Tutustu maahanmuuttajiin helposti, omalla ovellasi

Opeta heille suomea

Maahanmuuttajiin tutustuminen käy nyt entistä helpommin, sillä maahanmuuttajat tulevat tekemään tuttavuutta suoraan omalle kotiovellesi tai autosi ovelle.
http://yle.fi/uutiset/rahaa_kerjatty_jopa_avaamalla_auton_ovi_liikennevaloissa_-_ilmion_yleisyydesta_ei_tietoa/6502608

Voit antaa haluamasi summan rahaa saman tien, tai kutsua maahanmuuttaja sisään, jolloin voit ipettaa hänelle pari sanaa suomenkieltä.

Kuuromykkäsairaita on mukana kuljetettavan tekstillapun mukaan joukossa paljon, mutta viittomia hekin ymmärtävät.

5

284

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oooh kuinka Ihana

      Kulttuuri tulee jo Kotiovelle !!! Ihanaa !!!

      Meille kun tulevat niin annan heti ainakin 100e !

      T. Börje Biudet-Vatanen

    • Röhröhsaari

      Kutsukaa kotiin ja tarjotkaa kahvit.

    • TseTse taudit leviää

      Tuhannet Afrikan ja Romanian alueen kuuromykät tarvitsevat apuasi. Samalla he levittävät rikasta taidettaan ja kulttuuriansa läpi koko Suomen maan.

    • omin silmin näin

      kyllä, täällä umpi maallakin kulkevat laihoja vanhoja miehiä kymmenen pienen lapsen isiä lukee lapussa kuuro mykkä melkein sokea, anna rahaa ilman kissankuvaa ja lapussa oli 60 euroa-150 euroa, palelee..hieroo käsiä..sanon suomeksi että ei käy mene kotiisi..ymmärtää kaiken..katsoo halvasti ja hiihtelee sadan metrin päässä olevaan uuteen lämpimään mersuun ,missä sutenööri jo heitä odotteleekin..hassua mutta totta..

    • Tietoa kuka on

      Meillä täällä Itä-Suomessa päin liikkuu ainakin Puolalaisia
      nainen pieni sinisilmäinen lyhyet vaaleat hiukset,tulee ovelle lappusen kanssa mihin on selvästi kirjoitettu suomen kielellä miten tarvitsee apua lapsensa sairaala kuluja varten.Sitten minä yritän puhua hänelle suomen kielellä niin ei mukamas osaakaan vaikka kädessä on suomenkielinen lappu.

      Onko muiden itä-suomalaisten ovella pyörinyt tälläinen nainen

      -Tuntomerkit tosiaan tässä.n.162-163 cm siniset silmät,lyhyet vaaleat hiukset,ruskea talvi takki

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      151
      10964
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5240
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2453
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2143
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1711
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1564
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1251
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1186
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      892
    Aihe