Hei !
Minulle on tulossa lv-ori ja sellaista rupesin miettimään, että voiko sen tarhata ruunan/ruunien kanssa? Lempeä luonteeltaan, ihmisiä kohtaan ainakin. Tallilla on aikas monta hevosta, joten en usko että yksin tarhaaminen onnistuisi.. Mitä luulette, mahtaako tulla tappelu jos samaan tarhaan pistän tuntemattoman ruunan kanssa ? :s
Kiitos asiallisista vastauksista !
orin tarhaaminen ruunan kanssa !
10
3250
Vastaukset
Enpä oikein voi tuota yhteistarhausta suositella. Vaikka ori olisikin rauhallinen eikä haastaisi riitaa, joku ruunista saattaisi silti tehdä niin. Omani on ruuna, ja se haastaa oriit välittömästi jos joutuu lähellekään. Muuten tulee kyllä toimeen muiden hevosten kanssa.
- katherine__
Sehän riippuu täysin orista. Tiedän kyllä parikin ponioria, jotka voivat kimpassa tarhata ruunan kanssa. Mutta läheskään kaikista siihen ei ole.
Tuntemattoman hevosen kanssa en missään nimessä tarhaisi. En myöskään laittaisi tarhaan eri omistajan hevosen kanssa. Orissa on kuitenkin riskinsä ja on parempi että molemmat hevoset on omia, niin ei tarvitse tapella kenenkään kanssa jos jotain sattuu. - aloittaja^
no voi hemmetti sentään.. miksi en tajunnut tätä aikaisemmin miettiä :/ Yhtäkkiä vaan välähti tämä juttu päähän. Voisinkohan yrittää "tutustuttaa" johonkin ruunaan, joka luonteeltaan ei ole haastava toisia hevosia kohtaan? Esim. niin että ori vaikka on tarhassa ja annan haistella aidan toiselta puolelta ja jos mitään hirveetä kiljumista ja korvien luimistelua ei ole niin sitten kokeilisi varovasti samaa tarhaa, edes vähän aikaa kerrallaan? Menee kyllä vaikeeksi jos ei löydy sopivaa ruunaa kaveriksi...
Riskinsä siinäkin. Jos toinen tai molemmat vetää herneet nenään ja homma menee potkimiseksi, siinä voi käydä huonosti jos hevonen lataa täysin voimin aitaan. Ja jos ajattelit pitää narusta kiinni, olet vaarassa jäädä väliin jos asiat eivät menekään kuin elokuvissa.
En haluaisi olla ilonpilaaja, mutta noista asioista on syytä olla tietoinen.
Saattaisi tuo onnistuakin, mutta kuten sanottu, riskinsä siinäkin, molemmilla hevosilla.
Ja sivuten läheltä sitä mitä Katherine sanoi: kuka korvaa ja mitä, jos jokin menee pieleen?- Kasiro
Katherine ja Lampinajadi jo sanoikin sen mitä minäkin sanoisin. En suosittele yhteenlaittamista minäkään.
Sinullahan, Kasiro, on nelivuotias ori? Millaiset aidat sillä on ympärillään? Muuan puolituttu kaipailisi tietoja oritarhan tekemisestä. Sanoin nyrkkisääntönä "korkea ja tukeva", ja paljon riippuu varmasti oriistakin, mutta kun sinulla on omakohtaista kokemusta, niin lupasin kysyä.
- Kasiro
Meillä on kaksi oritta, nejä ja kaksi vuotiaat. Molemmilla on kaksi metriä korkeat kakkosnelosesta tehdyt aidat. Pystytolpat ovat kolmen metrin välein ja betonilla valettu maahan. Pihaan tuleva tie menee oritarhojen välistä. Tämä siksi että vanhempi alkaa olla liian karski ja pyrkii haastamaan nuorempaa. Se yritti tulla aidasta sekä yli että läpi. Vasta nykyiset aidat saivat sen toisiin aatoksiin.
Toivottavasti näistä oli apua.
Ps. Vanhempi ori ruunataan keväällä.
Juu, auttoi kovasti. Kiitoksia!
- tuotatuota...
Veikkaisin että on aika hevoskohtainen juttu.
Älä ainakaan heitä yhtäkkiä uutta heppaa monen hevosen laumaan, vaan totuta ensin yhden hyvinkäyttäytyvän ruunan kanssa, seuraa tilannetta.
Ensin voi tulla pientä kahnausta, mutta se on normaalia kunhan sitä ei jatku kovin pitkään. Ihan oman maalaisjärjen mukaan.
Mulla on ori ja ruuna samassa tarhassa ja ihan hyvin menny. Alkuaikoina aina välillä oli pieniä ruhjeita, mut nyt on kavereita, kun arvojärjestys on selvä. - Ainouua
Meillä on ainakin ori tarhannut ruunien kanssa, ainoastaan yksi ruuna jonka kanssa ei millään tule toimeen, muiden kanssa ihan tosi hyviä ystäviä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t846785- 353621
- 443198
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402432Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin282231- 2012151
- 1202133
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?292059- 402032
Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..241728