Nobina puukenkä Harri

Moi vaan, kyselin yhtä kuskia, ajeli Nobinalla Kontulassa päin, semmoinen kuin puukenkä Harri. Joku Nobinan kuljettaja puhui, että Harri olis saanut lopputilin tai siirretty Espoon varikolle.
Tietääkö kukaan, käytti usein puukenkiä ja sillä oli moottoripyöräkin, asui, jossain Kontulan lähellä.. Plees kertokaa.
28586
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

Harri voitti lotossa ja muutti maalle.

Äänestä

Kyseessä lienee sama rapamaha kenet pari kaveria Helbillä , yksi pitempi ja toinen lyhyempi ,huijasivat Nobinan leipiin takavuosina kun pelottelivat sitä että joutuu Ruhaan kun idän linjat hävittiin ja paskamaha meni Nobinalle että puukengät kopisi ja myöhemmin katui eikä päässyt takaisinkaan vaikka kävi useaan otteeseen kysymässä.

Äänestä
  • Voisko olla sama tyyppi joka röökihuoneessa aina aukomassa päätänsä kaikille?

    Äänestä

tuolta jugilta , joka tääl palstallakin mesosi aikansa. Tais tosin saada bannin täältäkin, joten fudut nobinalta tai aikaisemmin helbiltä, ei ois mikään ihme.

Äänestä

Voi olla sama mäntti. Aina kapakassa kehui vapaapäivinä käyvänsä ja sopi tällejä miespuolisten henkilöiden kanssa. Kuulemma seurustelee nykyään jonkun kontulalaisen kokoomuslaisen kanssa.

Äänestä

saada vastatunnetta vaikka yrittäisi kuinka. Puukenkä kun on sama kuin puupää.

Äänestä

Moi kun moi, voi olla, että tunnen tän Harrin, mutta minä olen Jugija kun minut kerran , tässä ketjussa mainittin, niin pitkästä aikaa tulen esiin, oli tipaton tammikuu tosssa, mutta nyt on Jugi valmis ottamaan kännit
Käkkyrä mä esitän sulle nyt kutsun, huomena 23..2-2013, tule Aapelin baarin, meikä tulee sinne huomena kello 17-18 välillä, tarkoitus on ottaa olutta ja joku terävämpikin paukku. Nobinalla yhä ajelen, huhuista huolimatta, fuduja ei ole tullut, kun osaa ajoittaa puhallukset oikein,,, tämä taitolaji.

Käkkyrä mä haluan sun kanssa kahdestaan, puhua meidän vanhat kiistat kuntoon, sä puhuit meikästä paskaa alunperin pomoille, mutta mä voin unohtaa.

Pidetään kevättalven avajaiset huomena Aapelissa, mä voin tarjota sulle kaljaa, jos susta on miestä tulla yksin paikalle ja ilman piilossa olevia kavereita.
Hakunilan ilmapiiri paranee, jos me sovitaan ja mä voin sen jälkeen frendeille, sanoa, että antaa sen Käkkyrän olla, ja sä kans lopetat sen muista selän takana puhumisen ja pomoille kantelemisen.

Tule huomena Aapeliin , mä odotan.

Äänestä
  • Ent.poispotkittu persu pettää aina ja sama meno jatkuu eliittipuolueessakin jossa pidetään juoksupojan asemassa sitä hyväntahtoista hölmöä.

    Äänestä

  • Kelokalle kirjoitti:

    Ent.poispotkittu persu pettää aina ja sama meno jatkuu eliittipuolueessakin jossa pidetään juoksupojan asemassa sitä hyväntahtoista hölmöä.

    mittään tiedä saati ymmärrä, niin älä osallistu. Meille palstalla kävijöille on on tullu jo selväksi, että sulla on vaikeeta, mutta hae kuiten ammattapua, jota oikeasti tarvitset. Tottakait me solidaarisesti elämme hengessä tuskassasi mukana, mutta ranteesi voit vetää auki ihan yksinäsi.

    Äänestä

  • kelo kun et misttään kirjoitti:

    mittään tiedä saati ymmärrä, niin älä osallistu. Meille palstalla kävijöille on on tullu jo selväksi, että sulla on vaikeeta, mutta hae kuiten ammattapua, jota oikeasti tarvitset. Tottakait me solidaarisesti elämme hengessä tuskassasi mukana, mutta ranteesi voit vetää auki ihan yksinäsi.

    Tais vastata expersu ,nykkommari itte. Teksti tuntui niin tutulta , Karjalan käen kukunnalta.

    Äänestä

On tämä pomo-vastaan työntekijät metka ilmiö, samaa työtä tehdään ja firmalle tulosta, niin ollaan napit vastakkain, It-alalla on kaikki samanarvoisia työntekijöitä on vain työntekijöitä, huomaa että akt:n leivissä on vanhaa ukkoa ja menneisyyteen jämähtäneitä itä--helsingissä asuvia alkoholisoituneita ihmisiä, sääliksi käy, muistan aikanaan kun ajoin taxia, eräs herra takapenkillä sanoi että ihmiset asuvat vain eirassa ja kaivopuistossa vaan hernesaaren vanhan radan toisella puolella ja itä-helsingissä asuu b-luokan kansalaiset....kyllähän sen huomaa, röökiä poltetaan rapussa, kännissä keskellä päivää ja stereoita huudatetaan ja ryypätään...onneksi täällä maalla ei ole ongelmia, vain peltoa ja kaunista luontoa..

Äänestä

Kyllä siellä maallakin ne samat paheet teillä on. Siellä kun vaan ei ole useinkaan kukaan näkemässä sessioitanne.

Äänestä

Siellähän se pömppömahaharrikin on ,niinkuin joku alussa tiesi meille kertoa ja sessiot senmukaiset.

Äänestä
  • Siltä tyypiltä voi odottaa ihan mitä tahansa. Yritti huijata edellistä työnantajaansa kokemusvuosillaankin , vaan eihän niitä mopolähetin hommia hyväksyttykään.

    Äänestä

  • Lippueki kirjoitti:

    Siltä tyypiltä voi odottaa ihan mitä tahansa. Yritti huijata edellistä työnantajaansa kokemusvuosillaankin , vaan eihän niitä mopolähetin hommia hyväksyttykään.

    Onkohan sama tyyppi kyseessä joka aikoinaan sähelsi Einari Mikkosen leivissä kunnes lähtö tuli sieltäkin ? Ei siellä puukengillä saanut ajella aikoinaan ja piti osata vähän käyttäytyäkin.

    Äänestä

Varmasti on. Linjavaaleissakin pyrki etuilemaan .

Äänestä
  • Joku sano sen käyvän nykyään paljon jossain Aapelissa ja kahnauksissa jonkun kolleegansakin kanssa. Tyypin tuntien se mahdollistakin on ,mutta voi niitä olla muitakin.

    Äänestä

  • Lazetti kirjoitti:

    Joku sano sen käyvän nykyään paljon jossain Aapelissa ja kahnauksissa jonkun kolleegansakin kanssa. Tyypin tuntien se mahdollistakin on ,mutta voi niitä olla muitakin.

    lyödä päänsä karjalan sitkeään mäntyyn! No jos ei oo älyä katsella eteensä saati jalkoihinsa, niin kunnon kolhu on vaan parantavasti tervetullut!

    Äänestä

Paskamaha on saanut kenkää. Hevosmiehet tiesivät kertoa.

Äänestä
  • Taitaa olla Tammelundilla nyt vai onko sieltäkin tullut jo lähtö.

    Äänestä

  • Karzetti kirjoitti:

    Taitaa olla Tammelundilla nyt vai onko sieltäkin tullut jo lähtö.

    Sitkeä huhu liikkuu että puukengät kopisee Veolialla.

    Äänestä

  • Hommikust kirjoitti:

    Sitkeä huhu liikkuu että puukengät kopisee Veolialla.

    Se on Veolialla esimiehenä.

    Äänestä

  • d42 kirjoitti:

    Se on Veolialla esimiehenä.

    Ei ole kun Pölhölällä

    Äänestä

  • diamond o`rossi kirjoitti:

    Ei ole kun Pölhölällä

    Ei se mikään esimies ole. Klovissa se klowni on.

    Äänestä

Puukengät jalassa ei saa ajaa bussia, eikö esimiehet puutu tähän?

Äänestä
  • On se varmaan saanut jo monta huomautusta siitäkin ja pukeutumisesta muutenkin. Epäsiisti kuin puliukko ja esimiehillekin haistatti ainakin entisessä työpaikassa mistä se hölmö vedätettiin nykyiseen firmaan.

    Äänestä

Puukenkä Harry, Paskamaha Harry, Paksuharry. On monta nimeä mutta hyvin nykyään Himabaarisa Kontulan ostarilla Jugin kanssa jöötä pitää, vaikka niinpäin se yleensä menee että paksu vittuilee biljardinpelaajille ja alkaa tunteet kuumentua, niin jugin nopeet kädet pelastavat tappelun alkamiselta.
Huomenna perjantaina jälleen 26.6.2026 klo 18 alk siellä kokoonnumme Hanurilan Hymyweikot odotellen Kähärää sopimaan sopimatta jääneet asiat ja kaljat päälle.
Myöskin Syvämulkku , potkut saanut päällikkö, joka täytit pyöreitä ( ulkomuotosikin mukaan ), tervetuloa tarjoamme sinullekin ja adjutantillesi pihamikallekin.
Mutta siellä ei huudeta eikä kiroilla. Se on hyvä muistaa Syvästi.

Helbheikki

Äänestä

Eipä näkynyt yhtään tissiposkea viime perjantaina ja olimme siitä Syvästi pahoillamme. Miten mahtaa olla tänä perjantaina Himabaarissa ?
Tarjolla olisi sovintokaljaa ja Paksun Harryn opastuksella biljardinpeluuta sekä Jugin opastuksella nyrkkeilyautomaatin käyttöä.

Helbheikki

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Prätkäilijä. kirjoitti:

Moi vaan, kyselin yhtä kuskia, ajeli Nobinalla Kontulassa päin, semmoinen kuin puukenkä Harri. Joku Nobinan kuljettaja puhui, että Harri olis saanut lopputilin tai siirretty Espoon varikolle.
Tietääkö kukaan, käytti usein puukenkiä ja sillä oli moottoripyöräkin, asui, jossain Kontulan lähellä.. Plees kertokaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu