Annan teille listan anime sarjaa joista ei voi olla pitämättä paitsi jos on horrorin perään eikä tykkää kaikesta :)
1. Hajime no hippo (Sport - nyrkkeilyä,komediaa)
2.Great teacher onizuka (Kaikkein paras opettaja joka on suoraan sanottuna bad ass)
3. Nana (Kertoo kahdesta tytöstä joiden nimi on nana(Suomeksi 7) ja erittäin mielenkiintoinen romanttinen sarja joka kohdistuu aikuistumiseen)
4.Nagerboshi gin (Hopeanuoli, Pakko katsoa orginaalina leikkaamattomana)
5. Ginga densetsu weed ( Jatkoa Hopeanuolelle)
6.Major (Pesäpalloa, Hajime no ippo on suosikkini mutta tämä ei ole sen huononmpi tämäkin on suosikkini :D)
7.Blood (Kauhua, Vampyyreitä!! erittäin onnistunut mielenkiintoinen tarina jossa taistellaan örkkimäisiä vämpyyreitä vastaan)
8. Claymore (Kauhua, Hopeasilmäiset noidat tuhoavat jonkin sortin örkkejä jotka mässäilevät ihmisen suolilla, kyllä minä pidin paljon)
9.Rainbow nisha rokubo no shichinin (perustuu 1950- lukuun jossa 6 nuorta on vankilassa ja heille kehkeytyy side ja yrittävät selviytyä sieltä yhdessä pois elossa, mutta vankilanjohtaja pieksee heidät, vankilan lääkäri raiskaa heidät, joten pojat ryhtyvät kostoon päästyään sieltä)
10.Death note (Trilleri, Nuori mies löytää koulun pihalta kuoleman vihkon kun hän kirjoittaa siihen henkilön nimen jonka kasvot hän on nähnyt niin tämä ihminen kuolee ja hän voi kirjoittaa siihen miten tämä ihminen kuolee)
11.Code geass (Olen ehdottomasti sitä mieltä että tämän sarjan juoni viety Death notesta, sillä tässä on nuori mies joka tekee sopimuksen silmästä jolla hän voi pakottaa toiset vaikka tappamaan itsensä ja hän yrittää tuhota britannian)
12.Full Metal alchemist (Todellakin alchemistista! Katsot ekat 3 jaksoa niin katot sarjan loppuun)
13.Welcome to the Nhk (tämä tulee vaatimaan ehkä vähän ikää ymmärtämään tätä sarjaa. Tarina perustuu tosielämään jossa poika on linnottautunut kotiinsa koska on erkaantunut sosiaalisesta kanssakäymisestä ja hänen on vaikea käydä jopa kaupassa mutta yksi tyttö ilmaantuu hänen elämäänsä ja koittaa parantaa hänet)
14.Yu yu hakusho (Aika paljolti dragonballista matkittu sarja, mutta omalla tavallaan parempi kuin dragonball :) ja erinlainen)
15.One Piece (ajattelin etten mainostaisi tätä koska tässä sarjassa on jo n.600 jaksoa niin ei teiltä mahda löytyä aikaa katsoa tuota kaikkea (Olen itse seurannut joka jakson ja jatkan katsomista joka sunnuntai sillä tämä on ihan YKKÖNEN paras sarja mitä tullaan koskaan tekemään)
16.Monster rancher (Voitte ehkä muistaa sarjan koska tuli joltai Fox kids tai cartoon networks joskus 90 luvun loppu puolella)
17.Golden Boy (Komediansa huippua 6 jaksoinen sarja! Saa nauraa ja PALJON)
Olen käyttänyt liikaa aikaani animeen, olen katsonut n.200 Anime sarjaa ja katselen lisää mutta näin tälläisenään heitin teille muutaman hyvän sarjan ajan vietteeksi ja Narutoa en nyt sit mainostanut koska sama vika ku One piece ette ehtisi seurata molempia kuten minä niin jätin naruton pois vaikka hyvä sarja onkin.)
Seuraava linkki on sivulle mistä voit katsoa näitä sarjoja!
www.animehere.com (Muistakaa että ne ovat kaikki jap kielisiä ja englanniksi tekstitettyjä, jos teillä on englannin kielessä vikaa tai olette huonoja siinä niin jättäkää väliin)
Anime sarjoja animen seuraajille!
Aivanvarmastion
1
207
Vastaukset
- Aivanvarmasti
Suosittelen kyllä animaatio elokuvien seuraajillekkin! Jossain määrin anime on jopa paljon parempaa seurattavaa kuin animaatio elokuvat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin
Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset12710875Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021
vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti1136209Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita
sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi1665537Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä
On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..595411Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä
Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi1474357Enää viisi yötä Sannan kirjaan
Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut704339Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään
voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa243807Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään
mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät513801Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin
ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali133476IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!
"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k813084