ihmeempiä tapahtunut eilisestä.Viestiä vain poistellaan,niin kuin on jo monta päivää tehty.Se taitaa olla jonkun harrastus :)Ei taida loppua tulla ikinä.
No hörppäsimpä kahveet .Ilmakin on niin kaunis ainakin ikkunasta katsottuna.Aurinko paistaa ja -20 pakkasta.
Tämä taisi olla yksinpuhelua :)))
No hörppäsimpä kahveet .Ilmakin on niin kaunis ainakin ikkunasta katsottuna.Aurinko paistaa ja -20 pakkasta.
Tämä taisi olla yksinpuhelua :)))
Vastaukset 36
Vanhimmat
Olen monesti itsekseni miettinyt että mitä siitä iselle saa kun tekee kiusaa ja poistelee toisten kirjoituksia.En mie kyllä usko että hyvä mieli tulee joka niin tekee.
Vai nauraako hän makeasti kun poistot onnistuu :)
Ensi kerran pari vuotta aikaa kun tutustuin huuhaahan ja tähän kahvipalstaan ja lueskelin miten aikuiset immeiset haukkuu toisiaan ja ilkeilee niin ihan olin järkyttynyt ,enkä voinut uskoa edes että jotkut kirjoittajat ovat aikuisia immeisiä.Mutta kai siihen on jo tottunut jotenkin.
Voi jee..tosiaankin.Mutta jos heitä on useampi ja poistelu ja kiusanteko on heille peliä ja kilpailevat keskenään että kuka onnistuu eniten postattamaan toisten viestejä :) Mutta jokuhan siinä täytyy kiehtoa.Jos vaikka jonkinlaisen palkinnon saavat onnistumisesta :))
Mie yritän kiireesti vastata että ehdin ensin poistajaa :)Oli kyllä ennen mukavia kirjoittajia täällä,mutta eihän kukaan viitsi kirjoitella kun poistaja käväisee aina pilaamassa kaiken.
Kyllä mie olen ollut sitä mieltä että jokaisessa ihmisessä on jotain hyvää,mutta en ole varma sittenkään,mutta jos on ihmisellä kaksi persoonaa niin voihan se olla välillä ihan mukavakin ihminen.
Niin vain tuntuukin että hetkistä on tuo poistattelu,mutta kun yölläkin päivystetään ja poistellaan.Eikös siinä tule jo suuri väsykin jo :))
Voihan vitsi nyt näyttääkin ihan yksinpuhelulta kun välistä poistettiin viestejä .
Mutta,mutta miehän olen saanut kummiskin plussia :) En olekkaan koskaan aikaisemmin saanut kuin vissiin yhden vain :)))
Uskallan vastata..vaikka poisto onkin varma kun vastaan...Mukavaa oli kirjoitella joskus rauhassa kaikenlaista kivaa...ajankohtaista vaikkapa säästä..jos ei muusta..
Ajattelin tässä jokupäivä..et jos luotsi tekisi sellaisen sopimuksen ylläpidon kanssa.. että mitään ei poistettaisi ylläpidon toimesta...muuta kuin luotsi vain.. toimisiko ?
Hyvä on idea, jos vain toimisi.
niin siinäpä se ...jos toimisi.. mutta ajattelin et kuitenkin hlijainen palsta.. niin voisi kokeilla.
ei toimi........aatteleppa ite.....
luotsin pitäisi olla valppaana 24/7 ympäri vuoden muuten tulisi haukut.
Ihme,tää ketju on pysynyt vieläkin täällä,vaikka eilen oli menossa koko päivän poistoon.
Mie en annikoo jaksanut enää illalla kirjoitella kun menin nukkumaan pirunpellon jälkeen:))
Olihan se mukavaa ennen kirjoitella leppoisasti,mutta ei taida toimia tuo kun on ne säännöt joka palstalla samat.
Oletko ajatellut ja kokeillut muita palstoja?
Nimimerkkiäkin voi vaihtaa. Jos aloittaa uutena kirjoittajana.
On kaikenlaisia. Vaikka Harrastukset tai joku muu?
Tosin en tiedä onko niissä kirjoittajia :) Etsii sellaisen saitin missä on kirjoittajia.
Olen mie kirjoitellut muutamia viestejä tuolla muillakin palstoilla ,mutta jotenkin sitä vain on enempi tullut kirjoiteltua kahvilassa.
Luonto kyllä kiinnostaa ja siellä onkin aika paljon kirjoittajia.
mitäs täällä
pitäis tapahtua
Meinasin eilen lällyn laittaa, vai oliko se nyt toissapäivänä
Olisit vain laittanut :) Miepä laitan sulle lällyn ;))
http://youtu.be/i98zFFcQkyA
Kiitos kiitos, tytöt siinä ihanasti tepasteli
Arvasinhan mie että tykkäät tuollaisia katsella ;))
Kakku kahvet tuli juotua :)
Lunta hiukan höytäilee pakkasta noin 6 astetta.
Tänään ulkoiltu on , melkein kaksi tuntia kävelyä reipasta...
Auringon paistetta odottelen lappiin on lähdettävä ... siellä on aurinkoa ...;))
Lapissa aurinkoa?
Saattaapi pilkistellä, ei sen puoleen.
Eihän sitä ole välttämättä Kanariallakaan, vaikka aurinkolomaksi kehuvat paikkaa.
Tuostapas sainkin tuuman pilkille lappiin. :?)
Eei..vielä kannate tulla pilkille.Vielä liian kylmää ja aurinkokaan ei lämmitä
kunnolla :)Ei ole aurinkoa näkynyt pariin päivään :(
Mut voiko siellä jäällä istua vaikka ei pilkkisi :) Juo kahvia ja katselee. Joku tuulensuoja ympärillä. Tai pilkkiteltta?
Ei se mitään olen lapin kävijä ja sen lumoissa :)
Rinkka pitäisi esille hakea tuolta varastosta karttojakin on vino pino kompassi on varmuuden vuoksi.
Jäiden alle verkot laskemaan tai vaikka katisko.
Ruskettaa auringon valo vaikka ei suoraa paistakaan , siellä se on pilven takana :))
Kyllä voi istua vaikka ei tulisi kalan kalaa.
Silloin ,kun paistaa timantit hohtaa hangella ja luonto tuoksuu ...vieläkin puhtaalle ja se rauha.
Jos et itse meuhkaa ja heittele kairaa.
nyt on keksitty pilkkijöille kengän lämmittimet ja yms.
En tarvi karaistuu pikkasen jos paleltaa :)
Mie olen vieläkin lapin lumoissa vaikka ole ikäni täällä asustellut :)Enkä ikinä muuta täältä pois jos ei ole ihan pakko :)
Minulla on mielessä madekeitto.Kerran ainakin pitää saada syödä.On se niin hyvää.Pääsiäisenä sitten istua jökötän joka päivä jäällä pilkillä.Mulla kyllä kuluu aika koko päivän olla ja nauttia luonnonrauhasta.Se on sitä akkujen lataamista:)
Se on sellainen tunne että ei sitä osaa selittää oikein toiselle,sen pitää itse kokea.
Nytkin kävin kuuden kilometrin kävelylenkin ja nautin kun melkein yksin olin liikkeillä:)
Kyllä vain aurinko ruskettaa vaikka ei näkyisikään ja ahavatuuli on tehokas ruskettaja.Mutta on se vielä niin aikaista että aurinko ei oikein lämmitä.Vasta parin viikon päästä kunnolla.
Niinpä ...kellä on onni kasvaa ja elää lapissa sitä ei saa rahalla.
Katselin ennen muotilehtiä ,kun ehdin asua kaupungissakin nyt ostokset on lämpöisiä ulkoilupukuja yms lämmintä. Ei ole kiire , en tee sitä itselleni ja yritän selvittää muillekin ,että pitää ehtiä nauttia elämästä.
Kauniita maisemia on
eteläsuomessakin ,mutta mieli ja minä palaan aina pohjoiseen. ;)
Niin olen kyllä onnellinen kun saan asua täällä.Minulle on luonto niin tärkeä,on pakko päästä joskus metsään kuleksimaan.
On kyllä kauniita paikkoja etelässäkin mutta ei sieltä oikein löydä sitä rauhaa ja hiljaisuutta mitä lapissa voi kokea.
Mulla on kyllä kiirettä ,mutta yritän kuitenkin päästä tekemään sitä mistä pidän ja sehän on luonnossa liikkumista.
pääsiäisenä tullaan porukalla ystävän perheen kanssa reiluksi viikoksi pilkille puolangan seudulle.. brittiystävä on fanaattinen kalamies; vaimonsa mulle varovasti sanoi jotta toivottavasti en hyydy tähän pilkki-intoiluun. vaan eipä mittään.. siitä on jo varmaan kolmatta vuoskymmentä kun oon viimeksi avannolla kaloja pilkkiny. odotan kovasti.. ja etenkin sitä luontoa :-)
Toivottavasti teillä on kauniit aurinkoiset ilmat silloin ja saat pilkittyä ainakin yhden kalan,niin silloin saatatkin innostua ja on päästävä uudestaan:)
Ja kyllähän siellä jäällä aika kuluu hyvässä seurassa,vaikka ei saisi yhtään kalakaanLämmikettäkin pitää olla mukana;)).Mitähän kalaa sieltä on mahdollisuus saada pilkkimällä.Täällä olen saanut ahvenia,särkiä,siikoja.haukia ja joskus on tarttunut madekkin onkeen.
toivotaan että ois hyvät kelit. heillekkin elämys jos kevätaurinko paistelisi ja lämmittäisi. en kyllä yhtään tiie millanen on maaliskuun loppu puolangalla :-)
en yhtään tiie mitä sieltä voisi nousta.. itellä on mielessä jotta affenia varmaan ja särkeä.. eikös mateen pilkkimisessä ollu jotain erityiskikkoja..?
Kyllä luulisin että kelit on jo hyvät noilla korkeuksilla maaliskuun lopulla.Sehän on pääsiäinenkin silloin jo.Täällä voi olla vielä kylmää tuohon aikaan.
Tänä vuonnahan voi jäät olla hekot ainakin joella.Ei ehtinyt kunnolla jäätyä syksýllä kun paksu lumi tuli.On kuulemma vettä jäällä lumen alla jo nyt että saappaat saa varata jalkaan.
Kyllä niitä tarttuu onkeen monesti ihan satumalta niitä tulee ja kun sattuu hyvä syönti niin voi tulla montakin samasta paikasta mateita.
Koukuillahan mateita saadaan parhaiten.Jään alle laitetaan koukkuja ja syötäksi laitetaan pikku kala ja seuraavana päivänä käydään kokemassa.
On täälläkin korpee ja ei se minua korpee nautin aina ,kun pääsen ihmettelemään
näitä kiemuraisia teitä ja nummimaisemaa...
Puhdasta lunta on ... ei karvastele silmiä kuten kaupungissa...
Peltoja täällä eteläsuomen ainoossa erämaassa paljon ja kuusimetsää ja ikihonkia ;)
Kyllä tietenkin voi kun on istuin mukana ja naatiskella auringosta ja vaikka maata ja katsella pilkkireikään mitä jään alla näkyy ;))
Vai mitähän sie ajattelit katsella ?Eikun sie meinasit varmaan niinkuin seurana olla;))Se teltta olisi kyllä tarpeen tuulisella säällä ainakin...
Hyvässä seurassa Lappikin menettelee :)
Niin ja tähän aikaan vuodesta kyllä täältä seuraa ja hauskanpitoa löytyy :)
Iloisia,nauravia lomalaisia paljon.
Niinhän nuo lehdet juoruilee, että siellä lomalaisissa on liiankin riehakkaita ja vapaamielisiä frouvia liikenteessä.
Sellaiseen sirkukseen en itse ala. Pitää olla rauhallisempi iglu.
Kyllähän täytyy myöntää että yöelämä on aika riehakasta täällä:)Perheelliset miehet ja naiset tulevat erikseen lomille ja sukset on mukana,mutta moni ei käy yhtään kertaa hiihtämässä :)
Nyt on kyllä paljon lapsiperheitä jotka viettävät aikaa lasten kanssa,että ei kaikki vietä aikaa yöelämässä.Paikallisia ei näy tähän aikaan juuri ollenkaan ravintoloissa.kun tää on sesonkiaikaa ja paiskitaan töitä.