1. Miljoonien tonnien painoista alusta ohjaa vain 7 hengen miehistö.
2. Miehistössä on sekä naisia että miehiä. Kaikki ovat viriilejä alle 50 -vuotiaita ja matkan pituus on kymmeniä kuukausia. Kaikki nukkuvat samassa tilassa.
2. Miehistöstä peräti 5 on upseereita. Loput 2 ovat pummin näköisiä mekaanikkoja, joiden huollettavaksi tämä mielettömän kallis alus lasteineen on uskottu. Näistä toinen syö aluksen ohjaamossa jäätelöä suoraa pakkauksesta.
3. Paljastuu että yksi upseereista on robotti. Jos ihmiskunta osaa valmistaa näin älykkäitä robotteja, miksi miehistössä ylipäänsä on ihmisiä ?
4. Avaruuspukuja ei käytetä, kun alienia operoidaan. Operoijilla on t-paita, pieni maski ja lyhyet kirurgihanskat. Ripley, joka ensin oli huolestunut kontaminaatiovaarasta, ei huomauta tästä mitään.
5. Alienin kontaminoimaa upseeria ei tutkita millään tavalla ja hänet päästetään samaan ruokapöytään muiden kanssa.
6. Liekinheitinpyssyä ei käytetä kertaakaan alienia kohti.
7. Suuri osa ajasta menee kissan pyydystämiseen. Kissan häkki on kaapissa mutta se otetaan sieltä vasta aivan lopussa.
8. Kenellekään ei tule mieleen että kissa voi olla kontaminoitunut. Ripley ottaa sen jopa pakoalukseensa.
Lisää ?
Alien
11
318
Vastaukset 11
- 6+6
Epäloogista etsiä scifi-leffasta epäloogisuuksia.
- sfregttyhng
Elokuvat kannattaakin ottaa tosissaan... juu juu. Ja varsinkin ScFi-leffat.
- tepu99
No mikäs tässä on epäloogista? Esim. 1: Alien sijoittuu tulevaisuuteen, jolloin koneet hoitavat työt ja miehistöä tarvitaan vain seuraamaan sivusta.
- dude3
1.Ei tarvita enempää porukkaa.
2a.Näyttelijöiden ikä elokuvan aikana=Skerritt 46, Weaver 30, Cartwright 30, Stanton 53, Hurt 39, Holm 48, Kotto 40, Horton 56 ja itse alien, Bolaji Badejo oli 26.
2b.Alus oli vanha rotisko ja kyseessä oli rahti-alus joten henkilökunnan ulkonäöllä ei luultavasti ole mitään väliä.
3.Tulee saatanan kalliiksi, androideja ei halpa hallista löydy.
4.Puutteellinen lääkintävälineistö, huolimattomuus, ashia ei sinä päivänä kiinnostanut hygieenisyys. Pick one.
5.Laiskuus? Huolimattomuus?
6.Parker jähmettey pelosta(eikä sillä mukavalla tavalla)
7.Laiskuus? Huolimattomuus?
8.Tunnearvo tai sitten Ripley ei ollut nähnyt The Thingiä.- dude3
*jähmettyi
- agfjh
Dude servasi aloittajan
- dude3
Kannattaa mieluummin pohtia looperin epäloogisuutta.
SPOILER ALERT! SPOILER ALERT! SPOILER ALERT!
Kun nuori Joe ampuu itsensä elokuvan lopussa, sen pitäisi kumota kaikki tähän mennessä tapahtunut ja alkaa jälleen siitä kohtaa kun nuoren Joen on tarkoitus ampua vanha Joe, koska Joe ei ole koskaan elänyt vanhaksi joten häntä ei olla voitu lähettää ajassa taaksepäin ja hän ei ole voinut aiheuttaa tapahtuma ketjua joka päättyy nuoren Joen itsemurhaan. Ja elokuvan tulisi päättyä kohtaukseen jossa Joelle lähetään vanhempi minänsä tapettavaksi. Elokuva on siis malli esimerkki isoisä-paradoksista.- tepu99
"Elokuva on siis malli esimerkki isoisä-paradoksista."
Niin, ja nykyajan Hollywood-elokuvasta, huippusellaisesta (valitettavasti). Oi aikoja...
- bbbtbbtp
"Miljoonien tonnien painoista alusta ohjaa vain 7 hengen miehistö"
Alus on avaruudessa, sillä painolla tuskin on merkitystä - Pers-Eetu
Telkkarista tuli joku aika sitten ohjelma 50000 tonnin konttialuksesta, ihan mahottoman kokoinen laiva. Eipä tuolla mikään mahdoton miehistö määrältään ollut. Hyvä jos reilut kymmenen ukkelia koko potskissa.
- ropok
Jo nykyisinkin robotit hoitavat hommat ja ihmiset enää vain avustavat, tarvittaessa.
http://www.cbsnews.com/video/watch/?id=50138761n
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS802499Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.15975Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.52806Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?
Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke46751- 50734
- 47654
- 80616
- 50605
Tönölän hukkaputki
Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le35594Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍68586