Auton vuokraus 70e ja 50min opetusta 70 ja toimistomaksu 20e = 160e YHDESTÄ LISÄTUNNISTA??
Uusinta inssi auton vuokra plus inssi maksu = n. 130e
Ei oo totta?!
Onko tosiaan lisätunnit ja uusintä inssi tuon hintaisia
22
4452
Vastaukset
- omilta
Olen ottanut 50€ ilman opetusta.
 - tietäjä 1
maksaahan se pelkkä tutkinnonvastaanottaja 90e/h(alv 0%).
 - hei apuA
Siiis mitä?!
Nyt en ole ollenkaan kärryllä mä olen jonkun 52e jo maksanu autokoulu alussa vissii oli joku inssi tms maksu?
Siis maksanko uusinta inssistä muka yli 120e???? - inssi uusiki
No ei varmaan ole noin. Lisätunti 50 min. maksaa tod. näk. sen 70 euroa (sisältää tietty auton, sitä ei makseta erikseen). Uusintainssi voi sitten olla sen 120-130 euroa (auton käyttö autokoululle inssimaksu). Jos autokoulu rahastaa 20 euroa toinistokuluja niin kai se on mahdollista, vähän outoa tosin.
 - Manjfdsnf
Kyllä...
Panee miettimään että sehän on autokoululle "edukasta" jos oppilas hylätään inssissä, koska silloin he saavat myydä VOITOLLA lisää ajoja.
Ja sehän on kuitenkin aikailla autokoulun moka jos oppilas hylätään, koska kouluhan sen opetuksen antaa.
Samalla logiikalla voisi sähkömies hutiloida töissä, ja sitten korjata virheitään isolla voitolla, mutta ei se niin mene, jos säkäri mokaa, köyhtyy hän entisestään, jos autokoulu mokaa, rikastuu se entisestää- tietäjä 1
Meinaatko että autokoulun oppilas on esine.Ei se niin ole,vai väitätkö että esim.kiukaat ovat yksilöitä joilla on omat aivot.
 - 030 182 - xxxx
tietäjä 1 kirjoitti:
Meinaatko että autokoulun oppilas on esine.Ei se niin ole,vai väitätkö että esim.kiukaat ovat yksilöitä joilla on omat aivot.
Jos autokoulu mokaa opetuksessa, ja oppilas hylätään, niin koulu laskuttaa lisää oppilasta voitolla, eikö näin?
Jos sähkömies mokaa, ja asennus epäonnistuu, korjaa sähkömies sen ilmaiseksi, ei puhettakaan että laskutettaisi omasta mokasta asiakasta, eikö näin? - liikenneope
030 182 - xxxx kirjoitti:
Jos autokoulu mokaa opetuksessa, ja oppilas hylätään, niin koulu laskuttaa lisää oppilasta voitolla, eikö näin?
Jos sähkömies mokaa, ja asennus epäonnistuu, korjaa sähkömies sen ilmaiseksi, ei puhettakaan että laskutettaisi omasta mokasta asiakasta, eikö näin?Eihän se ole opettajan vika jos oppilas ei opi.Jokainen oppilas on yksilö.Lakiin on kirjattu vain minimiajokerrat.Opettaja voi suosittaa lisäajoja,jos ajo ei suju,muttei voi pakottaa.Useimmat haluaa lähteä "kokeileen",vaikka eivät vielä osaa ajaa.Ei autokoulu laskuta voitolla vain kustannusten mukaan.Etkö tajua että työn hinta sivukuluineen ja arvnlisäveroineen on kova.Maksaahan se asentaja pakki autokorjaamollakin n.80e.
 - ahneella on pas
liikenneope kirjoitti:
Eihän se ole opettajan vika jos oppilas ei opi.Jokainen oppilas on yksilö.Lakiin on kirjattu vain minimiajokerrat.Opettaja voi suosittaa lisäajoja,jos ajo ei suju,muttei voi pakottaa.Useimmat haluaa lähteä "kokeileen",vaikka eivät vielä osaa ajaa.Ei autokoulu laskuta voitolla vain kustannusten mukaan.Etkö tajua että työn hinta sivukuluineen ja arvnlisäveroineen on kova.Maksaahan se asentaja pakki autokorjaamollakin n.80e.
Äläs nyt höpötä, kyllähän autokoulu myy ne lisäajotkin VOITOLLA
Eli sehän on autokoulle vain hyvä että oppilas hylätään, tulee enemmän rahaa nääs.
Saattaapi siis tulla koululle houkutus opettaa tahallaan vähän "väärin" että saisi lisää massia - liikenneope
ahneella on pas kirjoitti:
Äläs nyt höpötä, kyllähän autokoulu myy ne lisäajotkin VOITOLLA
Eli sehän on autokoulle vain hyvä että oppilas hylätään, tulee enemmän rahaa nääs.
Saattaapi siis tulla koululle houkutus opettaa tahallaan vähän "väärin" että saisi lisää massiaÄlä itse höpötä.Eihän autokoulu tietenkään tappiolla lisäajoja myy,vaan hinta määräytyy KUSTANNUKSISTA.Sinulla ei ole pätkänvertaa tietoa kustannuslaskennasta,kun tuollaisia turiset.Autokouluilla on muuten työvoimapula, joka johtuu kehnoista palkoista.Luuletko TODELLA että opetettaisiin vielä "väärin",jotta ruuhka vain suurenisi.Salli mun nauraa.
 - Nolo Sika
liikenneope kirjoitti:
Älä itse höpötä.Eihän autokoulu tietenkään tappiolla lisäajoja myy,vaan hinta määräytyy KUSTANNUKSISTA.Sinulla ei ole pätkänvertaa tietoa kustannuslaskennasta,kun tuollaisia turiset.Autokouluilla on muuten työvoimapula, joka johtuu kehnoista palkoista.Luuletko TODELLA että opetettaisiin vielä "väärin",jotta ruuhka vain suurenisi.Salli mun nauraa.
Eli sun mielestä jos sähkäri mokaa, pitäisi hänen myydä korjaustyö VOITOLLA, koska nythän siitä tulee TAPPIOTA kun korjataan OMAA MOKAA....
"Luuletko TODELLA että opetettaisiin vielä "väärin"" tottakai, hylkäys päivässä pitää kummasti kassan parempana, koska voittoahan otetaan lisäopetuksesta, vielä enemmän kuin normi opetuksesta, joten kyllä ainakin jos mulla olisi autokoulu, niin aina se oppilaan vakioauto olisi sattumalta "muulla" tai "huollossa" jolloin inssiin mentäisi toisella autolla johon ei tuntumaa lainkaan, helpottaisi sitä hylätyksi tulemista kummasti - ikik 1
Nolo Sika kirjoitti:
Eli sun mielestä jos sähkäri mokaa, pitäisi hänen myydä korjaustyö VOITOLLA, koska nythän siitä tulee TAPPIOTA kun korjataan OMAA MOKAA....
"Luuletko TODELLA että opetettaisiin vielä "väärin"" tottakai, hylkäys päivässä pitää kummasti kassan parempana, koska voittoahan otetaan lisäopetuksesta, vielä enemmän kuin normi opetuksesta, joten kyllä ainakin jos mulla olisi autokoulu, niin aina se oppilaan vakioauto olisi sattumalta "muulla" tai "huollossa" jolloin inssiin mentäisi toisella autolla johon ei tuntumaa lainkaan, helpottaisi sitä hylätyksi tulemista kummastiKuuleppa Kiki,MENE LEIKKIIN HIEKKALAATIKOLLE,ÄLÄKÄ PUHU P##KAA!!!!!!!!!
 - ikik 2
ikik 1 kirjoitti:
Kuuleppa Kiki,MENE LEIKKIIN HIEKKALAATIKOLLE,ÄLÄKÄ PUHU P##KAA!!!!!!!!!
Vai on ystävämme KIKI päässyt lomalle hourulasta.Kohta tulee juttua plasmo volvosta yms sekopää juttuja.ANNA MUN KAIKKI KESTÄÄ.AAMEN
 
 - Toisella vasta
Minulla ainakin maksoi inssin uusiminen 185e
Muistaakseni, Auton vuokra 65e Ajotunti 65e uusi ajokoe 55e - Tampio
EteläSuomessa inssin uusiminen itellä maksoi 75€/ajotunti ja autonkäyttö uusinnassa 98 € ja tutkintomaksu olis joku 50€?
ELi 448.. - huuhuu18
Ei tosta 448e tuu
 - voi saakeli
Onko nuoriso noin idiooteja, jotta kaikki lasketaan muiden viaksi jos ei opita.Varmaan pitää opettajatkin haasta oikeuteen,kun kaikista ei tulekkaan tietokoneexperttejä tai pankinjohtajia.Oppikaa nyt hemmetissä ottaan vastuu omasta elämästänne sillä kohta on pakko kun ajan pahenee.
 - niimpänii
Joo.muuten en valittais mutta eipä kaikki oo aina oppilaan vikaa -,-
 - 13+16
Tuo vain lisää painetta onnistua ekalla kerralla, itse onnistuin vasta kolmannella, en halua edes ajatella paljonko olisin voinut säästää onnistumalla ekalla :(
 - Anonyymi
Hmm, hieman naurattaa, kun miettii näitä vastaavia hintoja tänä päivänä. Pk-seudulla: lisäajotunnit noin 80e/kpl, autokoulun auton käyttö toisessa inssissä 120e, ja itse inssi 93e. Käytännössä inssissä epäonnistumisesta pamahtaa siis autokoululaisille vähintään 300e lasku. Kohtuullistako?
- Anonyymi
Iteppähän olivat autokouluväki hännystelemässä viimeisinta lakimuutosta. Kun on paskannettu omaan pesään, niin jollakin se on yritettävä kituva yritys pitää pystyssä. Lisäajoja ei nykyään tutvo määrää, mutta auton käytöstä tutkinnossa voidaan kysyinen kytkykauppa tehdä. Ajovarma kyllä tekee tiliä nykyisillä hinnoittelullaan, saa nähdä miten käy kilpailutuksen myötä.
 
 - Anonyymi
BuuHuu .
Kautta aikojen ajokortin hinta on vastannut aikalailla suomalaista keskipalkkaa.
Pakollsia opetusmääriä vähenettiin ja ajokokeen vaatimustasoa korotettiin.
Ihmiset eivät vältämättä ymmärrä omaa osaamistasoaan ennen ajokokeita, ja siksi paljon hylkäyksiä (ei osteta tarvittava määrä lisäopetusta). Harvassa ovat silti nykyään, keskipalkan mukaiset 3000E ajokortit!
Ennen oli kaikki paremmin ! 
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja1613796Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa1535440Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu1985069SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei664147"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste873541Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa1093048HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.122802Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan362469Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua2742048Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan121531