Kaiken teoria

Todella mielenkiintoinen 2 tunnin esitelmä. Suosittelen.
http://vimeo.com/11005286
1294
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Videota katsomatta, eihän se vain tuoksahda Kuopiolaiselle "kaiken teorialle"? Tiede-lehden keskustelupalstan veteraanit tietävät mistä on kyse.

Äänestä

Videon kuvauksessa mainittu Monroe-instituuttihan on se mikä tutkii ruumiistairtautumista. Instituutin perustajan kirjat on aivan hauskaa iltalukemista.

Äänestä

"Todella mielenkiintoinen 2 tunnin esitelmä."

Kyllähän sitä voi kaikenlaista New Age tyyppistä videojulistusta sanoa mielenkiintoiseksi. Minä sanon sitä ajan tuhlaamiseksi.

Äänestä

No voi teitin kanssa ! Thomas Campbell on fyysikko, joka nykyään tekee töitä NASAssa riskianalyysien parissa.

Esityksessä ei käsitellä "ruumiistairtautumista" kuin ohimennen. Ja sekin selitetään toisin kuin kukaan teistä osaisi edes kuvitella.

Äänestä
  • "No voi teitin kanssa ! Thomas Campbell on fyysikko, joka nykyään tekee töitä NASAssa riskianalyysien parissa. "

    Minä luin kuvauksen ja siinä selvitettiin tarpaaksi hyvin, mistä on kyse. Sillä ei ole mitään merkitystä, missä Campbell työskentelee ja mikä hänen ammattinsa on.

    Äänestä

negatiivisessa ateismissa tunnetaan kummituspelkoa tällaisia sillanrakentajia

kohtaan, huolimatta siitä että Thomas Campbell on Nasan tutkija, kyse on

hevosenliha-ilmiöstä, eli (ateisti)tieteen sekaan on joutunut aineksia, jotka eivät sinne

kuulu. Itse tutkija Thomas Campbell tekee kyllä merkittävää tieteellistä työtä, mutta

hänen luentojaan ei voi ymmärtää, eikä kannata seurata ilman avointa mieltä

Äänestä

Aika hyvin kuvattu "tieteelle " . Kyse ei taida kuitenkaan olla ateistien mielestä hevosenlihasta. Olisiko enemmän yksisarvisen lihasta ;-)

Äänestä
  • "Aika hyvin kuvattu "tieteelle " . Kyse ei taida kuitenkaan olla ateistien mielestä hevosenlihasta. Olisiko enemmän yksisarvisen lihasta ;-) "

    Kuten jo kirjoitin, kyse on ajankäytöstä, ei mistään pelosta. Kuvaus menee siis pieleen ja se ei hyvin kuvattu eli naureskelet vain omalle kyvyttömyydellesi ymmärtää sinulle kirjoitettuja vastauksia.

    Äänestä

  • old_profile_53935 kirjoitti:

    "Aika hyvin kuvattu "tieteelle " . Kyse ei taida kuitenkaan olla ateistien mielestä hevosenlihasta. Olisiko enemmän yksisarvisen lihasta ;-) "

    Kuten jo kirjoitin, kyse on ajankäytöstä, ei mistään pelosta. Kuvaus menee siis pieleen ja se ei hyvin kuvattu eli naureskelet vain omalle kyvyttömyydellesi ymmärtää sinulle kirjoitettuja vastauksia.

    kyllä 2 tuntia voi uhrata jos täällä muutenkin liikkuu 24/7 paljon turhemman perässä

    Äänestä

  • tieteelle+++ kirjoitti:

    kyllä 2 tuntia voi uhrata jos täällä muutenkin liikkuu 24/7 paljon turhemman perässä

    "kyllä 2 tuntia voi uhrata"

    Ei voi.

    Äänestä

1. Googlaa (tai käytä haluamaasi hakukonetta, jos Google ei kelpaa) "Theory of everything".

2. Kerro, miksi mainostamasi "kaiken teoria" on parempi tai oikeampi kuin kymmenet muut vastaavat yritelmät?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Valkoparta.... kirjoitti:

Todella mielenkiintoinen 2 tunnin esitelmä. Suosittelen.
http://vimeo.com/11005286

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu