Miten saa suburbanista henkilöauton, b-kortilla ajettavan?

annaja

Niin, kertokaapa tälle tietämättömälle naiselle, että miten sais Suburbanin katsastettua henkilöautoksi, niin että sais ajaa B-ajokortillakin? Tuo auto ois täydellinen meidän perheen käyttöön, mutta ku mulla ei ajokortti riitä, enkä millään viitsis alkaa ajaan isompa korttia! :)

5

179

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ---+++---

      Ei kai siinä niin päin ongelmaa ole? Dieselissä on henkilöautona niin torkysuuri vero, että niitä on sen takia rekisteröity kuomureiksi ja bensa-ha:ta löytyy Nettiautosta suoraankin jos kukkaro kestää bensalaskut.

      Jos Suburbanin haluat niin aja C-kortti. Silloin on verot ja pa-kulutus tolkullisella tasolla.

    • aapee

      Joo, ei tota uudemman mallin suburbania taida edes saada dieselinä, pelkkiä bensalla kulkevia ne näyttäis olevan jokainen. Se vain mietityttää, ku kaikki näkyis olevan katsastettu siten, että tarttee sen C kortin, enkä millään viittis sitä alkaa ajaan. Miten tommosen sais muutoskatsastettua henkilöautoksi??

      • ei kannata

        Siitä joutuisi maksamaan henkilöauton veron joka on viisinumeroinen luku.


      • aapee
        ei kannata kirjoitti:

        Siitä joutuisi maksamaan henkilöauton veron joka on viisinumeroinen luku.

        Ai että ihan kymmenia tuhansia, onko oikeasti näin???? Siis jos tuommosen bensa koneella kulkevan rekisteröis henkilöautoksi? What? :O


      • ei kannata
        aapee kirjoitti:

        Ai että ihan kymmenia tuhansia, onko oikeasti näin???? Siis jos tuommosen bensa koneella kulkevan rekisteröis henkilöautoksi? What? :O

        Jos siitä ei ole uutena maksettu henkilöauton autoveroa, siitä joutuu maksamaan kymmeniä tuhansia veroa. Uusissa autoissa vero menee päästöjen mukaan ja esimerkiksi kohtalaisen taloudellisen Volkkaripakun (bensa) rekisteröiminen henkilöautoksi maksaa n.30-40k€.

        Kannattaa siis ostaa jo valmiiksi henkilöautoksi rekisteröity koska niitäkin on.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      167
      3468
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      15
      2136
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      223
      1490
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1251
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1221
    6. 37
      1131
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1073
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      136
      1031
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      1004
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      41
      1000
    Aihe