Minulla on 8 vuotias suokki tamma, joka on ollut minulla noin puoli vuotta. Alussa on ollut todella kiltti hoitaa eikä ikinä yrittänyt mitään ja ratsastaessa TODELLA energinen....:) Nyt kuitenkin pelkään että hänelle on syntymässä pahoja tapoja, esim. näykkiminen ja potkiminen. Ensiksi se vain kerran ytitti näykkästä kun laitoin loimea. Siitä asti se vain tuntuu pahentuvan päivä päivältä, joka päivä on vihaisempi. Hän silti vain varoittaa, eli ei ole kunnolla potkaissut tai puraissut, vain esittänyt vähän, heilutellut takajalkaa ym. Aina olen läppäissyt lapaan tai perseelle. En sitten tiedä pahennanko vain asiaa? Pelkään että joku päivä se sitten päättää oikeasti potkaissa, tänään se yritti työntää minua seinään ihan varovaisesti vain mutta ehkä se sitten ensi kerralla litistää minut kunnolla? Työnsin vain hänet pois. Toivon todella että joku osaa neuvoa miten saan hevosen uskomaan sillä olen aika pienikokoinen nainen eli aika toivoton jos tamma sitten päättääkin potkivan.. Kuulostaa varmaan vähän tyhmältä nytten mutta hän on kuitenkin todella kiltti tamma, kokeilee van vähän. Mutta en halua että sille syntyy mitään pahoja tapoja..
pahat tavat
10
362
Vastaukset
- kuria ajoissa
Tee hepalle selväksi että et siedä yhtään minkäänlaista tuon tapaista käytöstä. jos komennat niin teet sen kerran ja kunnolla eli todella päättäväisesti. Ole määrätietoinen ja johdonmukainen kaiken aikaa. et saa olla jännittynyt hevosen lähellä koska silloin komennus ei auta. pyydä joku avuksi jos et selviä sillä käytös voi pahentua niin huonoksi että kenenkään on vaikea enää auttaa.
- kuria ajoissa
Muista että omalla koollasi ei ole mitään merkitystä hevosen käsittelyssä koska hevosia ei johdeta voimalla sillä voimassa jäät aina kakkoseksi. Taitavan johtajan ei tarvitse käyttää yhtään voimaa saadakseen hevosen tottelemaan.
Paljonko syötät sille kauraa tm väkirehua? Sanoit, että se on todella energinen, joten on aivan mahdollista, jopa todennäköistä, että se saa liikaa puhtia ruuastaan. Vähennä väkirehun määrää vaikka kolmanneksella ja lisää liikunnan määrää (ratsasta se hyvään hikeen joka kerta), ja katso miltä tuntuu sanotaan viikon kuluttua. Moni hevonen käy hankalaksi kun energiaa on liian paljon. Omani yhtenä esimerkkinä.
Hevonen ei myöskään ole ollut sinulla kovin kauaa, joten voi olla, että se alkaa nyt testailemaan sinua. Jos et nyt saa tehtyä sille selväksi kumpi teistä määrää, olet pian pulassa sen kanssa. Väkirehun vähentäminen ja liikunnan lisääminen voi auttaa siihenkin.
Jos se alkaa uhkailla takajaloillaan, tuuppaa sitä kyljestä niin että se joutuu laskemaan jalkansa maahan säilyttääkseen tasapainonsa, ja kehu kun koipi on maassa. Auttaa joillakin hevosilla. Muutoin on vaikea sanoa miten pitäisi komentaa, kun se riippuu niin paljon yksilöstä. Se mikä tehoaa yhdelle, voi tehdä toisen vihaiseksi. Kuten läpsiminen. Omani tulee päälle jos sitä menee läimäyttämään.- daamini
Kiitos vastauksistanne :) Ratsastuksessa ei ole ongelmia enään, alussa uudelle tallille tultuaan se ryösti ja pukitteli melkeinpä kokoajan. Kauraa on vähennetty ja nyt se saa sitä todella vähän ja on rauhoittunut ja ratsastus sujuu todella hyvin. Voiko agressiivisuus johtua kiimasta? Kun suurinpiirtein samaan aikaan on alkanut.. Ehkä minä en vain osaa sanoa tarpeeksi tiukasti.. pitääpä harjoitella.. En minä ainakaan isona hevosena tottelisi pientä piipittävää naisen ääntä..:)
- Kasiro
Minun oriilleni ( 4 v ) tehoaa parhaiten kun ärähdän matalalla äänellä. Se tietää että kun ääneni on matala niin olen sille vihainen. Madalla ääntäsi ja kokeile totteleeko.
Jos se pukkaa sinut seinää vasten niin tökkäse samalla kyynärpäälläsi kylkeen. Jaa... Ei kai se kiiman vaikutus mahdotonkaan ajatus ole... Itse en ole kyllä ihan tuollaista vaikutusta huomannut, mutta ei se silti mitään todista. Jos kyse on kiimasta, käytöksen pitäisi palautua ennalleen kyseisen ajankohdan mentyä ohi.
Matala ääni komentamisessa tehoaa meilläkin parhaiten, mutta toisaalta tiedän myös hevosia joille ihmisen äänenkäyttö ei merkitse mitään, joten joudut kokeilemaan miten se vaikuttaa sinun hevoseesi.
Useimmille se ääni on kuitenkin hyvä apuväline ja sen käyttöä tosiaan kannattaa pitää silmällä. Jos on tarkoitus kivahtaa hevoselle, että "nyt seisot piru vie paikallasi tai naulaan sinut kiinni tuohon lattiaan!", se menettää tehonsa jos äänensävy vastaa samaa kuin "voi sentään... Voisitkohan ehkä... Anteeksi, mutta pitäisi- ole kiltti ja...".
Hevonen kuitenkin kuuntelee enemmän sävyä kuin sanoja. :D- Tammat ja kiimat
Jotkut hevoset ovat todella ärhäkkäitä kun niillä on kiima. Esim. kaverini hevonen, puree ja potkii kun sillä on kiima, kaverini kerran läimäisi kun tamma yritti potkaista niin tamma yritti käydä kaverini päälle.
- daamini
Tammat ja kiimat kirjoitti:
Jotkut hevoset ovat todella ärhäkkäitä kun niillä on kiima. Esim. kaverini hevonen, puree ja potkii kun sillä on kiima, kaverini kerran läimäisi kun tamma yritti potkaista niin tamma yritti käydä kaverini päälle.
Sitä minä vähän epäilenkin että saattaa johtua kiimasta.. kun ei ole aikaisemmin mitään yrittänyt, ja kai se olisi testannut minua aikaisemmin jos siitä olisi kysymys..:/ Tuntuu silti siltä että kun käsken sitä niin se ei edes hätkähdä..
- kunniotusmaastakäsin
Kannattaa tehdä maastakäsin harjoituksia.
Toimi rauhallisesti ja itsevarmasti.
Laumassa johtaja on aina se ketä liikuttaa muita hevosia ja alamaiset on niitä ketkä liikkuvat.
Tee maastakäsin peruutusharjoituksia, juoksuta ja yläänsäkin talutusharjoituksia. Pääasia, että heppa kunnioittaa sun "tilaa" ja väistää sua.
Toivottavasti on apua. :) - Anonyymi
Tammat on tommoisia :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1287736Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?947262Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit317182Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t186532Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t736341Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1115687Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?465468Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv195445Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa745321Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus475190