Pääkonttorikin myöntää epäsuorasti julkisen salaisuuden. Yhteenvetona artikkelista voi todeta, että vaikka tiede kuinka jotain osoittaisi, niin sitä ei voi asettaa Raamatussa kerrottavan Jumalan sanan edelle, jos siis haluaa pitää kiinni sola scripturasta eli opin ainoasta normista Raamatusta.
Voiko tästä päätyä muuhun johtopäätökseen, kuin että kreationismilla ei ole mitään tekemistä tieteen kanssa, vaan se on kirjaimellisen Raamatun sanan palvontaa?
http://creation.com/end-times-and-early-times
Sola scriptura?
4
128
Vastaukset
- dfndr
"Voiko tästä päätyä muuhun johtopäätökseen, kuin että kreationismilla ei ole mitään tekemistä tieteen kanssa, vaan se on kirjaimellisen Raamatun sanan palvontaa?"
No huh. Oliskos tosiaan noin - tätä täytyy nyt jonkin aikaa sulatella ... :) Tuon periaatteen mukaan siis jos Raamatun teksti perustuu vanhempaan tekstiin, joka poikkeaa Raamatusta, vanhempi teksti ON väärässä, siitäkin huolimatta että se on alkuperäisempi.
Raamattu on siis eräänlainen Jumalan sanan julkaisuversio 1.0, ja kaikki edeltävä materiaali oli pelkkää betaa.- O'ou
Mielenkiintoista.
"Christians generally differ in their understanding of eschatology on the basis of their different interpretations of Scripture alone. The differences in views do not originate from anything outside of the Bible. ------ Disagreements over eschatology, baptism, etc. begin and end with the Bible—the authority of the Bible is not normally an issue."
"However, erywhen it comes to Genesis, virtually evone agrees about what Genesis says and how the writer(s) meant readers to understand it—six ordinary days of creation...------- But outside influences generate the differing viewpoints—for example, the conjectures of the historical sciences such as cosmology, paleontology and archaeology."
Eli on siis ihan OK, jos opit eroavat esim. maailman viimeisistä tapahtumista eri lahkojen tulkitessa Raamattua omilla tavoillaan. Vaikkakin käsitetään asioita ja opetetaan ihan päinvastaisin tavoin, silti Raamatun auktoriteetti on näissä kaikille selvä, ei mitään hämminkiä.
Mutta jos erimielisyyden pohjalla on jokin Raamatun ulkopuolinen tietolähde, niin siinä tapauksessa eroavaisuudet opissa ovat erittäin paha asia. Raamatun auktoriteetti kyseenalaistuu.
Oli tuossa kyllä selvä valhekin:
"virtually everyone agrees about ---- six ordinary days of creation ----- But outside influences generate the differing viewpoints"
Ei siihen tarvita mitään Raamatun ulkopuolista vaikutusta, jos on eri mieltä 6 kirjaimellisesta luomispäivästä. Raamattu itse sanoo, että Jumalan edessä 1 päivä on kuin 1000 vuotta ja 1000 vuotta kuin 1 päivä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut ja Tall poppy -syndrooma
Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky635152Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa
Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va2524198Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla
nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty573808Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta
ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,1372196Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.171551Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar601176Tiesitkö? Kohutun L/over sarjan Juha eli Jani Volanen on tämän julkkisnaisen ex-mies!
Jani Volanen näyttelee L/over - ikuisesti minun psykologisessa trillerissä Juhaa. Mutta tiesitkö, että hän on tämän julk6929- 93872
entäs jos yhtenä päivänä kävisi niin
että miehet vaan yhtäkkiä kollektiivisesti kyllästyisivät ja lopettaisivat naisten palvelemisen ja naiset saisivat pärjä137847Ajattelen sinua
Ajattelen sinua joka päivä, joka hetki… Kaikkea, mitä minun olisi pitänyt sanoa sinulle, enkä osannut sanoa, kaikkea nii31827
