Nyt kun nimimerkit dfndr ja blindwatchmaker ovat rekisteröitäityneet, osoittaa se että tieteellisen creationismin vetovoima on niin vahva että saa se uusiakin evolutionistejakin kiinnostumaan aiheesta!
Creationismin menestys
siitä niin
262
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Miten totta! Kauan sitten nuorena miehenä, alkutalvesta 2011, lankesin itsekin tuohon vetovoimaan. Enkä vieläkään saata täysin käsittää, kuinka helposti tietty ihmistyyppi voikaan hylätä tieteen ja ajattelun.
Osan olen jo käsittänyt, kun olen havainnut että kreationisteille ei ole jaettu sitä tiettyä asiaa mitenkään suurella kauhalla.
Luonnontieteet, biologia mukaanluettuna ovat aina kiinnostaneet. Evoluutiosta kiinnostuin lukioikäisenä luettuani kaksi kirjaa.
Ensimmäinen oli jehovan todistajien kreationismia opettava kirja. Kirjan nimeä en enää muista. Jo silloisella lukiotason tietämykselläni evoluutiosta ja luonnontieteistä oli helppo havaita miten virheellisiä kirjan väittämät olivat ja kuinka osa esitetyistä väitteistä oli jopa tietoisesti harhaanjohtavia. Tuon kirjan lukemisesta lähtien olen tuntenut vastenmielisyyttä jehovan todistajia ja kirjaimellisesti raamatun luomiskertomukseen uskovia uskonlahkoja suuntaan.
Seuraava kirja oli Dawkinsin Sokea kelloseppä. Se oli todella vaikutta lukukokemus ja vastasi moniin kysymyksiin mitä minulla oli mielessäni evoluution mekanismeista. Siitä lähtien olen evoluutioteorian kehittämistä seurannut, mutta olen myös perehtynyt kreationismiin ja älykkääseen suunnitteluun. On hyvä pitää mieli avoinna vaikka ateisti olenkin.
Aloin osallistumaan tämän palstan keskusteluihin, koska vastustan kreationismia kolmesta syystä: 1. En pidä kreationistien ja epärehellisyydestä, vääristeltyjen ja valheellisten väitteiden levittämisestä. 2. En pidä yleisemmällä tasolla uskomusjärjestelmistä koska niihin liittyy monesti myös henkistä väkivaltaa ja hyväksikäyttöä (olen joutunut todistamaan tätä lähipiirissäni). Uskomusjärjestelmiä käytetään vallankäytön välineenä. 3. Kreationismiin liittyy hyvin yleisesti tieteenvastaisuutta. Tieteen vastustaminen on hyvin typerää ja lyhytnäköistä yhteiskunnalle.
Keskustelun tasoon tällä palstalla olen kyllä pettynyt, lähinnä parin kaikkien tunteman trollin takia - tunnistatte kyllä itsenne.