitsofrenian alkeet!)
Kiinnittäisinkin mieluummin huomiota siihen, mihin uskotaan ja pidänkin sitä oleellisena asiana ihmisen ja inhimillisyyden kannalta.
"Autuaaksitekevän" pelkän uskon korostamisen sijaan kiinnittäisimmekin enemmän huomiota siihen sisältöön, mihin uskomme!
Emme siis enää pitäisi tärkeänä kahtiajakoa uskovaisiin ja ei-uskovaisiin, koska todellisuudessa onkin kyseessä vain raamatun luoma rasististyyppinen dualistinen harhakäsitys.
Juutalaisten taikausko-satuilu taas on suorastaan rikollista toimintaa, kun väitetään asiassa olevan jokin rakkaudellinen ydinsanoma, joka on täysin eri käsitys, minkä raamatusta lukemalla saa.
Vielä se, kun väittävät, että jumala olisi raamatun tekstin mukainen ilkiö, on kyseessä suoranainen jumalanpilkka!
Jos jumala olisi raamatun ilmoittaman kaltainen sadistinen mulkvisti, ei jumala olisi pystynyt luomaan kuin enintään paskaläjän.
Raamattu on hurmahenkisen skitsofrenian vallassa kirjoitettua epäinhimillisen sanan täyttämää alkeellista sekoilua, eikä sovi kellekään opiksi ristiriitaisuutensa ja vastakkaisuuksiensa vuoksi.
Raamattu itsessään luo enemmän ennakkoluuloja, kuin poistaa niitä!
Raamattu on hurmahenkisen fraasi-aasin perusoppikirja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399230Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748074Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681625850William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542409Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62127Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821769Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201710Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921486Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71458Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4401393