Kannanottoja jaikalismiin, please.

Uskosta osaton ihminen on syntinen koska hän on ensimmäisen syntisen Aadamin jälkeläinen. Uskova on vanhurskas koska hän on Toisen ja viimeisen vanhurskaan Aadamin jälkeläinen. Uskovan ensimmäisen Aadamin syntinen jälkeläinen, syntinen minänsä kuoli uskoon tulossa. Se ei enää edusta uskovaa, niin kuin ei vainaja voi edustaa ketään. Se on kuollut ja toivottavasti myös kuopattu kasteen hautaan
990
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Voiko syntinen minä kuolla?
Jäikö se varmasti sinne altaan pohjalle kuolleena?

Äänestä
  • Ei sellainen ole Raamatun mukaankaan mahdollista. Sieltä altaan pohjalta nousee vain ja ainoastaan yhä syntisempi ihminen. Itsekehun takana loistava syntielämä sen todistaa. Lisätaakkana on tämä omavanhurskaus: " me olemme ainoassa oikeassa uskossa". Minä, ja Minun upotuskaste." Upotus" näyttääkin olevan se hurskauden päämäärä itsessään. Hedelmät jo sen todistaa mistä on kyse.

    Äänestä

  • Ved.2 kirjoitti:

    Ei sellainen ole Raamatun mukaankaan mahdollista. Sieltä altaan pohjalta nousee vain ja ainoastaan yhä syntisempi ihminen. Itsekehun takana loistava syntielämä sen todistaa. Lisätaakkana on tämä omavanhurskaus: " me olemme ainoassa oikeassa uskossa". Minä, ja Minun upotuskaste." Upotus" näyttääkin olevan se hurskauden päämäärä itsessään. Hedelmät jo sen todistaa mistä on kyse.

    Lahkolaiset kun eivät ymmärrä eivätkä ota vastaan jumalallista oppia minkä ymmärtämiseen tarvitaan Pyhää Henkeä, jota heilla ei ole.He uskovat tekojen oppiin ja sen ymmärtäminen käy hyvin järjen avulla.
    Kuka raahaa lihaa ristille kuka hukuttaa lihansa himoineen kasteveteen sinne syvään ja joku sanoo Jeesuksen poistaneen heistä lihan tahdon ollen näin synnitön ja pyhä.

    Äänestä

Pelkkää itseriittoista, suriluuloista pätemisen tarpeista, julkean omavanhurskastelevaa ja puoskaroivaa monisanaista liturgia-paasausta.

Raamattukin sanoo, ettei sanojen paljoudessa viisaus asu.

Äänestä

Ainut asia oikein tähänmennessä on aloituksen teksti. Plussat sen alkuperäiselle kirjoittajalle.

Äänestä
  • Uskosta osaton ihminen on syntinen koska hän on ensimmäisen syntisen Aadamin jälkeläinen. Uskova on vanhurskas koska hän on Toisen ja viimeisen vanhurskaan Aadamin jälkeläinen.

    Äänestä

  • antihellari kirjoitti:

    Uskosta osaton ihminen on syntinen koska hän on ensimmäisen syntisen Aadamin jälkeläinen. Uskova on vanhurskas koska hän on Toisen ja viimeisen vanhurskaan Aadamin jälkeläinen.

    mitä mahdat selittää ja kenelle ?

    ketä kiinnostaa tuollainen taikina !?

    Äänestä

  • antihellari kirjoitti:

    Uskosta osaton ihminen on syntinen koska hän on ensimmäisen syntisen Aadamin jälkeläinen. Uskova on vanhurskas koska hän on Toisen ja viimeisen vanhurskaan Aadamin jälkeläinen.

    Tämä minun kirjoitukseni ja opetukseni on helluntailaisille tuttua leipää.
    Mutta tätä opetusta saadaan yleensä vain raamattutunneilla helluntaiseurakunnassa. Ei sitä yleensä anneta julkisilla keskustelufoorumeilla koska täällä vain harva kykenee ymmärtämään ja ottamaan vastaan. Uskon täällä olevan uskovia jotka kykenevät uskomaan ja ottamaan vastaan. Siksi kirjoitan sellaista mitä ei tulisi ehkä kirjoittaa tällaisella foorumilla. Sen tehtävän uskon saaneeni Jumalalta. Yritän olla tässä asiassa uskollinen kun se uskollisuus mättää muissa asioissa.

    Äänestä

Kyllähän nämä palstalla olevat sosiaalipummineuvokset ottavat vastaan jaikalin avosylin ja kumartaen.
Kyllä tiedetään se oppi mikä on ihmisistä ja heidän herrastaan saaatanasta ei sitä voida kätkeä pitkiinkään pseudoselityksiin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


antihellari kirjoitti:

Uskosta osaton ihminen on syntinen koska hän on ensimmäisen syntisen Aadamin jälkeläinen. Uskova on vanhurskas koska hän on Toisen ja viimeisen vanhurskaan Aadamin jälkeläinen. Uskovan ensimmäisen Aadamin syntinen jälkeläinen, syntinen minänsä kuoli uskoon tulossa. Se ei enää edusta uskovaa, niin kuin ei vainaja voi edustaa ketään. Se on kuollut ja toivottavasti myös kuopattu kasteen hautaan

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu