...j.a illalla jäi Soinille jauhot suuhun
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013021516678493_uu.shtml
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288540402737.html
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013021516678493_uu.shtml
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288540402737.html
Vastaukset 6
Vanhimmat
katainen menetti kasvonsa jutussa. Milloin väärentäjä voisi kertoa oikeat luvut ilman niiden "korjailua". Kerran petosmies aina petosmies.
"Pääministeri Katainen iloitsi viime viikon lopulla siitä, että neuvottelutulos oli hyvä ja että Suomi pystyi taittamaan nettomaksuosuuden kasvun.
Todellisuudessa asia on paljon karumpi: Suomen nettomaksuosuus seuraavan EU-budjettikauden aikana (2014-2020) kasvaa keskimäärin noin 40% - aivan oikein, neljäkymmentä prosenttia - menossa olevan budjettikauden maksuun verrattuna, kun verrataan ajanjaksoon 2007-2011, joista tiedot ovat nyt saatavilla.
Näin se menee ja kaikki on valitettavasti totta: Budjettikautena 2007-2011 Suomen keskimääräinen nettomaksuosuus on ollut keskimäärin 0,22% bruttokansantulosta. Nyt Kataisen ja Stubbin mukaan on sovittu, että alkavalla budjettikaudella nettomaksuosuus on 0,31% bruttokansatulosta. Eroa on 0,09 prosenttiyksikköä ja prosenteiksi muutettu lisäys on 40,9%.
Siis kaavana: 100*(0,31-0,22)/0,22 % = 40,9% . Omaan talouteenhan tuota asiaa voi suhteuttaa vähän siihen tyyliin, että jos perheen menot ovat olleet aikaisemmin vaikkapa 3000 Euroa/kk, niin seitsemän seuraavan vuoden aikana ne ovatkin keskimäärin 40% suuremmat, eli 4200 Euroa/kk.
Poliitikko siis voi asetella sanojansa monella tavalla, mutta kun asia esitetään lukuina ja laskelmina, niin esille tulee totuus. Nuo esittämäni luvut ovat peräisin budjettineuvotteluista julkistetuista tiedoista ja mm. HS:n tämän päivän jutussa ne ovat näkyvissä.
Mielestäni kaikkien suomalaisten tulisi perehtyä asioihin tarkemmin ja asettaa poliitikkojen kauniit omia tekojansa puolustelevat puheet omaan arvoonsa."
Ymmärrätkö muka näistä asioita jotain.
En taatusti sen enempää kuin pääministerikään - onneksi!
Mut hianoo tuloo! Vae mitä!
iltasanomat ja iltalehti ovat kokoomuksen populismin työkaluja