Tänään näky avoimesta nuottikirjasta.
Siis Ylistäkää ja Palvokaa Herraa, Jeesusta Kristusta, meidän Jumalaamme!
Kiittäkää ja Kunnioittakaa Häntä! Aamen!
Siis Ylistäkää ja Palvokaa Herraa, Jeesusta Kristusta, meidän Jumalaamme!
Kiittäkää ja Kunnioittakaa Häntä! Aamen!
Vastaukset 128
Vanhimmat
Kas kun ei keittokirjasta.
Kyllä tässä nuotit ovatkin sekaisin, ei oikein mikään natsaa näillä sivuilla eikä yleensäkkään.
Miksi meillä on tänään nuotit sekaisin, miksi ei mikään natsaa, miksi on niin vaikeaa.....??? - Koska olemme kääntäneet Herralle selkämme, koska Suomi on unohtamassa oman Jumalansa ja kumartaa muita jumalia. Nyt on parannuksen aika!
Uskovat ova buukanneet Jeesuksen Mestarina olemasta. Ja tekevät kukin niinkuin parhaaksi näkevät. KUmartavat epäjumalia, istuvat tv-epäjumalan alttarin ääressä. Ahnehtivat, juoksevat tämän maailman mukaan!
Uskoville kuuluu primääri parannuksen kehotus. Ei olla valona, ei suolana.
On häpäisty Jeesuksen nimi, Jumalan arvovalta maallistuneen menon vuoksi!
Nyt on siis parannuksen aika ja paikka. Uskovien leireissä.
Vai tv- epäjumalan edessä. Muuten oikein, mutta kun meni just väärin. Netin ääressä ja siellä pelaillaan. Etsitään mitä mustinta tietoa ja löydetään. Haloo, terv. tuloa nykyaikaan.
Kiitos, kylläkai se tästä, joskus vaan niin voimaton..
Jos mielii laulaa oikeita "nuotteja" , ne ovat Raamatun Sanan tasolla!
Hän on sinun voimasi! Kun olet voimaton, mutta uskot, silloin Jeesus on sinussa voimallinen!
Nyt on totisesti ylistyksen aika, sillä Herran suunnitelmat toteutumassa rutosti.
H.Aaltosen mukaan ylistys ja virsien veisaaminen tärkeää. Herra ei halua meteliä, ei rumpuja, eikä taputuksia. Vain nöyrällä mielellä kiitosta Hänelle, jolle kiitos kuuluukin.
H. Aaltosen ilmoittama "herätys, ennekuin hän kuolee.." oli väärä ja vajavainen profetoiminen. Mitään sellaista ei "rutosti" näy - jota tyhjästi mainostetaan.
Jumalan omien tulee olla rehellisiä, realistisia. Ei pidä suurennella asioita, ei pidä levittää tyhjää mainosta "herätyksestä" - josta ei kiistattoman selkeää, laajaa ja todistettavaa uutisointia.
...löysin juuri You Tubesta; Matkamiehen mieli palaa - virsi 621.
Sopii tähän ja kuvassakin oli avoin virsikirja, nuottineen..... Herran johdatusta!
Herran sanaa: - "Miksi etsit eläviä kuolleitten joukosta?
Herramme etsii synteihinsä kuolleita, tehdäkseen heidät eläviksi Sanansa ja henkensä kautta! Myös moni uskova (?) kuollut muotomenoihin, uskotteluun, että kun nimi on seurakunnan rekisterissä ..... kaikki on hyvin!
Herätkää te uinuvat, nukkuvat, kuolleet!
Kaikki mitä Herra antoi puhuttavaksi, Aaltonen puhui. Ei ole epäselvää muilla kuin niillä, jotka eivät ole Herran työssä mukana ja kuuntele. Paljon lisääntynyt todistukset kaikenlaisista Herran teoista. Kokemuksia paljon.
Sateet ovat alkaneet, mutta totta on, että kaikillehan pelastuksen sanoma ei maistu. Herra tietää kyllä sen tarkasti. Tihtusateena alkaa ja myrskyt tulossa. Siispä, rukousta Suomen puolesta lisää, lisää..
Mielenkiintoista kuunnella radiosta, kuinka esim.IRR- lähetys teke missioita Suomessa ja millaisella menestyksellä nyt Turussa alkaa. Pyyntöjä tullut muuallekin Suomeen missioista.
Entäpä muslimimaat sitten. Ihmettä kerrakseen kun Irakiin tullut lupa järjestää missio. Käsittämätöntä ja vielä kun naapureina olevista muslimimaista tullaan tekemään radio- ohjelmia asiasta.
Totta, Jumalan omien tulee seurata ja kuunnella realistisesti, mitä Henki sanoo. Ei pidä suurennella, mutta ei mitätöidäkään.
Katsoin juuri uudelleen Hiljan profetian ja Hilja puhui matkamiehen virrestä ja sen minäkin tänne eilen ensin löysin, virsi 621. Ylistäkää siis sen virren sanoin, Herraamme, Jeesusta Kristusta, Taivaan Jumalaa!
Jos ei tällasessa hengellisessä ilmapiirissä välillä torkahda niin ei sitten missään.
Uni ylösotosta - Jeesus hakee pian omansa
Videossa kehotetaan ylistämään Herraa ylösoton lähellä aikana:
http://www.youtube.com/watch?v=eQXHPLzLyvI&feature=youtu.be
Itkien ilosta ja surusta katsoin tuota videota. Surin niitä jotka jää....
Siis jatkakaa Ylistystä, sillä Jumalan Valtakunta on lähellä....
Niin.. kohta.. eli ei siis tietystikään koskaan ennen vihan aikoja.
Olipa jännää. Juuri laittamassa samaa linkkiä, kun se olikin jo täällä. Kandee katsoa.
Täällä on valtava Henki! Kuuntelin juuri Itkien You tubesta; -Exit, Hymni.
Jumala puhuu meille tänään ja kenen sydämessä Hän on, tämä ihminen kyllä sen tuntee...
Todella valtava Henki ja kuinka mahtava olo tuli kun kuuntelin noita "opetuslapsi1" suosittelemia!, kiitos noista lauluista!..Kuuntelin youtubesta vielä Rainer Frimanin" Mitä Rakkaus olla voi" siinäkin lämmin ja todella hieno kappale!
Minä katselen juutuupista mieluimmin Monty Pythonin lentävän sirkuksen sketsejä.
Ne ovat paljon viihdyttävämpiä.
Ja kaunis laulu uskonnoista riippumatta;
- You Tube- Kari Tapio- Olen Kuullut on Kaupunki tuolla.
odotin Karilta Hengellistä levyä mutta ei suunnitelmistaan huolimatta sitä koskaan kerinnyt tekemään. Toivon hänen päässeen Taivaan kotiin...
Nojoo, nyt kyllä nousi mullakin fiilikset, kiitos musiikista ja kiitos Jeesus..
Ilta virreksi kaikille vielä You Tube- Oi, muistatko vielä sen virren
tänään ollut ihana ylistyspäivä ja sen pitää olla sitä joka päivä! ylistys Herralle!
Jess, tuokin on hyvä ja on mukava lähteä illan tilaisuuteen, sielläkin ylistys soi. Tämä aloitus on hyvä. Siunausta kaikille.
Tämä aloitus oli todella tarpeellinen. Ainaista jankutusta muutoin, mitä t e i d ä n tulee tehdä. Siis näitä itsensä ylentäjiä vapaana.
Tämä ketju nosti hengellistä tilaani korkeammalle.
Aloitus, eli näky, oli Herralta! KIITOS!
Aloitus.... ? Mutta jatko on kaupallista musiikin mainostusta, toinen toisena kehumista. Ei missään tekemisissä palstan aiheen kanssa.
Ei keskustelua profetioista, vaan yritystä ilmaiseen mainostus-sivuun, täällä.
Vastoin Suomi24 sääntöjä.
Pitää etsiä ja löytää joku muu palsta videoiden ja muiden tuotteiden mainonnalle.
Ilmoitettu ylläpidolle. Kaupallista mainosta, ei tänne.
Edelleen, ilmoitettu valvojalle. Asiaton viesti. Ei palstan aihetta, profetiakeskustelua., vaan "hyökkäystä jotakuta tiettyä henkilöä vastaan."
Edelleen, ilmoitettu valvojalle. Asiaton viesti. Ei palstan aihetta, profetiakeskustelua., vaan "hyökkäystä jotakuta tiettyä henkilöä vastaan."
Olin iltarukoustilaisuudessa.. Profetian sanoma on selvä, tämä vuosi on paha sillä tulee suurin taloudellinen kriisi mitä on ikinä ollut. Mutta Jeesuksen omilla ei ole mitään hätää.
Höpö Höpö, noita kappaleita ei juuri muut kuuntele kuin uskovat ihmiset ja saahan sen sanoa mistä pitää, ei saa ola liian tiukkapipo.
Seurailija.Kiitos viestistä. Minäkin uskon profetian olevan totta.
No ei se nyt käy. Palstapoliisitarta pitää nyt totella ja olla kiltisti. Muuten se tekee rikosilmoituksen.
Jos tätä kaipaat, niin tässä tulee. Kerro vaan reippaasti toiveesi. Yritän täyttää ne parhaani mukaan.
Edelleen, ilmoitettu valvojalle. Asiaton viesti. Ei palstan aihetta, profetiakeskustelua., vaan "hyökkäystä jotakuta tiettyä henkilöä vastaan."
Ylistetään!
Minulla on auto, joka ilmoittaa englanniksi jos siinä on jotain vikaa. Tänään se vilautti öljyvaloa ja ilmoitti minulle:
Varoitus! Alhainen öljynpaine. Pysäytä auto, sammuta moottori. Tutki käsikirjaa.
Herra on pitkään kutsunut Sanan ääreen hiljentymään, psalmin 37:7 sanoin: Hiljenny Herran edessä ja odota Häntä.
Sain ymmärryksen kymmenestä neitsyestä. Öljynpaine lapussa syntyy tulesta, joka on sytytetty. Voi olla öljyä lampussa, ja vielä astiassakin, mutta se ei nouse sydämessä jos lamppu ei pala. Sekä öljy että tuli saadaan Herran läsnäolossa.
Siispä Herran kasvojen eteen, pois tietämisestä, takaisin Herran tuntemiseen!
Hyvä viesti, EndTimes.
Jumala on jo pitkän aikaa koettanut kehottaa omiaan Herran eteen, Sanan, rukouksen ja hiljaisuuden tasolle. Mutta se ei maistu monelle, oikeastaan harvoille?
Ja sitten tätä hömppää nousee! Tässäkin ketjussa. Pitäisi keskustella palstan aiheesta, ja kymmeniä viestejä tuodaan mainosta ihmisistä, nimistä, jne.!
Ja sitten kiukutellaan, lihallisessa tasossa, jos kaikki eivät sano näille puuhille aamenta.
No, Herra on tämän kaiken ennalta nähnyt, ja se on jo apostolien kirjeissä ennustettu. Tulee aika, jolloin he eivät siedä tervettä oppia... sanaa, vaan korvasyyhyyn haalivat... mistä kivaa "fiilistä" saisivat.
(Ja tästäkin viestistä motkottavat, toki.... ja se kertoo Herralle, sydänten tasosta.)
Enpä tullut ajatelleeksi, kun mainitsin mielestäni hyvän musiikin esittäjiä. Pyydän anteeksi. Aiemmin kirjoittamani viestin(missä nimiä mainittu) voi ylläpito poistaa,jos katsoo asian aiheelliseksi.
Laiton viesti:
Joku on laittanut viestin, vihjailevasti, käyttäen jonkun henkilön nimikirjaimia, näin:
MaLiHiek.
22.2.2013 17:09
Minnekkähän nuo ilmaiseksi kuunneltavat youtube vidot pitäisi maksaa, että olisivat kaipallisia?
______________________________
Sinä, joka sellaiseen petokseen ryhdyit, että laitoit nimimerkiksi toista henkilö tarkoittavat kirjaimet, luvatta, röyhkeästi, ole hyvä ja lopeta laittomuus.
Viesti ilmoitettu valvojalle tekona, jossa joku yrittää esiintyä toisena henkilönä.
Häpeä ja tee parannus.
Edelleen, ilmoitettu valvojalle. Asiaton viesti. Ei palstan aihetta, profetiakeskustelua., vaan "hyökkäystä jotakuta tiettyä henkilöä vastaan."
Kuka ei kestä Jumalan ylistystä ? Kenen ainutlaatuiset nimikirjaimet on MaLiHiek.
Tässä maailmassako ei ole muuta tarkoitusta nimim. MaLiHiek. Vaikuttaa kiinankielltä.
No, se koira älähtää, kehen kapula kalahtaa. Uskomatonta, mutta totta.
Edellinen näyttä asiattomalta viestiltä. Ei ole keskustelua aloituksen aiheesta.
Mutta näyttää olevan huono omatunto jostakin? Pelko. On näet laitonta koettaa esiintyä jonakin toisena henkilönä, käyttää nimikirjamia, hämäävästi.
Oikein on, että pelko heräsi. Röyhkeydelläkin on rajansa.
Mutta sellaista lajia tuottaa lihallinen kristillisyys. Se ei ole Jumalan Hengen kanssa liitossa, vaan itsensä pimeyden ruhtinaan kaveri.
Jatkakaa, jos kantti kestää?
Kuitenkin,
Esittele itsesi.
22.2.2013 17:36 viesti ilmoitettu valvojalle.
MaLiHiek.
22.2.2013 17:44
Edelleen, ilmoitettu valvojalle. Asiaton viesti. Ei palstan aihetta, profetiakeskustelua., vaan "hyökkäystä jotakuta tiettyä henkilöä vastaan."
Kaikki asiattomat, laittomat viestit menevät ylläpitoon. Tämä ei ole keskinäisen kehumisen kerho, ei (kirstillistenkään) tuotteiden ja artistien mainospalsta.
Lukekaa Suomi24 säännöt.
Edelleen, ilmoitettu valvojalle. Asiaton viesti. Ei palstan aihetta, profetiakeskustelua., vaan "hyökkäystä jotakuta tiettyä henkilöä vastaan."
Edelleen, ilmoitettu valvojalle. Asiaton viesti. Ei palstan aihetta, profetiakeskustelua., vaan "hyökkäystä jotakuta tiettyä henkilöä vastaan."
Kokeilepas vetää sama biisi särökitarasoundeilla. Voi toimia vielä paremmin.
Kaikille, jotka tahtovat palstaa sellaiselle, että esim. kehutaan ja mainostetaan uskonnollisia guruja, artisteja, videoita. Että kehutaan toisia, kilpaa, halutaan keskustella henkilöistä, jne. , yrittäkääpä saada avatuksi uusi palsta!
Suomi24, tarjoaa jo suuren joukon palstoja, mutta jospa tämä rauhoittaisi niitä kiukuttelijoita, jotka tässäkin ketjussa hiilestyvät siitä, kun joku muistuttaa säännöistä?
Nimiehdotuksia:
* KRISTITTYJEN Yhteinen toistensa kehumisen kerho...
* Kristillisen markkinakristillisyyden mainostoimisto....
* ??
________________________
Tässä Suomi24 ylläpitäjän tekstiä:
Palstaehdotukset
Ehdota uutta palstaa keskusteluihin tai Torille.
Tarkistathan että aiheelle ei ole jo olemassa omaa palstaa. Oman palstasi Suomi24:n yli 2000 keskustelupalstan joukosta löydät helpoiten aakkosellisesta hakemiston avulla.
Huomioithan, että ylläpito lukee kaikki palstalle jätetyt viestit, mutta ei vastaa jokaiseen henkilökohtaisesti.
________________________
Siispä tuumasta toimeen, te, jotka tällä profetia-keskustelupalstalla jatkuvasti kehutte toisianne, kehutte ja mainostatte tuotteita, henkilöitä.
Ne kun eivät kuulu tämän palstan aiheeseen...
Pyytäkää, että Suomi24 armollisesti avaa siis "keskinäisen kehumisen kerhon",
ja säilyy rauha täällä. Saadaan keskustella profetioista, jne....
Joo, ne ressukat yrittää kehitellä marttyyrin kruunua? Että kun he ylistivät, niin joku pahan-ilman-lintu tuli... voi voi? Mutta KETÄ he ylistivät? Itseään. Toisiaan.
Musiikki-artisteja, jne. Ei HERRAA kukaan ylistänyt!! Joten jouta datasiirtojen hautuumaalle. Ei Herralle herunut mitään....
1235refg---- Puhut asiaa.
Edelleen, ilmoitettu valvojalle. Asiaton viesti. Ei palstan aihetta, profetiakeskustelua., vaan "hyökkäystä jotakuta tiettyä henkilöä vastaan."
Edelleen, ilmoitettu valvojalle. Asiaton viesti. Ei palstan aihetta, profetiakeskustelua., vaan "hyökkäystä jotakuta tiettyä henkilöä vastaan."
Mitä malihiek odotit lukevasi, kun avasit ketjun ylistyksestä? Aloituksen näky ja musiikki liittyvät olennaisesti yhteen. Jos ei kiinnosta ylistys, silloin ei kai kannata tulla juuri siihen ketjuun keskustelemaan, vaan valita joku toinen joka ei ärsytä niin kovin. Viisautta ja valintaa suositellaan.
Tämä on profetia-asioiden keskustelupalsta. Ei ole ylistyksen eikä rukouksen nimellä. Rukous ym. on ihan eri palsta Suomi24:ssä. Ottakaa selvää.
Kuka tahansa tätä palstaa lukee, koettaa muistaa palstan AIHEEN.
Tämä on vapaa foorumi, muuten.
Olipa vaikka EU:n presidentti, niin SAA lukea, kirjoittaa.
Aloittajalla ei MITÄÄN monopolia estää
a) lukemista, b) kommentteja.
Eikö ymmärrys toimi?
Lukekaa palstan aihe. Ehkä ymmärrys ja lukutaito joillakin pelaa?
Mutta, "hyökkäys" jotakuta kirjoittajaa - henkilöä -vastaan on KIELLETTY Suomi24 säännöissä. Joten opetelkaa säännöt, ja tehkää parannus mielivaltaisuudesta.
Edelleen, ilmoitettu valvojalle. Asiaton viesti. Ei palstan aihetta, profetiakeskustelua., vaan "hyökkäystä jotakuta tiettyä henkilöä vastaan."
Yks juttu joka on aina hiukan ihmetyttänyt... Miksi tuo teidän Jeesuksenne tarvitsee jatkuvaa ylistämistä? Eikö moinen ole hiukan narsistista?
Kirjoititko nyt sääntöjen mukaisesti?. Mistä sinun nimmarisi on peräisin? Onko sääntöjen mukainen? Kenelle ilmoitan?
Suomi24 säännöt, joita rikottu paljon tässä ketjussa:
Ei saa:
Markkinoida tai mainostaa tuotetta tai käyttää palvelua kaupallisiin tarkoituksiin ilman Suomi24:n lupaa.
Lukekaa. Toistuvaa ihmisten, tuotteiden, musiikkituotteiden, ym: mainosta.
Piilomainontaa, ilman Suomi24 lupaa?
Ei ihme, että hermostuivat?
Ilmoita Jeesukselle.
Edelleen, ilmoitettu valvojalle. Asiaton viesti. Ei palstan aihetta, profetiakeskustelua., vaan "hyökkäystä jotakuta tiettyä henkilöä vastaan."
Aloituksen näky on aiheellinen, avattu nuottikirja. Ylistys on se asia, jota vastaan vahvimmin nykyään noustaan. Ei ole vaarallista jos uskomme, mutta jos elämme uskoa todeksi, siitä nousee vilkas vastustus. Jännästi osan mielestä näkyjäkin saa tulla muista aiheista, mutta ei ylistyksestä tai rukouksesta. Kuitenkaan palstan aloituksessa ei sanota että unia näkyjä ja profetioita pelkistä tulevaisuuden ennustuksista. Ymmärtääkseni täällä saa jakaa unia ja profetioita kaikista aiheista, sen mukaan kun niitä meille annetaan?
Siis ylistäkää ja Palvokaa Herraa YLÖSNOUSSUTTAA Mestaria, joka sikisi Pyhästä Hengestä.
Ja Niin alistakaa ja Häväiskää Antikristustusta alaspudonnutta Luciferia, joka luulee olevansa sama henkilö kuin Hän.
Ja vain muutoksesta tuolle asiantilalle saatte kiittää MURHAAJAA joka ei välttämättä ole ITSE ALLAH MUHAMMED!! Koska mies on silti yksi.
Laittomuus jatkuu... näin:
Joku käyttää jonkun henkilön nimikirjaimia, hämäystarkoituksessa...
MaLiHiek.
22.2.2013 18:09
Suomi24-palvelun säännöt..
Ilmoitettu valvojalle. Kukaan ei saa esiintyä edes nimimerkillä, hämäten, ikäänkuin esittäen jotakuta.
Röyhkeys. Loppuu.
Eihän täällä ole ylistetty? Vain kehuttu ja ylistetty ihmisiä, artisteja, niitä ja näitä?
Ei sellaiseen Henki sano aamenta!
Jumala tuntee jokaisen sydämen, joka HÄNTÄ ylistää! Amen.
Mikä röyhkeys? Minun sukulaiseni nimmarit ei kuulu sulle ja jos kuuluu niin ilmoita miten? Jos vielä perättömiä lausut, ole syynalainen itse.
Asia ylläpidolla.
On vain sinun mielipide. Onko muut ihmiset vapaita kertomaan mielipiteensä?
Edelleen, ilmoitettu valvojalle. Asiaton viesti. Ei palstan aihetta, profetiakeskustelua., vaan "hyökkäystä jotakuta tiettyä henkilöä vastaan."
Edelleen, ilmoitettu valvojalle. Asiaton viesti. Ei palstan aihetta, profetiakeskustelua., vaan "hyökkäystä jotakuta tiettyä henkilöä vastaan."
Edelleen, ilmoitettu valvojalle. Asiaton viesti. Ei palstan aihetta, profetiakeskustelua., vaan "hyökkäystä jotakuta tiettyä henkilöä vastaan."
Hybermare Angles molomoloro
Sebalthies sebonare gastus desuiolpipoius
Kuuntele, hän puhuu salaisuuksia hengessä!
Vai onko se vain Joh.Ilm 13 Peto, jonka haltuun portolleen annettin kielet ja maat?
Boro boro koro horo. Savjut! BRÄNKS!
Joo, aloitus... mut sit eksyttiin siihen samaan likaan: ihmisten ylistykseen! Toinen toisensa kehumiseen, jne. jne....
Eksyttiin. Ja sit ... haukuttiin, kun ens eksyttiin,
Kyllä sen vakipalstaiset tässä ketjussa näkee, että ERÄÄT röyhkeät hyökkäsivät henkilöä vastaan, vastoin Suomi24 sääntöjä. Selvästi näkyi. Nyt pelko!! Hyvä.
Vielä valitat!
Edelleen, ilmoitettu valvojalle. Asiaton viesti. Ei palstan aihetta, profetiakeskustelua., vaan "hyökkäystä jotakuta tiettyä henkilöä vastaan."
Sä kiukuttelet taas niinkuin reilu vuosi sitten. Rauhoituhan jo.
Täällä huudetaan sääntöjä ja lukutaitoa. Missä näissä kaikille yhteisissä säännöissä on poikettu. Nyt faktaa, eikä syyttelyä ja keksimistä.
Onko estetty perättömiä väitteitä? Hyökätty tai uhkailtu toisia käyttäjiä kohtaan? Vain faktat kelpaa.
Suomi24-palveluissa ei saa:
Kehottaa ketään rikokseen tai väkivaltaan
Käyttää rasistista tai muuten toisille ihmisille vahingollista tai haitallista kieltä
Esittää laitonta tai loukkaavaa materiaalia
Linkittää sivuille tai tiedostoihin, jotka sisältävät ihmisiin tai eläimiin kohdistuvaa väkivaltaa
Kirjoittaa, kuvata tai linkittää pornografista tekstiä, kuvia tai videoita (poislukien Seksi-keskustelut ja Seksichat)
Tarjota tai tiedustella seksipalveluita
Julkaista viestiä, jossa on pelkkä linkki
Massapostittaa viestejä useille eri palstoille
Hyökätä toisia käyttäjiä vastaan tai uhkailla toisia käyttäjiä
Esittää asiattomia ja loukkaavia kommentteja muista käyttäjistä
Esittää perättömiä väitteitä
Keskustella yksittäisestä luotsista, hänen toimistaan tai hänen poistamistaan viesteistä
Antaa vääriä tietoja rekisteröitymisen yhteydessä koskien sukupuolta, kotipaikkaa tai omaa kuvaa
Julkaista omia tai muiden yhteystietoja kuten osoitetta, puhelinnumeroa tai sähköpostiosoitetta (poislukien Suomi24 Tori ja tutkimusaineiston keruu keskusteluista)
Käyttää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia ja kopioida suoraa tekstiä muista julkaisuista
Myydä, ostaa tai kierrättää laittomia piraattikopioita tai väärennettyjä merkkituotteita
Markkinoida tai mainostaa tuotetta tai käyttää palvelua kaupallisiin tarkoituksiin ilman Suomi24:n lupaa
Rikkoa tai yllyttää muita rikkomaan Suomen lakia
Mhatava aloitus tälle ketjulle mutta jokin taho ei kastänyt Näkyä mutta näinhän se on aina. Sana rististä on kauhistus sille joka kadotukseen joutuu.
Tämä taho on jokaisessa ketjussa ja valvoo, ettei mitään positiivista kirjoiteta.
Selväksi on tullut, että Jumalan ylistystä ei kestä, kiitosta ihmiselle ei kestä, siis normaaleja käyttäytymis sääntöjä vastaan. Rahaa ei sovi antaa hyväntekeväisyyteen, tv,tä ei sovi katsoa, radiota ei sovi kuunnella, sieltä tarttuu pahaa, Raamatun opetusta ei sovi ottaa, eksyy heti. Kaikki kristillisyys on mainontaa, siispä nyt ei sovi Raamattuakaan siteerata, on meinaan maksullinen kirja, siispä mainosta. Mutta kun hän saarnaa omiaan, niin erimieltä ei saa olla, alkää meteli. Ylläpidon vanha tuttu siis. Lehdissä esitellään ihmisiä, että poliisin vanha tuttu. Tästä en tiedä.
Raamatun mukaista toimintaa siis, sillä kirjoitettu on..
Ylitetäänkin ja Ylistetään entistä voimakkaammin. Jeesus on Herramme Amen.
ihmeellisen eripuraista porukkaa tämän palstan uskovaiset,pälyillään toistensa tekemisiä ja epäillään jos mitä,pitäis vaan sulautua määrättyyn muottiin ei sais ylistää ei sais olla rohkea ei sävyisä ei mittään.
Jäljet näkyvät. Palstahäirinnän erinomainen näyttö!
Eilen illalla, siis tässä ketjussa näkyy röyhkeä palstahäirinnän näyttö! Hyvä, että se on näin vahva ja kiistaton. Ei jää epäilystä siitä, että oliko se, ja mitä lajia? Kas näin!
Nimmari, '.' ? - joka näyttäis siltä, kuin olisi kaksi silmää ja jokin ryppy niiden välissä... on ahkeroinut seuraavaa viestiä peräti 19 kertaa! Eikö ole huippusaavutus? Saman illan aikana!
No niin, nyt lokitiedot tähän. Kuin kirjan hakemistoksi?
(Mutta ketjun aloituksen aiheen, ylistys? Sen kanssa ei tällä viesti-paketti-tulvalla näyttäisi olevan adekvaattista yhteyttä??)
LOKITIEDOT (ovat ylläpidolla, selvityksen kyselyllä, koskien palstahäirintää...)
Häirintä näyttää alkaneen klo 20:38
Sitten se on jatkunut (samaa viestiä jankuttaen..) näin
20:40
20:41
20:41
20:42
20:43
20:45
20:46
20:47
20.50
20:51
20:52
20:53
20:54
20:56
20:57
21:00
21:19
23:30
Siis? 19 kertaa, sama viesti. Minuutin, parin välein... Mitä se todistaa, mitä se näyttö kertoo?
Jostakin syystä kelo 21:19 - 23:30 on ollut ”luova tauko”? Ehkä muonitustauko? Ehkä WC-hätä, joku voimien keräämisen tarve?
Sanomattakin on selvää, että tällainen iljettävä toiminta on kiusatekoa, palstahäiriköintiä, Suomi24 sääntöjen rikkomista. Palstan väärinkäyttöä. Ylläpito selvittää mistä IP-osoitteesta viestien tulva on ketjuun vyörynyt. Tällainen palstahäirikkö on saatettava kirjoituskieltoon.
Säännöt KESKUSTELUSTA ovat niin pahasti hukassa, ettei tällaista voi jatkua. Ottakaa opiksenn, te villin viidakon meininkiä harjoittavat. Jossakin vaiheessa kurittomat antavat siis niin vahvan näytön, että ei voi erehtyä! Nyt tässä ketjussa...
__________________________________________
Ja lopuksi, malliesimerkki palstahäirikön puuhista, näin:
.,
22.2.2013 20:53
Edelleen, ilmoitettu valvojalle. Asiaton viesti. Ei palstan aihetta, profetiakeskustelua., vaan "hyökkäystä jotakuta tiettyä henkilöä vastaan."
__________________________________________________________
Suomi24 säännöt sanovat: ei saa...
Hyökätä toisia käyttäjiä vastaan tai uhkailla toisia käyttäjiä
Esittää asiattomia ja loukkaavia kommentteja muista käyttäjistä
Esittää perättömiä väitteitä
__________________________________
Alal oleva viesti rikkoo kirjoitetuilla näytöillä em:a ohjeita vastaan.
Siinä on otettu objektiksi joku henkilö, ja sitten on hyökkäystä ja solvausta ja valheellisia huhuja ns. tuutin täydeltä. HENKILÖÖN suunnattua. Säännöissä kiellettyä.
Perättömiä väitteitä.
Loukkaavia kommentteja.
Valheellisia huhuja ja vihjauksia.
Mutta alla oleva viesti siis erinomainen ESIMERKKI asiattomasta viestistä. Jokainen normaalijärkinen ja -lukutaitoinen näkee, ettei alla olevassa viestissä KESKUSTELLA asioista, vaan kirjoittaja ilmentää vihamielistä syyttelyä, perättömästi. Solvaa ja nimittelee. Mutta voi toki olettaa, että on tullut jopa "ylistyksen fiilis" - kun on saanut ryhtyä laittoman "syyttäjän" rooliin, pimeyden ruhtinaan kaveriksi? Esittämään iljettäviä ja ala-arvoisia juorujakin?
Ehkä juoruilu ja panettelu onkin sitä nykyistä "ylistämisen buumia"? Johon ei Herran sanaa kunnioittava tahdo lähteä mukaan? No, nyt siis näyttöpaketti solvauksesta, perättömästä syyttelystä, valheellisesta vihajailusta. Siis:
Suomi24 sääntöjen rikkomisesta. Näin upea paketti!
______________________________________
Ylistäkää silti
22.2.2013 22:20
Tämä taho on jokaisessa ketjussa ja valvoo, ettei mitään positiivista kirjoiteta.
Selväksi on tullut, että Jumalan ylistystä ei kestä, kiitosta ihmiselle ei kestä, siis normaaleja käyttäytymis sääntöjä vastaan. Rahaa ei sovi antaa hyväntekeväisyyteen, tv,tä ei sovi katsoa, radiota ei sovi kuunnella, sieltä tarttuu pahaa, Raamatun opetusta ei sovi ottaa, eksyy heti. Kaikki kristillisyys on mainontaa, siispä nyt ei sovi Raamattuakaan siteerata, on meinaan maksullinen kirja, siispä mainosta. Mutta kun hän saarnaa omiaan, niin erimieltä ei saa olla, alkää meteli. Ylläpidon vanha tuttu siis. Lehdissä esitellään ihmisiä, että poliisin vanha tuttu. Tästä en tiedä.
__________________________________________
Kommentti: Valheita kirjoittavat syyttäjä, panettelija itse kertoo, kuka hänen Oppi-Isänsä on? Valheen ruhtinas?
Hämmästyin mitä on tapahtunut? Mutta Todella, alussa kirjoitinkin siitä kuinka tämä valheen ruhtinas, syyttäjä vihaa ylistystä, koska siinä ylistetään Jumalaa. Tässä se nyt nähtiin totena. Se mokoma käyttää voimatonta ihmistä työkalunaan tämän tietämättä. Annetaan tälle ihmiselle kuitenkin ANTEEKSI, mutta ei teoille ja sille pilkalle, ne ovat syyttäjältä.
Jumalan rauhaa kaikille! Ylistyksestä oli kyse ja musiikki kuuluu olennaisena osana sitä. Ja se avoin nuottikirja johdatti meidät ylistykseen, se on Jumalan tahto!
Joku kirjoittaa:
Totisesti, totisesti
22.2.2013 22:40
Niinpä ylistämmekin Herraa ja vielä voimakkaammin. Ikävää vain, että ihminen tekee vain paholaisen töitä ja kertoo olevansa oikea uskova, jolle Herra puhuu.
Tietänekös itsekään olevansa eksyttäjä.
_________________________________
Kukahan se nimimerkillä Totisesti,totisesti -- on hampaissa? Mutta likaista tuotetta on viesti.... Leimaa eksyttäjäksi jonkun? Että Joku tekee paholaisen töitä?
No, kyllä täällä eilen illalla on tehty - ei kylläkään Herran tasolla - kun on palstahäirikkö jyllännyt 19 viestiä, samaa häirintää! Paholaisen töiltä se kovasti haisee...
Mutta toiset kai käsittävät sen "Jumalan ylistykseksi" - kun aletaan oikein henkilöön suunnatusti solvata, nimitellä, vihjailla, levittää likaisia juorujakin
Ehkä se on sitä nykyajan uskikisen "ylistystä"? Ja kiitos Herralla, että sellaisesta likaisesta "ylistyksestä" on varjellut?
Raamatun oppi-isämme Jaakob näet paljastaa likaisen "ylistyksen" näin:
""Uhkuuko lähde samasta silmästä makeaa ja karvasta vettä?"
Jaak 3:9----
Kyllä? Aloitus tässä ketjussa oli oikea Jumalan ylistyksen asia!! Kyllä..
* Mutta surullisella ja iljettävällä tasolla ja tavalla tämä oikea JUMALAN YLISTÄMISEN taso katosi kuin savu taivaalle...
* Alkoi: ihmisten ylistäminen, toinen toisensa kehuminen, Sen ja Sen ihmisen korottaminen, kehuminen. Aina vain. Katsokaa miten ketju eteni...
* Ja kun sitten joku muistutti Suomi24 säännöistä ja rajoista, alkoi kiukuttelu ja kapina...
* Ja näin se aina yleensä menee? Luullaan, että "ylistetään Herraa"... mutta samasta lähteestä alkaa tulvia... karvasta vettä!
* Ja saman kaavan mukaan tässäkin edettiin. Hengellinen taso katosi, astui tilalle lihallinen, sielullinen taso, sitten se eteni siihen mihin sielullinen kristillisyys loogisesti etenee.... yhteistyö pi-meyden kanssa!
* Ja lopuksi "hedelmä" kypsyi, oikein pikavauhtia näkyviin. Alkoi TAAS se tuttu solvaus, parjaus, valheet, perättömät väitteet. Ja kohteena se taho (henkilö) jota alvariinsa täällä (eräät tahot) purevat ja syövät.
* Että oliko se siis "ylistämistä"? Ja kenen ylistämistä? Ja kenen haukkumsita, nimittelyä (taas kerran) perättömästi "eksyttäjäksi"...
Jos tällainen iljettävä viestien tulva on "ylistämistä" - niin pitää tosiaan olla Herralle kiitollinen, ettei ole tekemisissä sellaisen kaksinaamaisen "ylistyksen" kanssa1
Jumalan ylistys ei ole mitään teatteria! Katsokaa, me ylistämme! Ei, ei.
Jumala arvostaa sitä ylistystä, josta ei tehdä numeroa. Ei toitoteta torvea kaduilla, netissä.... KATSOKAA meitä, kuinka ME ylistämme!
(Mutta tuo arveluttava... kitupiikki... tuomioenkeli... manalanherra... eksyttäjä... kiusankappale... mitä kivoja nimiä vielä hänelle keksisimme? Joo, sanotaan että se on jopa.... joo .. laitetaan se oikein mustaan maineeseen... mokoma....)
Oikein!
Ja NÄIN me ylistämme! Jatkamme ylistystä! Jatkamme SEn henkilön solvausta!
Samassa ketjussa! Tämä on YLISTYSTÄ....
Mutta mitä Herra sanoo? Te ette kestäisi kuulla? Mutta Jaakob on sen jo sanonut. Jaak 3: 9-18. Riivaajien viisautta. Maallista, sielullista.
opetuslapsi1
Tee parannus. Aloitit oikein: Jumalan ylistys.
Aloitit ehkä hengessä, nyt lopetat - et hengessä -vaan lihallisen luontosi tasolla.
Jos et syyttäisi - sinäkin - Jumalan omaa palvelijaa - ei olisi syntiä.
Perkele ei käytä työkalunaan sitä ihmistä, joka on ja pysyy Herrassa!
Eikä Jumalan kuuliainen palvelija "vihaa" ylistystä, siis oikeaa Jumalan ylistystä, mutta Jumala itse VIHAA likaista ylistystä, jossa muka ylistetään Herraa, mutta solvataan Hänen palvelijoitaan.
Tee parannus, niin kauan kuin se mahdollista on. Herra antaa sinulle anteeksi, väärän ja lihallisen mielenlaadun. Lihallisen asenteen ( ei hengellisen), siitä, että nouset jatkuvasti Jumalan nuhdetta ja kuritusta vastaan.
Herran sana on tämä: Ellet tee parannusta Hänen edessään, Herra opettaa sinua tavalla, jonka perästä olet NÖYRÄ HÄNEN edessään. Et hae tukea ja suosijoita ihmisten joukosta...
Valheen ruhtinaan teot ja viestit ovat täällä näkyvissä. Ja "ylistystä" mainostavat, itseään kiittelevät. Mutta Herra ei ole mukana KAKSIMIELISESSÄ - iljettävässä hommassa.
Lue Jaakobin kirje 3. luku, 10:9-19.
Te luulitte ylistävänne Herraa?
Mutta te annoitte sydämen kyllyydestä solvausta, jonkun ihmisen päälle, jota vihaatte ja inhoatte?
Niin se näkyy. Kirjoitetusti.
Herra ei ylistystänne noteeraa. Ensin pitää puhdistua sydämeltä.
"Vie pois minun edestäni virttesi pauhina ja harppujesi helinä,
en tahdo kuulla sinun harppujesi soittoa.
Mutta oikeus virratkoon kuin vesi, ja
vanhurskaus kuin ehtymätön puro."
Aamos 5:23-24
Herran sana: Hän ei tahdo kuulla ylistystä - joka ei nouse puhdistetusta sydämestä. Se on Herran edessä kauhistus. Jumala etsii oikeutta, vanhurskautta. Ei ole siinä, missä vääryydellä kohdellaan, ilman syytä ja lupaa.
Jos samaan aikaan kuin ylistää (?) vihaa Jumalan toista omaa, kirjoittaa solvauksia, valheita, perättömyyksiä, leimaa "perkeleen omaksi" -
- niin älkää edes kuvitelko, että Herra sitä sekasotkua kuuntelisi.
Tehkää parannus. Puhdistukaa lihallisesta vihamielisyydestä, ja varokaa tästedes leimaamasta ja nimittelemästä ketään, jota ette tunne!
Onkohan omituista kun vain yhdelle kirjoittajalle annettu tietoa siitä kuinka saa ylistää ja kuinka ei. Ei varmasti pidä paikkaansa. Herra ei käske taistelemaan oikeasta ylistyksestä ketään, ei ketään. Vapaa kirjoitus ja mielipide saa olla, mutta toisia kohtaan hyökkäävä ja mitätöivä asenne, sekä vielä ylistyksen kieltäminen on sieltä syvyydestä.
...ja anna meidän syntimme anteeksi, niinkuin mekin annamme anteeksi niille jotka ovat meitä vastaan rikkoneet.
Äläkä saata meitä kiusaukseen vaan päästä meidät pahasta,
sillä sinun on valtakunta ja voima ja kunnia,
iankaikkisesti,
Aamen!
Herra antaa aina anteeksi kun kadumme syntejämme, hylkäämme ne.
Sitten Hän sanoo: mene äläkä vastedes enää syntiä tee.
Jos on rikkonut samalla Jumalaa vastaan, se asia vaatii tilintekoa Hänen edessään.
Mutta? Kun Jumala ja ihmisetkin antavat anteeksi, seuraamukset teoista on jokaisen kannettava. Tämä looginen lainalaisuus ei muutu.
Mitä kylvää, sitä leikkaa?
Aamen.
Ylläpito on nyt kiitettävästi poistanut asiattomia viestejä, joissa
* henkilöön suunnattua solvausta,
* toisen henkilön nimikirjainten luvatonta käyttöä nimimerkissä.
* laitonta tapaa esiintyä kuin jonakin toisena henkilönä (= kriminalisoitu).
Kannattaa ottaa opiksi. Jos on paha olo, pitää keksiä joku muu paikka solvata, herjata, levittää valheellisia huhuja, panettelua?
Tämä - profetiapalsta ei ole sellainen - henkilöön kohdistuvan vihamielisyyden ja syyttelyn tori.
Jos asioista, ilmiöistä keskustellaan, väitellään, kiistelläänkin - siis ASIOISTA, se taso on täällä sääntöjen mukainen.
Ei (aivan tiettyjen) henkilöiden haukkuminen, nimittely. Se on sormellaosoittelun syntiä, täällä sääntöjen rikkomus.
Kuinka monta kertaa vielä halutaan rikkoa sääntöjä?
Tiedoksi:
Tämä ketju (autenttinen) tulee tutkinnan piiriin. Tässä ilmeinneiden sääntörikkomusten ja laittomien viestien vuoksi. Ja siksi, että tätä koskevaa kritiikkiä ei täällä ole voinut hoitaa Pyykki pestään toisaalla. Tämä ketju menee tarkkaan syyniin...
Jäljet näkyvät...
Eilen illalla, siis tässä ketjussa näkyy röyhkeä palstahäirinnän näyttö! Hyvä, että se on näin vahva ja kiistaton. Ei jää epäilystä siitä, että oliko se, ja mitä lajia? Kas näin!
Nimmari, '.' ? - joka näyttäis siltä, kuin olisi kaksi silmää ja jokin ryppy niiden välissä... on ahkeroinut seuraavaa viestiä peräti 19 kertaa! Eikö ole huippusaavutus? Saman illan aikana!
No niin, nyt lokitiedot tähän. Kuin kirjan hakemistoksi? (Mutta ketjun aloituksen aiheen, ylistys?
Sen kanssa ei tällä viesti-paketti-tulvalla näyttäisi olevan adekvaattista yhteyttä??)
LOKITIEDOT (ovat ylläpidolla, selvityksen kyselyllä, koskien palstahäirintää...)
Häirintä näyttää alkaneen klo 20:38
Sitten se on jatkunut (samaa viestiä jankuttaen..) näin
20:40
20:41
20:41
20:42
20:43
20:45
20:46
20:47
20.50
20:51
20:52
20:53
20:54
20:56
20:57
21:00
21:19
23:30
Siis? 19 kertaa, sama viesti. Minuutin, parin välein... Mitä se todistaa, mitä se näyttö kertoo?
Jostakin syystä kelo 21:19 - 23:30 on ollut ”luova tauko”? Ehkä muonitustauko? Ehkä WC-hätä, joku voimien keräämisen tarve?
Sanomattakin on selvää, että tällainen iljettävä toiminta on kiusatekoa, palstahäiriköintiä, Suomi24 sääntöjen rikkomista. Palstan väärinkäyttöä. Ylläpito selvittää mistä IP-osoitteesta viestien tulva on ketjuun vyörynyt. Tällainen palstahäirikkö on saatettava kirjoituskieltoon.
Säännöt KESKUSTELUSTA ovat niin pahasti hukassa, ettei tällaista voi jatkua. Ottakaa opiksenn, te villin viidakon meininkiä harjoittavat. Jossakin vaiheessa kurittomat antavat siis niin vahvan näytön, että ei voi erehtyä! Nyt tässä ketjussa...
Kuka esiintyy ja kenenä?
Sinä, joka käytät jonkun henkilön nimen kirjainlyhennöstä, syyllistyt edellisessä viestissä laittomuuteen. Varaudu vastuuseen.
Kenenkä nimi on on mali? Kerro.
Thaimaasta on minun nimmari lähtöisi. Tuliko anettua väärä todistus lähimmäisest'ä?
Asia on muualla selvitettävänä. Tieto tulee aikanaan. Täälä ei enää.
Raja tulee vastaan, kun överiksi menee. Ja meni. Koettakaa kestää.
Eiköhän me sinut kestetä. Eihän tämä uuttakaan ole.
Entä se valitusketju?
Jos joku nimmari osuu vahingossa, niin viisas varaa sen itselleen, niin ei pysty muut käyttämään sitä. Haloo.
Edellinen postaaja koettaa sepittää naurettavia selityksiä kuinka nimmari osuu vahingossa. yök, mitä soopaa. Mutta poliisille saat kyllä selittää, ja pitää olla vahva näyttö, että valitsi juuri sen (täällä jahdatun) henkilön nimikirjaimet.
Mutta, tosiaan asia SELVITETÄÄN.
Kun joku ottaa käyttöön nimen osan, taikka nimeen yhdistettävän kirjainyhdistelmän (vaikkapa esim. TarjHalo...) ja tekee sen tietoisesti, harkiten ja erhehdytystarkoituksessa, teko tahallisena on kriminaalisen tunnusmerkistön sisältävä.
Röyhkimykset voivat koettaa seuraavaksi käyttää vaikkapa PaavVäyr, tai JyrkKatai, tai PekHaavis tai VladimPut nimimerkkejä.
Koettakaa, jos uskallatte?
Nimi on suojattu, laissa. Ja jokainen saa käyttää omasta nimestään nimikirjain-lyhennystä.
Mutta KUKAAN toinen ei saa sitä tehdä.
Jos joku lähettää vaikkapa postia, ja laittaa alle KäO:n tai HyKs... tai muun kirjainlyhenteen, josta lukija voi päätellä mistä on kyse...
teko on kriminaalinen luonteeltaan.
Petollinen harhautusyritys.
____________________
Siis. Valheselitykset roskikseen. Mikään nimimerkki ei tule "vahingossa". Kirjaimet ja numerot valitaan. Näppäillään. Ja valinta kertoo.....
Se paljastaa.
Nyt on korkea aika lopettaa täällä valehtelu ja typerät meriselitykset. Jokainen viesti on lisä tutkintapakettiin.
Ja jospa seuraavatn kerran tulisi "vahingossa" vaikkapa BarObam. tai TimSoin.
tai ObamBinLad...
MIKSEI noita tullut "vahingossa"?
Iljettävää saastaa.
:D
Kerro, onko sinun nimi mali. Kerro ihmeessä.
Aika hassulta näyttää tää mainostettu ylistäminen?
Koko ketjun loppuosa näyttää olevan jonkun ihan tietyn henkilön ajojahtia. Solvauksia, vihjauksia, panettelua....
Ja aikamoisen törkeitä viestejä, käytetty siis harhauttavasti tämän (täällä vihatun) ja inhotun kirjoittajan nimen nimikirjaimia, nimimerkissä...
Todella sairasta ja likaista touhua.
Jos tämä on nykyajan "jumalan ylistämistä" ---- kun otetaan joku henkilö hampaisiin ja mäiskitään ja haukutaan "eksyttäjäksiksin" - kun Jumalan Sanan suolaa tuodaan ---- niin viisas pysyy visusti erossa tämän tason
"ylistys-porukasta".
Ja Jumalakin on tällaisesta ylistyksen mallista poissa. Hyvin kaukana.
Hyvin siis Jaakob-veli kirjoitti. Mitä kirjoitti. Mutta sitä kohtaa nämä ylistyksen mainostajat eivät ole muistaneet lukea, eivätkä edelleenkään lue? Koska se johtaisi parannuksen paikalle.
Ei ensin ylistämään, vaan huutamaan armoa likaiselal mielellä kiittämisestä, samaan aikaan toisen Jumalan oman mustaamisesta...
Jaak 3. luvun loppupuoli niille, jotka Herraa kunnioittavat..
"viisas pysyy visusti erossa tämän tason "ylistys-porukasta"."
Ei sitten kumpikaan olla kovin viisaita.
Sairas ketju. Mutta suolaa tarjoilee viisas kun kasa haisee.
Suolaa pitää heittää. Ei mennä mukaan likakasaan...
:)
* Niinkuin ei jäteautonkaan tyhjentäjä itse mene jätesäiliöön, vaan heittelee sinne hanskat kädessä jäteastioiden tuotteet.. Ja tuskin "ylistää" sitä roinaa?
* Ja niinkuin ei kakka-autonkaan kuski itse mene säiliöön, vaan laittaa letkua pitkin pumpun käyntiin, ja kas? Likavesi mennä surisee säiliöön. (Hajua se poika kestää...)
* Ja niinkuin patologikaan mene kuolleen kehon sisälle itse, vaan hanskat kädessä, suusuojain, kaapu (näin on töissä nähty..) paloittelee ja availee kuolleen kehon. Ja tekee lausunnon. (aika brutaali ammatti?)
* Ja niinkuin siivoojakaan ala rakastaa niitä pölyjä ja roskia, joita alvariinsa poistaa.... niin sama homma!
Työ on tehtävä. Siivottava on. Jätteet on siirrettävä. Likavesi hoidettava.
Mutta sekaan ei ole asiaa. Terveen ihmisen immuunijärjestelmä ja aistit suojelevat. Terve Jumalan Sanan immuunitaso suojelee. Henki paljastaa kuonan ja mudan "ylistyksen" fasadin takaa. Hyi....
Ja siihen ei mennä.
Mutta jokaisen sydän, joka Herraa rakakastaa, ylistää häntä! aamuin, illoin, yölläkin. Hän on hyvä, vanhurskas, täydellinen. Ansaitsee aidon ylityksen. Aina ja joka paikassa.... Niiden kanssa, jotka Herraa avuksi huutavat. Puhtaasta sydämestä....
Kenen kanssa ylistää?
"... harrasta vanhurskautta, uskoa, rakkautta, rauhaa niiden kanssa, jotka huutavat avuksensa Herraa puhtaasta sydämestä.." 2 Tim. 22
Ei Jaak 3:9-- muk.
Kuinkahan monta kertaa sä jaksat kirjoittaa tuon saman litanian aina kun joku jotain samaan viestiketjuun kirjoittaa? Eikö se muuten käy tylsäksi keskustella itsensä kanssa?
joka tilassa elämässään aina kiittää ja kunnioittaa Luojaa Jeesuksen nimessä ja samoin rakastaa Herraa tekemällä Jeesuksen opetuksen mukaan. Herran paluu lähenee ja on lähellä sillä jo noin 46 vuotta viikunapuuhun lehteen tulemisesta 1967.
Jumalan Hengen vuodatus on lähellä Israelille, ja suuri siunaus koko maailmalle, kun elämä kuolleista koittaa Jumalan valitulle kansalle. Herra Jeesus on hyvä paimen, amen, hallluja!
234rtfg
23.2.2013 13:19
0
Sulje
Kuinkahan monta kertaa sä jaksat kirjoittaa tuon saman litanian aina kun joku jotain samaan viestiketjuun kirjoittaa? Eikö se muuten käy tylsäksi keskustella itsensä kanssa?
____________________________
Hyvä 234 är-tee-äf-gee
Olet käsittänyt asiat aivan väärin.
Ne, joilla on kirjoittaminen lähes ammattitasolla - eivät he kirjoittamiseen väsy. Mutta näppis on väliin liian hidas...
Eikä koskaan ole tylsää itsensä kanssa. ...
Mukavaa on olla hyvien ja laadukkaiden ihmisten kanssa, ja tulee sietää ja siunata myös pahanilkisiä (se on Herramme käsky) - mutta jos omassa seurassaan, tietää millaista se on. Ja kun seuraan liittyy rakas Mestari, Herra!
Jaksamisesta? Kaikella aikansa. Eri tehtäviä, eri päivinä, eri velvollisuuksia, eri palveluita, nyhjäämistäkin.
Hyvä 234 är-tee-äf-gee...
Saat luvalla lopettaa huolehtimisen. Kun Elävä Jumala on jaksanut pitää huolta jo pian 41 vuotta, niin se usko on, että pitää seuraavatkin vuodet. Se on loistavasti toiminut. Uskollinen Herra kun on, niin siitä syntyy vastaavasti tahto olla uskollinen Hänelle. Koska Rakkaus on se, joka tekee mahdottoman mahdolliseksi. Ei ihmisten, vaan Kristuksen rakkaus. Kärsinyt, läpui kuolemankin kulkenut! Voittanut. Pahan vallat voittanut rakkaus.
Usko tai älä? On autuasta, siis onnellista olla tässä seurassa. Ei koskaan yksin...
Miksi vastaat nimimerkille "Kaikkein kannattaa", jos haluat vastata minulle?
"Voittanut. Pahan vallat voittanut rakkaus." Eipa näy kirjoituksista. Päinvastoin. Siis liian suuri ristiriita. Kun lukee ketjua, niin huomaa hedelmät. Turhaa sitten jälkeen päin jaaritella.
Hedelmistään puu tunnetaan edelleenkin, eikä samasta lähteestä tule karvasta ja makeaa vettä.
Vastuuntunnotonta.
Ei yksin monologi. Mitähän päässä?
Kävin kaupungilla, siellä vastaavia monologeja esiintyi nytkin. "Pahaksi on päässyt kun ei ole aikanaan hoidettu" - vanha sanonta.
Onko tämä viesti totta? Kun katson viestiä niin uskon tämän olevan totta.
Kaikki eivät olekaan vapaita kirjoittamaan mielipiteitään. Ikään kuin olisi tolppa välissä.
"Jokaisessa ketjussa valvoo, ettei mitään positiivista kirjoiteta.
Selväksi on tullut, että Jumalan ylistystä ei kestä, kiitosta ihmiselle ei kestä, siis normaaleja käyttäytymissääntöjä vastaan. Rahaa ei sovi antaa hyväntekeväisyyteen, tv,tä ei sovi katsoa, radiota ei sovi kuunnella, sieltä tarttuu pahaa, Raamatun opetusta ei sovi ottaa, eksyy heti. Kaikki kristillisyys on mainontaa, siispä nyt ei sovi Raamattuakaan siteerata, on meinaan maksullinen kirja, siispä mainosta. "
Suomi24-palveluissa ei saa:
Kehottaa ketään rikokseen tai väkivaltaan
Käyttää rasistista tai muuten toisille ihmisille vahingollista tai haitallista kieltä
Esittää laitonta tai loukkaavaa materiaalia
Linkittää sivuille tai tiedostoihin, jotka sisältävät ihmisiin tai eläimiin kohdistuvaa väkivaltaa
Kirjoittaa, kuvata tai linkittää pornografista tekstiä, kuvia tai videoita (poislukien Seksi-keskustelut ja Seksichat)
Tarjota tai tiedustella seksipalveluita
Julkaista viestiä, jossa on pelkkä linkki
Massapostittaa viestejä useille eri palstoille
Hyökätä toisia käyttäjiä vastaan tai uhkailla toisia käyttäjiä
Esittää asiattomia ja loukkaavia kommentteja muista käyttäjistä
Esittää perättömiä väitteitä
Keskustella yksittäisestä luotsista, hänen toimistaan tai hänen poistamistaan viesteistä
Antaa vääriä tietoja rekisteröitymisen yhteydessä koskien sukupuolta, kotipaikkaa tai omaa kuvaa
Julkaista omia tai muiden yhteystietoja kuten osoitetta, puhelinnumeroa tai sähköpostiosoitetta (poislukien Suomi24 Tori ja tutkimusaineiston keruu keskusteluista)
Käyttää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia ja kopioida suoraa tekstiä muista julkaisuista
Myydä, ostaa tai kierrättää laittomia piraattikopioita tai väärennettyjä merkkituotteita
Markkinoida tai mainostaa tuotetta tai käyttää palvelua kaupallisiin tarkoituksiin ilman Suomi24:n lupaa
Rikkoa tai yllyttää muita rikkomaan Suomen lakia
Jospa tämä olisi otettava niin, että lopetetaan hetkeksi otollisista asioista kirjoittaminen, ja käydään tekemään sitä mistä kirjoitamme? Minä lähden nyt Ilmestysmajalle ylistämään, siellä ylistetään iltaan saakka! Ihanaa Herran läsnäoloa! Heipsis vaan! Siunausta kaikille Herran omille:)
Puhuessamme olemme joka hetki todistajan paikalla. Tuomarina ja lautamiehistönä on kaikkinäkevä ja tuomioissaan erehtymätön Jumala. Jeesus vaatii meiltä ehdotonta totuudellisuutta: “Kun myönnätte, sanokaa vain: ’Kyllä’, kun kiellätte, sanokaa: ’Ei’. Enempi on pahasta.” (Matt 5:37). Jos joudumme kovin paljon selittelemään puheitamme, emme ole paljastuneet totuuden vierestä puhujiksi vain Jumalalle, vaan myös läheisemme ovat kadottamassa luottamuksensa meihin.
Joku ihmettelee näin:
"Jokaisessa ketjussa valvoo, ettei mitään positiivista kirjoiteta.
Selväksi on tullut, että Jumalan ylistystä ei kestä, kiitosta ihmiselle ei kestä, siis normaaleja käyttäytymissääntöjä vastaan. Rahaa ei sovi antaa hyväntekeväisyyteen, tv,tä ei sovi katsoa, radiota ei sovi kuunnella, sieltä tarttuu pahaa, Raamatun opetusta ei sovi ottaa, eksyy heti. Kaikki kristillisyys on mainontaa, siispä nyt ei sovi Raamattuakaan siteerata, on meinaan maksullinen kirja, siispä mainosta. "
__________________________
Ei ole täällä kyllä näkynyt tuollaista?
Kirjoittaa saa, ja vastata saa.
Jumalaa saa ja pitääkin ylistää! Tietenkin!
Rahaa pitää antaa Jumalan valtakunnan asioihinkin ja kärsiville lähimmäisille, jne. Sehän on ihan selvä..
Tv;tä saa jokainen talossaan katsoa, vaikka nukkuessaan!
Radio voi soida ja soikin monella nonstop tasolla...
Raamatun Sanaa on viisasta opetella totella, seurata!
Kaikki kristillisyys ei ole mainontaa...
ELi? Mistä ihmeestä nimmari ½#"%
on tuollaista lukenut? Varmaan omasta päästään?
KUKAAN ei ole täällä yleensä kieltänut mitään! On vain tuotu kannanottoja, niinkuin täällä tuodaan. Sitä ja tätä.
Eli nimmarin ½#"% viesti on julkista perättömyyttä. Pimeyttä, jossa kirjoitetaan oman sydämen ajatuksia, mutta koetetaan syyttää niistä jotakuta toista.
JUmala ei pakota mihinkään, eikä Jeesus. Eikä täällä ole käskytetty ketään.
Joten, tuollaiset valhe-syytös-puheet on jätettävä sinne likatunkiolle, jonne ne kuuluvat.
Mutta vakava seikka on, että anonyymisti ja iljettävästi syytetään jotakuta sellaisesta, josta ei näy mitään todistetta, faktaa.
No, valheen ruhtinas vangitsee valheen pimeyteen.
Onko suoli toiminut? Terveys muuten kunnossa?
Kohelolla terveys aina kunnossa, vielä kysytkin. Mutta kun nuo kaikki muut ovat niin kummallisia, eivät usko, vaikka kirjoitan sivutolkulla jatkuvasti ja manaan ne suohon, että mustaks muuttuvat ja vaalean siniseks ja lakia luen niille ja että eikö ymmärrys pelaa, niin ei auta. Ei pelaa ymmärrys, mutta minulla pelaa, katso vaikka kirjoituksiani. Eikö ole terävää tekstiä?
Kiitos kysymästä. Olenhan minä noihin aiempiin teksteihin sitä yrittänyt tyhjentää.
Lopputuloksen voit arvioida itse. Ne pitkät, kauniit ja ystävälliset kirjoitukset on minun kauniista kynästäni lähtöisin, tai näppäimistöstä, siitä uudesta, kauniista ja kalliistakin, mutta lopputulos ratkaisee.
Terveyskin on muuten kunnossa, mutta yksi pikku juttu. Sanotaan, että minulla olisi harhoja.
Näin kauniisti vastasin kysymykseesi, minä kirjoitan aina kauniisti. Olen oikein kovasti uskovainen. Oikein kovasti.
Tama katjustab tervist.
Kärsitkö tyhmästä päästä? Otetaan osaa.
Lähempänä suomennos, että tämä sivusto vaarantaa terveyden.
Ja totiseti, ei keskustelusta tietoakaan. Vedetään vaan törkeyksiä sivusta toiseen ja sitten huudetaan apua.
Aina kun osoittaa sormella toista, niin 3 sormea osoittaa sinua. Tämä on totta.
Ei kannata ryhtyä piällysmieheksi, sillä kaikilla on samat oikeudet.
♪♫♫♪♪♫♪♫♫♪♪♫♪♫♫♪♪♫♪♫♫♪♪♫♪♫♫♪♪♫♪♫♫♪♪♫♪♫♫♪♪♫
Kiitos KTS- minä soitin tuon juuri uudella pianollani, joka on siinä kultaisten kynttiläjalkojen vieressä .
Suomessa on niin paljon masennusta ja vaikka mitä nusta, mutta me nostamme kansan mielialaa, jotta jaksavat taas taistella. Bravoo.