Tutustu maahanmuuttajiin helposti, omalla ovellasi

Opeta heille suomea

Maahanmuuttajiin tutustuminen käy nyt entistä helpommin, sillä maahanmuuttajat tulevat tekemään tuttavuutta suoraan omalle kotiovellesi tai autosi ovelle.
http://yle.fi/uutiset/rahaa_kerjatty_jopa_avaamalla_auton_ovi_liikennevaloissa_-_ilmion_yleisyydesta_ei_tietoa/6502608

Voit antaa haluamasi summan rahaa saman tien, tai kutsua maahanmuuttaja sisään, jolloin voit ipettaa hänelle pari sanaa suomenkieltä.

Kuuromykkäsairaita on mukana kuljetettavan tekstillapun mukaan joukossa paljon, mutta viittomia hekin ymmärtävät.

5

382

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oooh kuinka Ihana

      Kulttuuri tulee jo Kotiovelle !!! Ihanaa !!!

      Meille kun tulevat niin annan heti ainakin 100e !

      T. Börje Biudet-Vatanen

    • Röhröhsaari

      Kutsukaa kotiin ja tarjotkaa kahvit.

    • TseTse taudit leviää

      Tuhannet Afrikan ja Romanian alueen kuuromykät tarvitsevat apuasi. Samalla he levittävät rikasta taidettaan ja kulttuuriansa läpi koko Suomen maan.

    • omin silmin näin

      kyllä, täällä umpi maallakin kulkevat laihoja vanhoja miehiä kymmenen pienen lapsen isiä lukee lapussa kuuro mykkä melkein sokea, anna rahaa ilman kissankuvaa ja lapussa oli 60 euroa-150 euroa, palelee..hieroo käsiä..sanon suomeksi että ei käy mene kotiisi..ymmärtää kaiken..katsoo halvasti ja hiihtelee sadan metrin päässä olevaan uuteen lämpimään mersuun ,missä sutenööri jo heitä odotteleekin..hassua mutta totta..

    • Tietoa kuka on

      Meillä täällä Itä-Suomessa päin liikkuu ainakin Puolalaisia
      nainen pieni sinisilmäinen lyhyet vaaleat hiukset,tulee ovelle lappusen kanssa mihin on selvästi kirjoitettu suomen kielellä miten tarvitsee apua lapsensa sairaala kuluja varten.Sitten minä yritän puhua hänelle suomen kielellä niin ei mukamas osaakaan vaikka kädessä on suomenkielinen lappu.

      Onko muiden itä-suomalaisten ovella pyörinyt tälläinen nainen

      -Tuntomerkit tosiaan tässä.n.162-163 cm siniset silmät,lyhyet vaaleat hiukset,ruskea talvi takki

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      99
      2266
    2. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      219
      1917
    3. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      176
      1742
    4. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      101
      1316
    5. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      38
      1210
    6. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1108
    7. Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?

      😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo
      Luterilaisuus
      276
      823
    8. 90kW kulutus

      Joku kirjoitti sellaisesta tehomaksuaiheen yhteydessä. Tuollainen kulutushan vaatisi pääsulakkeiden kooksi jo vaikka mit
      Maailman menoa
      180
      681
    9. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      47
      655
    10. Vanhemmassa miehessä

      on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo
      Ikävä
      50
      651
    Aihe