Vuonna 2011 maaliskuussa aloin peleta Kenoa päivä ja ilta-arvontaa,yksi vakio rivi, kymppitaso. Paras tulos kohta kahden vuoden pelaamisen jälkeen on 7 oikein jonku viitisen kertaa! Miten tuo peli voi olla noin uskomattoman vaikea, luulisi että jo vahingossa arpoisivat ne kymmenen numeroa, mitkä minulla on. Viereen kyllä menee jatkuvalla syötöllä...
Keno ottaa pannuun.
Mäjannevaan
9161
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
1 : 2 000 000 kuitenkin?
Sen takia kun kaikki pelatut rivit käyvät tietokonesyynin ennen arvontaa ja sen mukaan tehdään rivi, joka sit esitetään arvottuna. Siinä on se juju eikä mitkään todennäköisyyslaskelmat ja sen takia aina vierestä viedään tai numeroiden annetaan olla ties kuinka pitkään tulematta kuten nyt esim. numero 50. Kun seuraa niitä rivejä joka päivä ja laittaa ylös niin johan sen nyt huomaa hölmökin eikä usko vakuutteluihin että kaikki on rehellistä.
Jos et usko Veikkauksen henkilöitä, niin tee valitus jollekin näistä:
- oikeusministeri
- oman vaalialueen kansanedustaja
- eduskunnan puhemies
- oikeuskansleri
- kuluttaja-asiamies
- rikosoikeus
- korkein oikeus
- EIT
- Yhdistyneet Kansakunnat
- Galaxien yhteinen neuvosto
Kun arvotaan kaksikymmentä numeroa seitsemästäkymmenenestä,
erilaisia kahdenkymmenen numeron sarjoja on 161884603662657876 kpl.
Lausutaan, 1,6 triljoonaa ja risat;)
Jos sattuisi niin että jokaisessa arvonnassa tulisi erilainen rivi, kuinka kauan
kestäisi että kaikki rivivaihtoehdot on käytetty ?
Juju juju. onhan niitä erilaisia rivejä mahdollisuus tulla mutta on erittäin epätodennäköistä että ne samanmoiset numerot osuvat juuri peräkkäisiin riveihin ja niin säännönmukaisesti kuin ne nyt osuvat kun kuitenkin on 70 numerosta kysymys ja tehdään kahdella erilaisella menetelmällä. Ainahan voi spekuloida että näin ja näin monta erilaista riviä voi tulla mutta yritä itse tehdä vaikka millä kahdella erilaisella menetelmällä ja laita ne rivit allekkain janalle 1-70 joka kerta ja katsoppa tuleeko näin säännöllisesti samalla tavalla . Kyllä tätä on niin kauan seurattu että turha selistellä niistä todennäköisyyksistä.
Pelatut rivit ovat ennen arvontaa arpojan eli virallisen valvojan tiedostoissa ja heillä on mahdollisuus katsoa, miten pelattu ja uskotko tosiaan, että niin ei tehdä? Älä ole naivi!!!!
"...mutta on erittäin epätodennäköistä että ne samanmoiset numerot osuvat juuri peräkkäisiin riveihin..."
Kuinka niin epätodennäköistä ????
Päinvastoin, joskus tuollaisetkin rivit on tultava !!!
Jos niitä ei ikinä tulisi, heräisi epäilys huijauksesta.
"Kyllä tätä on niin kauan seurattu että turha selistellä niistä todennäköisyyksistä."
Niin kauan mutta kuitenkin niin vähän aikaa. Laske kuinka kauan kuluu jos kaikki arvonnat antaa erilaisen rivin, kts. pari viestiä ylemmäs.
Ja vertaa Keno rivien tarkasteluun käyttämääsi aikaa lopputulokseen.
Koska on 99,99995 % todennäköisyys, että ET SAA koko pottia. Oliko sulla muuta ?
Kenossa arvotaan hyvin usein 10 tai 11 numeroa numerovälille 40-69.Sehän on vain 29 numeroa,Osaako joku laskea ,montako riviä pitäisi pelata saadakseen 10 oikein
Kimppaan vaan ja aletaan pelata ,,
Ne 10 tai 11 numeroa tuolle välille tulevat juuri silloin kun niitä ei ole pelattu. Useammat laittavat luultavasti syntymäaikoja ja pitävä jotain ikirivejä niistä ja tuolle välillähän ei voi pahemmin niitä tulla kuin vuosiluku. Näin ollen turvallisempaa tehdä sellainen rivi numeroita, jotka osuvat pääasiassa tuohon väliin mutta jos näyttää, että 10, 9, 8 jne osuisi päävoitto niin numeroita tuolle välille ei tule. Niissä niin kutsutuissa arvotuissa riveissä on tietty logiikka ja se tulee vain tekemällä ne rivit. Katsokaapa tämän viikon rivejä
4 viisi kertaa, 5 kolme kertaa, 31 4 kertaa, 40 4 kertaa peräkkäisissä arvonnoissa ja kuitenkin on kysymys 2 eri menetelmällä tehdyssä arvonnassa. Tietyt numerot ja numerosarjat pitkään poissa molemmissa kuten nyt esim. 54 tosi pitkään ja monet muut. Kontrollia enemmän asiakkailta.