Se taisi olla vuosi -97, tai jopa -96. Sain ensimmäisen sähköpostini jossa oli tuo outo merkki.
miikä jumalauta...jouduin siristelemään näyttöä varmistuakseni näkemästäni. Kyllä, viestin lopussa oli ylimääräinen kaksoispiste ja sulut kiinni-merkki.
Oliko acid house tullut takaisin?
Pian sain huomata että varsinkin naiset alkoivat päättää viestinsä säännönmukaisesti tuohon kummalliseen merkkiin. Tarkoittiko tämä nyt sitä, että minunkin pitäisi, kun olen nainen? Ryhtyä hakemaan näppikseltä ylimääräisiä välimerkkejä että jollekin tulisi parempi mieli?
Tapa yleistyi ja yleistyi. Kauhukseni huomasin lopulta, että nokialaisessanikin on erillinen hymiövalikkonsa, josta ei niitä perkeleitä saa edes poistettua! Tästäkö minä maksoin, tästäkö??
Toistaiseksi työnantajani ei ole puuttunut siihen, etten lopeta viestejäni sulku-, keno- tai D-merkkiin. Olen saanut käyttää ihan pistettä vaan. Hymiökansa tekee kuitenkin hiljaista vallankumoustaan salakavalasti kaikkialla, ja vielä tulee päivä, jolloin peruskoulussakin opetetaan, että kaksi virkettä erotetaan toisistaan kaksoispisteellä ja sulku kiinni -merkillä. Kysymyslauseen perään kaksoispiste, tavuviiva ja o.
Mikä on näiden välimerkkikasautumien informaatioarvo? Niilläkö tätä maailmaa parannetaan? Tuleeko joku onnelliseksi sulkumerkeistä, pahoittaako joku mielensä jos saa pelkän pisteen?
Ei, näitä asioita ei hoideta näin.
Onko ihan mahdotonta vain sanoa asiansa ja lopettaa siihen, saatana.
HYMIÖKANSALLE
16
1452
Vastaukset
- ^_^
tervehdys. oi kiukkuinen !
Kyllä , olen samaa mieltä turhuus laittomaksi!!
Eli voi niitä ketkä eivät verbaalisesti osaa ilmaista itseään, Vaan käyttävät apunaan mitä älyttömämpiä lyhenteitä. Esim O_O = huh huh..
>_< = hapan.. ^_^ = iloinen.. jne..sit viä valmiit semmoset !! yäk !! tai siis mikäs siinä, luonnollisuus laittomaksi !! hehe. älä välitä, en minäkään.. & hyvää jatkoa. - kääk
ja vielä tu
ko nykyää on nii kiire ettei ehi eikä jaksa kirjottaa konaista sannaa esmes
nauru siin on viis kirjainta ja kaksoinpisteellä ja isolla deellä säästää aikaa ja rahhaa kanssa ja tullee kolome sormenpainallusta vähemmä
noituakkii pittää nykyää kahella tai yhellä viimesellä tavulla ni on muka ko sivistyneempi ja sentakkii pelekän pisteenki käyttö lopussa osottaa moukkamaisuutta
jos haluaa olla viksu ja vilimaattinen ni pittää käyttää kaikkii niittä ihime merkkejä mitä sun näppikseltä vaa löytyy- ;())
Joo, että :~. ;P. ;:)) että, siinähän se tärkein tulikin. Ja sitten ^> * ' )( \ / " ´$, niin. Että kirjoitellaan taas...
- Äijä
Mutta eihän acid ole koskaan poistunutkaan! =)
- Kirjoitellaan ^^
Hymiöt kuvastavat kirjoittajan ilmeitä ja tunteita :) oletko noussut väärällä jalalla sängystä ;DD minäpä en ole :P
- Kummitus
välillä yrittää kyllä seisoa päällänsäkin ja käsittää näitä merkkejä ja sittenkin joutuu arvaamaan. No mikäpä siinä, tuleepa samalla vähän voimisteltua muutakin kuin sormia.
- Velma
Jos kaikki vaan hihhuloivat kesäsandaaleissa ja lähettelevät toisilleen hymiöitä, ei tästä maailmasta tule valmista ikinä. Täytyy täällä jonkun pitää järki päässä ja tehdä töitä. Mutta se nyt oli ennalta-arvattavaa että viesti se ei mene perille näille happopäille.
- selittäjä
Velma kirjoitti:
Jos kaikki vaan hihhuloivat kesäsandaaleissa ja lähettelevät toisilleen hymiöitä, ei tästä maailmasta tule valmista ikinä. Täytyy täällä jonkun pitää järki päässä ja tehdä töitä. Mutta se nyt oli ennalta-arvattavaa että viesti se ei mene perille näille happopäille.
Hymiöiden primäärinen tehtävä on kuvastaa kirjoittajansa mielialaa sillä hetkellä tai kuvastaa sitä, mitä mieltä kirjoittaja on kirjoittamastaan asiasta (lause/virke ennen hymiötä).
Kirjoittaessa ilman hymiöitä on vaikea kuvastaa, millä mielialalla kirjoittaa. Puhuttaessa tätä ongelmaa ei ole, koska kasvonpiirteet näkyvät. Hymiö korjaa tämän ongelman.
Otetaan esimerkki:
1.
Näin unta, että käärme viipaloi pääni juustohöylällä.
2.
Näin unta, että käärme viipaloi pääni juustohöylällä. :D
Jälkimmäisessä esimerkkilauseessa on hymiö ja ensimmäisessä ei.
Ensimmäinen lause kertoo faktatiedon mutta lukija ei saa mitään käsitystä siitä, mitä mieltä kirjoittaja on virkkeessään esittämästään asiasta.
Jälkimmäinen lause kertoo faktatiedon ja lisäksi lukija saa selville, mitä mieltä kirjoittaja on virkkeessään esittämästä asiasta.
Ensimmäiseen esimerkkiin lukija voisi vastata näin:
Sepä hirveää!
Mutta koska unen kirjoittajan mielestä uni ei ollut hirveä, hän pisti hymiön ilmoittaakseen, ettei uni ollut hänen mielestään järkyttävä. Jälkimmäiseen esimerkkiin voisi vastata näin:
Hahhah, sulla on hassuja unia!
Toisin sanoen: Hymiö estää väärinymmärryksiä. Hymiöllä voi helpommin viitata sarkastisuuteen ja asian vakavuuteen. - tilannetta seurannut
selittäjä kirjoitti:
Hymiöiden primäärinen tehtävä on kuvastaa kirjoittajansa mielialaa sillä hetkellä tai kuvastaa sitä, mitä mieltä kirjoittaja on kirjoittamastaan asiasta (lause/virke ennen hymiötä).
Kirjoittaessa ilman hymiöitä on vaikea kuvastaa, millä mielialalla kirjoittaa. Puhuttaessa tätä ongelmaa ei ole, koska kasvonpiirteet näkyvät. Hymiö korjaa tämän ongelman.
Otetaan esimerkki:
1.
Näin unta, että käärme viipaloi pääni juustohöylällä.
2.
Näin unta, että käärme viipaloi pääni juustohöylällä. :D
Jälkimmäisessä esimerkkilauseessa on hymiö ja ensimmäisessä ei.
Ensimmäinen lause kertoo faktatiedon mutta lukija ei saa mitään käsitystä siitä, mitä mieltä kirjoittaja on virkkeessään esittämästään asiasta.
Jälkimmäinen lause kertoo faktatiedon ja lisäksi lukija saa selville, mitä mieltä kirjoittaja on virkkeessään esittämästä asiasta.
Ensimmäiseen esimerkkiin lukija voisi vastata näin:
Sepä hirveää!
Mutta koska unen kirjoittajan mielestä uni ei ollut hirveä, hän pisti hymiön ilmoittaakseen, ettei uni ollut hänen mielestään järkyttävä. Jälkimmäiseen esimerkkiin voisi vastata näin:
Hahhah, sulla on hassuja unia!
Toisin sanoen: Hymiö estää väärinymmärryksiä. Hymiöllä voi helpommin viitata sarkastisuuteen ja asian vakavuuteen."Hymiöiden primäärinen tehtävä on kuvastaa ... sitä, mitä mieltä kirjoittaja on kirjoittamastaan asiasta"
Mutta mitä tällä suhtautumisensa ilmauksella sitten tehdään? Mikä on SEN funktio?
JoJo, tuo parisuhdepalstan Bolívar, on ansiokkaasti kiteyttänyt yhden selityksen seuraavasti:
"Naisilla on kummallinen tapa olla tyytyväisiä tyhmyytensä keskellä vai mitä muuta tarkoittaa esim. seuraava lausahdus: "Olen kyl pikkasen bimbo mutta minkäs teet :o =) ;) :-)" Huomaa mittava määrä hymiöitä, jolla tämä naisen itsensä hyväksyttämä typeryys korostetaan ja hyväksytetään."
- mungo
Siis hymiöhän viittaa yleensä edellä kirjoitettuun lauseeseen ja se lause voi saada aivan eri merkityksen hymiöllä ja hymiöttä.
vrt.
Pidä turpas kiinni idiootti.
Pidä turpas kiinni idiootti :)
Kyllähän tuosta hullukin huomaa, että toinen on tosissaan ja toinen leikkimielellä...
Ja sun täytyy muutenkin pikkuhiljaa hyväksyä se tosiseikka, että tällanen sähköinen keskustelu on TÄYSIN eri asia kuin joku hemmetin äidinkielen aine! - def
Toinen ärsyttävä nykyajan kirjoitustyyli on lopettaa virke kolmeen pisteeseen yhden sijaan.
Esim. Työpäiväni on nyt ohi, joten lähden kotiin...
Miksi näin?- kaunotar
Täytyyhän lukijalle jotain jäädä arvailun varaankin.
(Esim. Lähden kotiin...). Siinäpä jäät miettimään, että mitähän se siellä kotona alkaa sit tekeen. Meneekö se ensin suihkuun, vai syökö ensin, vai ottaako pissen ensin jne.
Tätähän se tarkoittaa. Ettekö sen vertaa älyy? - työ-tön
Mutta, mutta se työpäivä jatkuu sielä kotona...
*muistelee* :) - kun
en itsekään ole aivan varma menenkö suoraan kotiin vai poikkeanko matkalla...hmm...pubiin...
- Peelokerho Administration :E
;SDF LOLOOL
- KuRkKU
Hehee xDD Onhan tuo kyllä melko ärsyttävää, hymiöiden laittaminen joka paikkaan, mutta mulla se on ainakin ku maneeri :) Esimes jos sanon: Se oli ihan seko! mun on pakko tunkee loppuun xD, niin se maailma vain pyörii, pyörii, pyörii ja pyörii, eikä kovin moni sitä pysäytetyksi saa ;D
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eroa Orpo! Orpo eroa!
Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa1092700Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!
Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava621724SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa
Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän151710Naiset ei halua kilttejä miehiä
Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,2631585Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti
Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --91552Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue261256Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä
Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.261125Kiinteistökauppoja
Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan411052RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI
Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä4041022Menettämisestä
Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?811015